Quantcast
Channel: Ekokoza – Blog Ekokoza
Viewing all 198 articles
Browse latest View live

Vyživující máslový krém na ruce a tělo s aloe vera a bambuckým máslem – aloe + tea tree + levandule

$
0
0

Neuvěřitelně vyživující krém na ruce, tělo i tvář s aloe vera gelem, bambuckým máslem, panthenolem a koloidním ovsem, vonící po levanduli a tea tree oleji. Hutný a bohatý, přesto lehký a rychle se vstřebávající!

Konec vysušeným a podrážděným rukám

Že máte z toho neustálého (a zodpovědného!) používání mýdla a dezinfekce pořádně vysušenou, podrážděnou a možná dokonce popraskanou pokožku? Nejste sami! Ale nebojte, máme skvělé řešení!

krém

Tenhle krém jsme totiž vyráběli přesně na míru potřebám doby koronavirové! Pleti dodá veškerou péči, kterou teď potřebuje, a skvěle se hodí na promazávání rukou a pleti celého těla po použití dezinfekčních prostředků nebo mýdla.

A to nejlepší? Při výrobě použijeme spoustu stejných surovin, které teď všichni používáme při míchání domácí dezinfekce! Aloe vera gel, glycerin, tea tree olej, levandulový esenciální olej, květovou vodu… Až tedy budete doplňovat lahvičky s dezinfekcí, rovnou si vyrobte i krém, který s ní tvoří skvělý pár :) Ušetříte nejen čas, ale i svou peněženku!

Máslo nebo krém? Oboje!

Výsledný produkt je naprosto parádní. Struktura je totiž někde přesně mezi pleťovým máslem a krémem. Je lehčí než klasické máslo, ale hutnější a výživnější než většina krémů nebo mlék. Dokonale zvlhčuje a zjemňuje vysušenou hrubou kůži, zabraňuje podráždění a účinně pomáhá s hojením a regenerací pokožky.

k

Spokojenost a bezpečí

Tenhle zázrak navíc zklidňuje nejen pleť, ale i mysl! Používání tohohle krému ve vás totiž nepochybně bude vyvolávat pocity radosti, spokojenosti a bezpečí. Jak to? :) Jemné vtírání hutného krému do pokožky je nesmírně konejšivé a uklidňující, levandulová vůně z mysli odežene všechny chmury a starosti a vědomí, že je krém díky tea tree olejíčku a aloe vera mírně antiseptický zase dodá pocit jistoty v těchto bláznivých dnech.

kkk

Proč to tam je?

Pořádná dávka hojivého aloe vera gelu v kombinaci s výživným hutným bambuckým máslem, která tvoří základ tohoto krému, si doslova říkala o další skvělé suroviny, které by ještě podpořily uklidňující a pečující vlastnosti. Použití panthenolu (vitaminu B5) byla tedy naprosto jasná věc – panthenol si poradí s většinou kožních podráždění, ulevuje od svědění nebo zánětů pokožky a podporuje hydrataci pokožky. Prášek z koloidního ovsa či, chcete-li, ovesné hedvábí je náš velký oblíbenec, takže jsme o jeho přidání do formulace nemuseli dlouho přemýšlet. Oves pleť krásně zvlhčí, zjemní a zklidní.

kkkkkkkkkr

Aby krém krémovým byl, je třeba sáhnout po emulgátoru, kterým je v tomto případě skvělý emulgační vosk NF, ke kterému jsme šoupli ještě cetyl alkohol, jenž změkčuje a hydratuje pleť, a navíc nám produkt pěkně stabilizuje. Aby se produkt dobře a příjemně nanášel, roztíral a byl opravdu krásně heboučký, přidali jsme ještě kapku coco silikonu, což je přírodní alternativa k syntetickým silikonům.

Levandulový olej je vždy sázkou na jistotu, navíc si skvěle rozumí s vůní bambuckého másla a ovsa.  K levandulovému oleji jsme kápli ještě tea tree olej, který je antivirový a antibakteriální a taky podporuje dobrou náladu. A to se v těchto dnech více než hodí!

kkkklo

Výsledný krém je nádherně máslový, nadýchaný a sněhově bílý. Moc mu to sluší i tak, my si ale rádi hrajeme s barvičkami a krém trochu rozveselili mica práškem v odstínu Sangria, který vytvořil nádhernou fialovo-růžovou barvu, která vizuálně podpoří příjemnou levandulovou vůni.

Tak jdeme míchat! :)

Vyživující máslový krém s aloe vera gelem, levandulí a tea tree olejem

Co je na to potřeba?

kré

olejová fáze

–          27 gramů bambuckého másla

–          12 gramů emulgačního vosku NF

–          5 gramů cetyl alkoholu

–          3 gramy coco silikonu

vodní fáze

–          27 gramů aloe vera gelu

–          15 gramů květové vody (tea treelevandule nebo jiný oblíbený hydrolát)

–          5 gramů rostlinného glycerinu

–          3 gramy panthenolu

–          2 gramy koloidního ovesného hedvábí

chladící fáze

–          15 kapek levandulového esenciálního oleje (cca 0,5 gramu)

–          13 kapek tea tree esenciálního oleje (cca 0,4 gramu)

–          0,5 gramu Cosgardu

volitelně

–          mica prášek dle libosti (my použili odstín Sangria)

kree

Jak na to?

Do širšího hrnce nebo pánve nalijte asi 4 cm vody a začněte ohřívat na mírném plameni. To bude naše vodní lázeň.

Do žáruvzdorné nádobky (zavařovačky) si odvažte olejovou fázi – bambucké máslo, cetyl alkohol, emulgační vosk NF a coco silikon – a dejte zahřívat do vodní lázně. Do druhé žáruvzdorné nádobky si mezitím odvažte vodní fázi – květovou vodu, glycerin, aloe vera gel, panthenol a koloidní oves.

Asi po 10 až 20 minutách by mělo být vše v olejové fázi rozpuštěno. Pokud je rozpuštěno, sáhněte po připravené vodní fázi a na pár minutek vložte do vodní lázně i tu, aby se vše prohřálo a obě fáze měly podobnou teplotu (hlídejte ale, aby se nezačala voda odpařovat). Promíchejte.

krr

Když je vše pěkně prohřáté, rozpuštěné a rozmíchané, nalijte vodní fázi do olejové a dobře promíchejte silikonovou stěrkou. Poté sáhněte po tyčovém mixéru a pomocí krátkých pulzních stisků začněte směs mixovat tak, aby tekutina, která je zatím pořád řídká, neměla šanci vystříknout ven. Takto mixujte asi minutu. Pak krém nechte asi 10 minut odpočívat. Po 10 minutách promixujte a zase nechte odpočívat. Takto postupujte, dokud stěny nádoby nebudou vychladlé a směs nebude krásně hutná a krémová.
Do vychladlého krému přidejte esenciální oleje a konzervant Cosgard a vše ještě jednou dobře promíchejte nebo promixujte. Chcete-li, přimíchejte mica prášek.

Hotový krém přeneste do zvoleného obalu. Skvělé budou skleněné dózy, ze kterých půjde produkt dobře nabrat prsty. Konzistence je opravdu hutná, takže pumpovací lahvičky taky nebudou to pravé ořechové.

Chci to vyrobit, ale nemám všechny ingredience!

–          Pokud nemáte koloidní oves (pořiďte si ho, je super! :)), můžete místo něj použít víc panthenolu nebo květové vody. Případně jej nahraďte ureousušeným mlékem nebo hydrolyzovaným proteinem.

krrr

–          Místo emulgačního vosku NF zkuste použít jiný emulgátor. Protože se ale každý emulgátor chová trošku jinak, počítejte s pozměněnou texturou krému.

–          Bambucké máslo lze použít i klasické natur či nerafinované. Ovlivní to ale vůni krému.

–          Nemáte-li coco silikon, zkuste místo něj použít rostlinný „silikon“ či oblíbený tekutý olej. Případně množství nahraďte bambuckým máslem. Vynechání silikonu ale zapříčiní, že krém nebude tak dobře „klouzat“ po pokožce a roztírání bude náročnější.

–          Místo cetyl alkoholu lze použít cetearyl alkohol.

–          Výběr esenciálních olejů je na vás. Doporučujeme ale druhy uklidňující a utišující. Heřmánekgeranium nebo myrha budou skvělou volbou.

krrre

Přestože je v krému konzervant, naše kuchyně nejsou sterilní laboratoře. Jakmile tedy zaznamenáte jakoukoli změnu vzhledu, vůně nebo struktury produktu, bez lítosti se s ním rozlučte a pusťte se do nového tvoření :)


Veselá jarní mýdélka s mrkvovým olejem a růžovým jílem

$
0
0

Návod na barevná jarní mýdélka s mrkvovým olejem a růžovým jílem vůní hořkého pomeranče, ylang ylang a bergamotu. Vyrobeno za pár minut s minimem špinavého nádobí :)

01

Mydlím, mydlíš, mydlíme… a mýdlaříme!

Umývání rukou je činnost, kterou teď trávíme spoustu času (což je jen dobře), tak proč si to mydlení trochu neokořenit a k mydlení nepřidat i jednoduché mýdlaření? :)

Navíc, když je výroba tak snadná, rychlá a zábavná! Mýdélka vyrobená metodu „rozpusť a nalij“, tedy z mýdlové hmoty, jsou hotová coby dup. Hmotu totiž opravdu stačí jenom rozkrájet, rozpustit, vyšperkovat pomocí toho, co se nám zrovna zachce, a pak jednoduše nalít do vybraných formiček. Tadá, hotovo. Čtvrt hodinky, jedna miska, kastrůlek a vařečka. Víc není potřeba!

02

Když mydlit, tak vesele a barevně

Za okny to začíná barvami jen hýřit a stejně veselé a radostné to může být i doma v koupelně. Při vyrábění jarních mýdélek jsme se inspirovali probouzející se přírodou a obarvili je na oranžovo. A protože je tu období Velikonoc, svátků jara, pár kousků jsme pak ještě jednoduše ozdobili veselými jarními vzory. Sluníčkové mýdélko nás teď potěší pokaždé, když přistoupíme k umyvadlu! :)

05

Mrkví a růžovým jílem proti jarnímu splínu i kožním neduhům

A čím že jsme to dosáhli té krásné barvy? Mrkví! Respektive parádním mrkvovým olejem, který mýdlům dodá nejen svěží barvu, ale taky spoustu skvělých schopností, které potěší pokožku. Mrkvový olej je bohatý na vitaminy A, B, C, D, E i K, betakaroten a spoustu minerálů. Působí protizánětlivě, zpomaluje stárnutí pokožky a bojuje proti všemožným ekzémům, vyrážkám i akné. Pro své vyživující vlastnosti je skvělý pro poškozenou, podrážděnou, problematickou a unavenou pleť.

03

K mrkvi jsme přidali ještě růžový jíl, který je pro svoji excelentní jemnost vhodný pro všechny typy pleti (zralou, podrážděnou, citlivou, ekzematickou i zralou pleť) a co víc – skvěle bojuje proti zarudnutí, suchostí a šupinatění pleti, což jsou nepříjemné jevy, se kterými má teď určitě mnoho z nás zkušenost. Růžový jíl má výborné čistící a detoxikační vlastnosti a působí protizánětlivě, antibakteriálně a antisepticky. No a jeho krásná barva je pak pomyslnou třešničkou na dortu!

04

Do receptury jsme pak přidali i glycerin, protože zvlhčení a hydratace není nikdy dost! A vůně? Ta je samozřejmě taky svěží a pestrobarevná! Sáhli jsme po petitgrainu, tedy hořkém pomeranči, bergamotu a ylang ylang. Čím jarní mýdlo ovoníte vy?

Veselá jarní mýdélka s mrkvovým olejem a růžovým jílem

Co je na to potřeba?

na 5-6 mýdélek menší velikosti

–          260 gramů mýdlové hmoty (druh je libosti)

–          1 lžíce mrkvového oleje

–          1 lžíce rostlinného glycerinu

–          1-2 lžičky růžového jílu

–          12 kapek esenciálního oleje petitgrain

–          12 kapek esenciálního oleje bergamot

–          5 kapek esenciálního oleje ylang ylang

 

–          silikonová formička

 

–          volitelně na dozdobení kapička vysokoprocentního alkoholu a oblíbené odstíny mica prášků + štěteček

Jak na to?

Do malé mističky nasypejte růžový jíl a přilijte glycerin, dobře rozmíchejte.

Mýdlovou hmotu rozkrájejte na kostičky a v žáruvzdorné nádobě vložte do vodní lázně. Nechte pomalu rozpouštět a občas jemně promíchejte. Je-li pro Vás každá minuta času drahocenná, lze hmotu rychle rozpustit i v mikrovlnné troubě – nakrájené mýdlo šoupněte do vhodné nádoby, přikryjte víčkem a na menší výkon a po kratších, maximálně třiceti vteřinových intervalech, hmotu rozehřívejte. Po každém intervalu ohřívání hmotu promíchejte, aby se vše rozpouštělo rovnoměrně.

0607

Když je hmota tekutá, přimíchejte do ní mrkvový olej a připravený glycerin s růžovým jílem, a nakapejte esenciální oleje. (Je potřeba postupovat svižně, hmota poměrně rychle tuhne)

08

Formičky jemně přestříkejte vysokoprocentním alkoholem (máte-li ho dostatek), nalijte do nich rozpuštěnou mýdlovou hmotu a odlité mýdlo hned poté alkoholem také přestříkejte. Alkohol není nutný, nicméně zajistí, že na mýdle nebudou bublinky a povrch mýdélek bude krásně lesklý a hladký.

A je hotovo!

Teď už stačí jen nechat mýdélko tuhnout, což v chladu bude trvat asi 20 minut, v teplejším období tak hodinku.

09

Když jsou mýdélka ztuhlá, vyndejte je z formiček a pokud je chcete zdobit, připravte si malé mističky, ve kterých rozmíchejte asi lžičku mica prášku s trošinkou alkoholu. V barvě namáčejte štěteček a dle libosti mýdélka pomalujte. Barva je suchá do několika vteřin.

A pak už jen vesele mydlete!

 

Rostlinný glycerin – co to je, proč ho mít doma a jak ho správně používat

$
0
0

Rostlinný glycerin je jednou z těch surovin, které byste měli mít pořád po ruce. Je levný, účinný, bezpečný a má nepřeberné množství využití! Nevěříte? Čtěte dál!

Rostlinný glycerin je taková Popelka mezi kosmetickými surovinami – jeho jméno nezní zrovna zajímavě a vzhled také nepřitahuje moc pozornosti. Často ho proto přehlížíme a nevidíme důvod, proč ho pořizovat. Opak je ale pravdou! Rostlinný glycerin

glycerin bannerje nepostradatelnou součástí většiny přípravků pro péči o pleť, tělo i vlasy, jak těch konvenčních, tak přírodních. A to z mnoha důvodů.
Pojďme tomuhle skromnému hrdinovi dopřát zasloužený zájem, prozkoumat jeho schopnosti a přesvědčit se, že je dobré jej mít doma, i když zrovna nevyrábíte přírodní domácí dezinfekci na ruce!

Rostlinný, živočišný i syntetický

Glycerin nebo, chcete-li, glycerol je bezbarvá tekutá viskózní kapalina, která nijak nevoní. Jedná se o alkohol vyrobený derivací z živočišných produktů, ropy nebo rostlin. Podle toho mu pak dáváme přívlastky – na trhu můžete najít glycerin živočišný, syntetický nebo rostlinný. Nás přirozeně zajímá ten rostlinný, který je jednou z nejpoužívanějších surovin při výrobě přírodní kosmetiky.

Na Ekokoze najdete glycerin rostlinného původu bez palmového oleje – pokud jste se dosud glycerinu vyhýbali právě kvůli „palmáči“, už nemusíte!

Kde se vzal?

Rostlinný glycerin byl prý objeven už před dvěma staletími a pozornost k sobě přitáhl na konci 19. století, kdy se začal používat při tvorbě dynamitu. Vyrábí se zahřátím rostlinných tuků bohatých na triglyceridy, což může být třeba sójový, palmový nebo kokosový olej, společně se silnou zásadou, jako je například louh. Stlačení a zahřátí způsobí, že se glycerin „odtrhne“ od mastných kyselin, smísí se s vodou a vytvoří se sladká tekutina bez zápachu, která vzhledem a hustotou připomíná bezbarvý sirup.

gll

Glycerin, kam se podíváš

Ačkoli se tak nemusí na první pohled zdát, glycerin je všude! Ten rostlinný se používá nejen v kosmetickém, ale též v potravinářském nebo farmaceutickém průmyslu. Nejčastěji se pak používá jako přísada, která usnadní smísení vody a olejů a pro oslazení a zvlhčení finálního produktu, ať už se jedná o cokoli.

Glycerin je běžnou a nenahraditelnou součástí celé škály léčiv a medikamentů – od léků na srdce, přes sirupy na kašel k čípkům až po anestetika. Velmi pravděpodobně (pokud nepoužíváte pastu domácípráškovou nebo tabletkovou) jej objevíte třeba i ve svojí zubní pastě – brání před vysycháním a tvrdnutím produktu v tubě.

No a najdete ho i tam, kde byste ho možná nečekali. Třeba ve zmrzlině a ve všemožných dezertech a dobrotách, zejména těch mražených! Proč tam je? Zabraňuje tvorbě ledových krystalků, takže až si tedy budete příště pochutnávat na heboučké smetanové zmrzce, vzpomeňte si na glycerin a poděkujte mu! :-)

gl

A to, co nás baví nejvíc, je samozřejmě fakt, že nesmí chybět při výrobě mýdel, svíček, krémů, deodorantů či dekorativní kosmetiky.

Jaké jsou jeho superschopnosti?

Rostlinný glycerin, jak se v poslední době zdá, má více schopností a přínosů pro naše zdraví, než jsme dosud předpokládali. Ukazuje se, že glycerin možná bude skvělým doplňkem stravy pro sportovce nebo výborným pomocníkem proti zácpě. Tyto vlastnosti glycerinu ale zatím nejsou dostatečně vědecky podložené, proto se budeme držet toho, co víme stoprocentně – přínosů glycerinu pro naši pleť a vlasy!

Zvlhčuje a hydratuje jako nikdo jiný

Pokud potřebujete zvlhčit a hydratovat pleť, rostlinný glycerin je prostě jednička. Glycerin je takzvaný humektant čili zvlhčovač, a to, dle studie z roku 2016 (kuk), ten nejlepší! Excelentně na sebe váže vodu, umožňuje dalším látkám rychle se vstřebat do pokožky a pomáhá pleti si vlhkost udržet v sobě. Výsledkem je pak hebká, jemná a vláčná pokožka!

Studie potvrzují, že pravidelná aplikace glycerinu na pleť – v krémech nebo jiných přípravcích – postupně zvyšuje její jemnost a pružnost a zvyšuje hydrataci pokožky za méně než 10 dní (kuk a kuk).

Jiná studie (kuk) navíc ukázala, že krémy s glycerinem jsou, co se hydratace a udržování vlhkosti v pokožce týče, účinnější než ty se silikonem či dokonce s kyselinou hyaluronovou!

Dráždit vás nebude

Skvělou vlastností glycerinu je taky to, že nepůsobí dráždivě. Glycerin máme totiž sami v sobě – vyskytuje se ve všech tucích a olejích, i v těch v lidském těle. Není pro nás tedy cizí látkou, proti které bychom se začali bránit, ale kamarádem, který poskytne podporu, kdykoli potřebujeme.

Činí pokožku zdravou a spokojenou

Rostlinný glycerin pomáhá s hojením pleti, zabraňuje jejímu poškození, chrání proti infekcím a zánětům a celkově přispívá k jejímu zdraví a spokojenosti. Taky funguje jako účinná bariéra ochraňující pokožku před negativními vlivy prostředí, jako je silný vítr, zima nebo sucho.

Skvěle pomáhá taky v boji s ekzémem! Podle této studie (kuk) rostlinný glycerin efektivně snižuje pocity pálení a štípání pleti u ekzematiků (v porovnání s placebem).

Takže si to shrňme! Rostlinný glycerin je výborným zvlhčovačem pleti, snižuje podráždění pokožky, chrání před infekcemi, urychluje hojení a hodí se pro ekzematiky, alergiky i osoby s citlivou pletí.

Má nějaké zápory?

Rostlinný glycerin je obecně považovaný za velmi bezpečnou látku. Každopádně – jako se vším – pokud glycerin budete aplikovat přímo na pleť v nezředěné podobě, nemažte rovnou celé tělo, ale nejprve zkuste, jak ho budete snášet aplikování malého množství na malý kousek pokožky.

Jak to správně používat?

Je potřeba myslet na to, že schopnost glycerinu, který si můžeme představit jako jakýsi magnet na vodu, funguje i „obráceně“ a že si glycerin neumí vybrat, kterou vláhu k sobě přitáhne. Účinně absorbuje jakoukoli vodu – i tu v nás. Ve vysokých koncentracích a v suchém prostředí tedy může pokožku a vlasy možná nečekaně vysušovat a dehydratovat – nebude-li mít glycerin aplikovaný na pleť zdroj jiné vláhy, vytáhne vodu z hlubokých vrstev k sobě do svrchních částí, a pokožka pak může přijít o svoji přirozenou vlhkost.

Proto, přestože někdo používá glycerin neředěný, podle nás (a podle profesionálů a vědců, kteří se touto problematikou zabývají) je dobré glycerin používat smíchaný s vodou, květovou vodou nebo jiným přípravkem, jenž v sobě už vodu obsahuje. Skvěle si rozumí například s růžovou vodou, která hydratuje a stahuje póry, ale i s jinými hydroláty a květovými vodami.

Protože je tento text už dost dlouhý, přesné příklady a nápady k využití glycerinu si necháme do jiného článku. Pro inspiraci už teď ale nadhodíme, že glycerin je skvělý v odlakovačích na nehty, nejrůznějších tonerech či pleťových vodách, obličejových sérech (včetně toho hyaluronového), maskách na vlasy i pleť, samozřejmě v rozličných krémech, mlékách i tělových máslech a nesmíme zapomenout taky na dekorativku – skvěle podpoří barvu očních stínů a vytvoří boží texturu krémových linek na oči!

Kde nesmí glycerin chybět vám? Nebo jste mu ještě nepropadli?

Při psaní textu jsme vycházeli z uvedených studií a taky z informací z webu Healthline.

 

Přírodní repelenty – suroviny, které vás ochrání před otravným hmyzem

$
0
0

Světlo, teplo, vlhkost a tělesný pach, to jsou věci, kterým hmyz těžko odolává. Někteří z nás jsou pak bohužel doslova magnetem na komáry. Pokud jste už unavení z neustálého svědění, štípanců a otoků, čtěte dál, pomůžeme vám!

Pro a proti repelentů s DEETem

repelent

Některé potvůrky přitahuje pot a bakterie, jiné zase oxid uhličitý nebo třeba specifický zápach rukou. Co většinu protivného hmyzu, zejména komárů, spolehlivě odradí, je látka DEET a repelenty, které jej obsahují. Nicméně o DEETu víme, že může působit zdravotní obtíže a životnímu prostředí také zrovna neprospívá.

Pokud cestujete do oblastí se zvýšeným rizikem výskytu komárů (či jiného hmyzu), kteří mohou přenášet nebezpečné nemoci, je jistě na místě „chemický“ repelent s DEETem použít. Jestliže ale zůstáváte v tom našem rybníčku, chodíte po horách, pracujete na zahradě nebo běháte po louce, stojí za to vyzkoušet přírodní alternativy konvenčních repelentů, které si s komáry a hmyzem zvládnou hravě poradit.

Pro a proti přírodních repelentů

Přírodní odpuzovače hmyzu jsou skvělé zejména pro osoby s citlivou pokožkou, pro děti a také jistě potěší domácí mazlíčky, kterým klasické repelenty většinou nedělají dobře.

Je ale třeba myslet na to, že výdrž přírodních repelentů je mnohem kratší, než na kterou jsme zvyklí u těch běžných. Proto, rozhodnete-li se přírodní odpuzovače hmyzu vyzkoušet, buďte důslední a nezapomínejte zvolený repelent nanášet opakovaně, zejména pokud se budete potit, koupat nebo budete-li na přímém slunci, které způsobí, že se budou účinné látky rychle odpařovat.

Přírodními repelenty jsou z naprosté většiny esenciální oleje či silně aromatické za studena lisované oleje, které je vždy nutné naředit. Pokud byste je, s tím nejlepším úmyslem, nanesli na pokožku v jejich čisté formě, mohli byste si ublížit.

Přírodní repelenty prakticky – jak a čím ředit?

Přírodní repelent ve spreji

Chcete-li repelent ve spreji, účinné látky můžete v květové vodě či hydrolátu, které mají samy o sobě specifické hmyz-odhánějící aroma (výborná je například vilínová voda), ale dobře poslouží i voda obyčejná.

Všichni ale víme, že olej a voda se spolu nekamarádí a nemísí, proto je rozumné použít látku, která pomůže esenciální olej ve vodě rovnoměrně rozptýlit, a zajistí tak, že si na pokožku neaplikujeme čistý esenciální olej, který by nás mohl popálit, nebo pouze čistou vodu, která by nás před ničím neochránila. Takovou látkou je například Solubol.

Solubol je naprosto parádní přírodní bezalkoholový solubilizátor, který má jen velmi mírné aroma, takže neovlivní vůni produktu, a který je vhodný i pro citlivou nebo dětskou pokožku. Doporučený poměr esenciálního oleje a Solubolu se různí, nám se nejvíce osvědčil poměr 1:4, tedy na 1 kapku esenciálního oleje použijeme 4 kapky Solubolu. Nejprve vždy mícháme esenciální olej se Solubolem a až vzniklou směs lijeme do hydrolátu nebo vody.

Olejový repelent

Pokud toužíte spíš po olejové nebo máslové konzistenci repelentu, který do pleti vetřete či vmasírujete, není nic jednoduššího než rozmíchat zvolený přírodní odpuzovač v odpovídajícím množství oblíbeného nosného oleje (skvělý je třeba kokosovýslunečnicový nebo jojobový olej) či v rostlinném másle.

A teď už k tomu nejdůležitějšímu! Co jsou ty zázračné odháneče?

Eukalyptus citrónový

Esenciální olej z eukalyptu citrónového je asi nejznámějším přírodním repelentem, který se s oblibou používá už od 40. let. Rostlina Eucalyptus citridora, tedy eukalyptus citronový, je velmi unikátní díky vysokému množství látky citronellolu, která tomuto druhu eukalyptu dodává svěží, citrusovou vůni s tóny kafru a růže. No a citronellol je právě tím, co komáři a další potvůrky opravdu neradi.

Co s tím?

5 ml esenciálního oleje z eukalyptu citronového rozmíchejte ve 100 ml slunečnicového oleje nebo pomocí solubilizéru dispergujte ve vodě či vilinovém hydrolátu. Aplikujte minimálně každé 2 hodiny a nepoužívejte pro děti mladší než 3 roky.

Levandule

Rozemnutá kvítka levandule stejně jako levandulový esenciální olej díky obsahu linaloolu komárům vůbec nevoní. Že levandulový esenciální olej dospělé komáry odradí od náletu na kůži, potvrdili i vědci, kteří jeho účinnost zkoumali ve studii s nahatými myškami (kuk). Levandule navíc ulevuje od bolesti, působí antisepticky a antifungálně, takže se levandulový olej bude hodit nejen na odhánění hmyzu, ale také na zklidnění a hojení kůže, pokud by se do vás nějaký ten hmyzák přece jenom zakousl.

Co s tím?

Levanduli si určitě zasaďte do květináče na okno i do záhonů kolem terasy nebo venkovního posezení. Kvítka pak rozdrťte a pomažte si jimi části těla, které komáry přitahují, jako jsou kotníky, krk a ruce. Levandulový olej, jako jeden z mála esenciálních olejů, můžete aplikovat přímo na kůži i neředěný nebo jej můžete nakapat na čistý kapesník a s jeho pomocí olej vtírat do kůže.

Tymián

Tymiánový olej je dle studie prováděné taktéž na nahatých myškách (kuk) jedním z nejlepších přírodních repelentů proti maláriovým komárům. Pětiprocentní tymiánový roztok aplikovaný na myší kůži zajistil těmto malým hlodavcům 91% ochranu proti komárům! A to už stojí za to!

Co s tím?

Až budete na zahradě dělat táborák nebo ohýnek, určitě si na tymián vzpomeňte a snítku tymiánu vhoďte do ohně. Zajistí vám ochranu (kuk na studii) na celých 60 až 90 minut!

Na domácí tymiánový repelent smíchejte 4 kapky tymiánového esenciálního oleje na každou čajovou lžičku nosného oleje, třeba olivového nebo jojobového. Pokud byste raději sprej, smíchejte 6 kapek tymiánového oleje s 24 kapkami Solubolu a rozřeďte v 60 ml hydrolátu nebo vody.

Citronela

Citronelou vás v tomto seznamu pravděpodobně nepřekvapíme, že? :) Všichni známe citronelové svíce nebo zahradní olejové lampy či louče s vůní citronely. Citronelový esenciální olej je skvělým a velmi rozšířeným přírodním repelentem, proto jej najdete ve většině „hotových“ přírodních repelentů.

Výzkumy ale zdůrazňují, že je třeba citronelu aplikovat pravidelně a ve správném množství, pak je dle některých studií dokonce podobně účinná jako DEET. Je také mít na paměti, že citronela se poměrně rychle odpařuje, takže, budete-li vyrábět citronelový repelent, opravdu nezapomínejte na jeho opakované nanášení alespoň jednou za hodinu.

Co s tím?

Vyrobte si citronelové svíce a ozdobte si s nimi terasu nebo balkon. Citronelu kapejte do aromalamp, difuzérů nebo pokojových sprejů a určitě ji přidejte do svého přírodního repelentu, ať už je jeho základ jakýkoli.

Tea tree olej

Tea tree olej je pro svoje antibakteriální a antivirové účinky v těchto časech doslova miláčkem národa. A bude ještě větším, protože tea tree olej dle nových studií účinkuje také jako efektivní přírodní repelent. Repelenty obsahující tea tree olej jsou dle praktických testování (kuk) účinné proti komárům, muškám, mouchám a kousavým pakomárům.

Geranium

Esenciální olej z pelargonie čili gerania obsahuje skvělou kombinaci látek odpuzujících komáry. Najdeme v něm již zmiňovaný linalool, citronellol a geraniol. Přírodní repelenty s obsahem geraniolu vykazují ochranu proti komárům na dvě až čtyři hodiny (záleží na druhu komára).

Co s tím?

Okenní rámy si vyzdobte truhlíky s muškáty a esenciální olej z gerania používejte do aromalamp či difuzérů. Rozptylte ho do oblíbeného nosného oleje, třeba mandlového, a aplikujte na kůži. Nejen že vás ochrání před nálety nenechavého hmyzu, ale navíc odežene nervozitu a stres. Pokud budete vyrábět přírodní repelent, určitě geranium nevynechávejte.

Hřebíček

Podle vědců je hřebíček jednou z nejlepších rostlinek, co se odhánění komárů týče. Studie z roku 2011 (kuk) ukázala, že topicky aplikovaný hřebíčkový olej poskytuje stoprocentní ochranu na 120 až 250 minut. Nicméně je třeba brát na vědomí, že hřebíčkový olej je veeeeelmi silný a pokud jej chceme aplikovat na kůži bezpečně, je třeba jej rozředit, čímž se pravděpodobně procento účinnosti sníží nebo se zkrátí doba působení.

Co s tím?

Hřebíčkový olej kapejte do aromalamp, vyrobte si z něj svíčky nebo jej rozřeďte v oleji či ve vodě. Budete-li vyrábět přírodní repelent z více druhů olejů, hřebíček do něj rozhodně zařaďte!

Skořice

Skořice je mnohem víc než koření na štrůdl! Taiwanská studie (kuk) ukázala, že skořicový olej dokáže efektivně zabít komáří vajíčka a proti dospělým komárům působí jako účinný repelent.

Co s tím?

Skořicový olej je velmi silný a koncentrovaný umí pěkně podráždit pokožku, proto je třeba jej dobře rozředit. Odborníci se shodují, že jednoprocentní skořicový roztok je dostatečně účinný. Čtvrt lžičky skořicového oleje (asi 25 kapek) smíchejte se lžičkou Solubolu a poté rozřeďte ve 120 ml květové vody (super bude verbenová) nebo obyčejné destilky. Přelijte do lahvičky s rozprašovačem a stříkejte dle libosti na oblečení (u dětí vždy, dospělí mohou aplikovat přímo na kůži), na čalouněný nábytek či povlečení, do prostoru v domácnosti a všude jindy, kde je komárům vstup zakázán.

Nimbový olej

Nimbový olej je zázrak (celý článek o něm najdete tady). Bohužel dost zapáchá, a to nejen komárům a hmyzu, ale i nám, lidem… :) Studie prováděná v Etiopii (kuk) ale ukázala, že nimbový olej působí jako skvělý přírodní repelent (70% ochrana po dobu 3 hodin), proto radíme, překousněte jeho „vůni“ a do olejového repelentu ho určitě přidejte. Pokud navíc přidáte esenciální oleje, možná si nelibého nimbového zápachu ani nevšimnete.

Co s tím?

Nimbový olej je vynikající do domácí přírodní antiparazitní kapičky pro domácí mazlíčky (kterou můžete aplikovat i na sebe:)). Nimbový olej také můžete smíchat se svým oblíbeným krémem nebo máslem a aplikovat na pleť, odradíte tak komáry, a navíc budete mít čistou pleť, protože nimba je nepřekonatelná v boji s akné.

Na co dávat pozor!

Esenciální oleje (kromě levandulového) nikdy nenanášejte na pleť v neředěné formě! Vždy je rozptylte v nosném oleji. Doporučované orientační množství je 3-5 kapek esenciálního oleje na 30 ml nosného základového oleje.

Esenciální oleje nejsou FDA uznány jako „opravdové“ repelenty. Proto, budete-li cestovat do krajin, kde se budete potkávat s hmyzem přenášejícím závažná onemocnění, vždy raději volte „chemické“ repelenty.

Esenciální oleje (jako všechno ostatní) mohou způsobovat alergické reakce. Pokud tedy budete experimentovat a zkoušet nový druh esenciálního oleje nebo domácího produktu, vždy přípravek nejprve otestujte v malém množství na malé ploše kůže a počkejte hodinu až dvě, zda se neobjeví začervenání nebo pocity pálení či svědění.

Co si z toho odnést?

Výzkumů zabývajících se přírodními surovinami, které účinně odpuzují komáry, stále přibývá. Což je skvělá zpráva pro všechny, kteří se snaží vyhýbat „zbytečným toxinům“, ale hlavně pro těhotné a kojící ženy, osoby s citlivou pokožkou a pro malé děti. S přírodními repelenty se nebojte experimentovat (vždy ale dodržujte doporučená bezpečnostní opatření!), hledejte a zkoušejte, co jak působí a co jak dobře funguje. Je to zábavná a naučná cesta, jak zůstat bez štípanců, otoků a svědění!

Při psaní článku jsme vycházeli z uvedených studií a těchto internetových zdrojů:

https://mosquitoreviews.com

https://www.rentokil.co.za/blog/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/325337#basil

https://www.healthline.com/health/kinds-of-natural-mosquito-repellant#geraniol

 

Čisticí pleťový balzám s růžovým jílem – čokoláda s třešněmi

$
0
0

Čisticí pleťový balzám s růžovým jílem – čokoláda s třešněmi

Inspirovaný kvetoucími stromy všude kolem, třešňovo-čokoládový čisticí balzám je tou jedinou věcí, kterou potřebujete pro rychlé očištění pleti po ránu. Nádherně se nanáší, delikátně se rozpouští, snadno se smývá a zanechává pleť jemně vyčištěnou a osvěženou. To vše za doprovodu vůně třešní a čokolády, která rozveselí začátek každého dne.

čistící balzám

Základem čisticího balzámu jsou levné a dobře dostupné oleje – kokosový a ricinový. Pro výrobu čisticích balzámů, olejů a jim podobných přípravků, které se před spláchnutím do umyvadla potkají s pletí jen na pár vteřin, není potřeba nakupovat drahé luxusní oleje. Všechno, co chceme po oleji v čisticím balzámu, je to, aby byl olejem :) Proto vždy vybíráme ty levnější nebo ty, kterým bude brzy končit doba spotřeby a víme, že bychom je nestihli využít. Dražší či vzácnější oleje si necháme do kompozic, kde budou moct opravdu zazářit!

Balzám z oleje vykouzlíme pomocí bohatě krémové kyseliny stearové a nepřekonatelného kakaového másla delikátně vonícího po čokoládě.

čistící balzám1

Spojení emulgačního vosku NF, tedy kompletního emulgátoru (co to je?) a Polysorbatu 80, skvělého solubilizéru na bázi olivového oleje, zajistí, že se balzám snadno a jednoduše smísí s vodou a z pleti je opláchnutý za pár vteřin. Odpadá díky nim zbytečně zdlouhavé smývání přípravku – a všichni dobře víme, že po ránu se každá vteřina počítá! S poměry těchto dvou surovin si každopádně můžete pohrát a vyladit tak konzistenci a schopnosti balzámu, po kterých vaše srdce a pleť touží (případně můžete sáhnout jen po jednom z nich či je nahradit ingrediencemi, které najdete na konci článku). S menším množstvím bude balzám jemnější a bude se pomaleji omývat, s větším množstvím docílíte hustšího, bohatšího a silnějšího balzámu, který se bude rychleji smývat.

Růžový (či jiný) jíl se velmi něžným způsobem postará o očištění pleti, kterou zabaví přes noc nahromaděného „nepořádku“. Nadto má růžový jíl regenerační účinky a hodí se pro všechny typy pleti, dokonce i na velice citlivou pokožku se sklony k zarudnutí. Je jemný, bohatý na stopové prvky, prospěšné naší pokožce, a oxid křemičitý a železitý.

Růžový jíl je dostatečným „barvivem“ pro náš balzám, ale pokud si s barvami, stejně jako my, rádi pohráváte, můžete balzám vyšperkovat troškou mica prášku. My zvolili odstín Sangria, který nám připomíná zralé třešně, kvetoucí stromy a radosti léta, a který se skvěle hodí k čokoládovému nádechu kakaového másla a třešňové vůni vytvořené kapkou třešňové kosmetické vůně. Mica prášek stejně jako třešňovou vůni můžete úplně vynechat nebo je nahradit za jiné, vám milejší, barvy a vůně. Hrajte si!

čistící balzám2

Čisticí balzám s růžovým jílem a kakaovým máslem – třešňová čokoláda

Co je na to potřeba?

zahřívání

–          12 gramů kokosového oleje

–          6 gramů kakaového másla

–          3 gramy ricinového oleje

–          4 gramy kyseliny stearové

–          2 gramy emulgačního vosku NF

–          1,5 gramu Polysorbatu 80

–          1 gram růžového jílu

chladnutí

–          4 kapky třešňové vůně

–          kapka vitaminu E

–          několik kapek konzervantu Cosgard (lze vynechat, ale*)

–          špetka mica prášku Sangria (volitelně)

Jak na to?

Připravíme si vodní lázeň – do hrnce nalijeme asi 3 cm vody a necháme na nízkém plameni ohřívat.

čistící balzám3

Do menší žáruvzdorné mističky si odvažíme všechny suroviny, které budeme zahřívat – emulgační vosk, Polysorbate 80, kyselinu stearovou, kokosový a ricinový olej, kakaové máslo a růžový jíl. Pak mističku šoupneme do připravené vodní lázně a necháme vše pomalu rozpouštět.

Mezitím si nachystáme ledovou lázeň – větší mísu, do které se bez problému vejde mistička se zahřívanými surovinami, naplníme asi do půlky ledem a studenou vodou.

čistící balzám4

Asi po 10 až 20 minutách by měly být všechny zahřívané složky pěkně rozpuštěné a spojené. Vyjmeme mističku s nimi z vodní fáze, osušíme ji a její obsah dobře zamícháme.

Pak misku šoupneme do připravené ledové lázně a stěrkou začneme hezky rovnoměrně promíchávat. Směs bude chladnout, nádherně houstnout a stávat se viskóznější. Po chvíli, když je směs již mírně vychladlá, misku vyndáme z ledové lázně a přidáme zbývající suroviny z chladící fáze – vůni, vitamin E, konzervant a volitelně mica prášek. Dobře promícháme, pak vše ještě jednou vložíme do ledové lázně a pěkně třeme, dokud se neobjeví takzvaná „stopa“ – mýdlaři vědí, nemýdlaři budou čekat, až za sebou naše vařečka či jiné míchadlo začne zanechávat slabou cestičku – směs je akorát tak tuhá, že po promíchání ve směsi bude na chvíli vidět stopa vařečky. Hledáme konzistenci podobnou medu nebo kondenzovaného mléka.

čistící balzám5

V této fázi už krém můžeme začít dávkovat do nádobky o objemu asi 30 ml (nebo několika menších). Skvělé jsou hliníkové obaly, ze kterých se balzám výborně nabírá, vypadají velmi elegantně, a navíc si můžeme vybrat z několika barev, druhů víček i tvarů, a mít tak čistící balzám opravdu podle svých představ. Balzám už v obale šoupneme do lednice a necháme pár hodin tuhnout a chladnout.

čistící balzám6

*Balzám sám o sobě neobsahuje žádnou vodu, takže konzervant není ve formulaci nutný, POKUD jej nebudeme nabírat mokrýma rukama a budeme jej důsledně udržovat suchý. Jestliže ale víte, že se do balzámu voda dříve či později dostane, určitě konzervant přidejte.

čistící balzám7

Jak to použít?

Tady máme dokonce dvě možnosti, podle toho, kterou schopnost balzámu chceme zrovna využít! Pokud toužíme po jemné exfoliaci pleti, naneseme trošku (asi půl čajové lžičky) balzámu na suchou pleť, vmasírujeme a navlhčeným hadříkem produkt jemně setřeme z obličeje. Druhou variantou je malé množství balzámu nanést na již navlhčený obličej (případně v dlaních balzám smísit s trochou vody) a vmasírovat božsky krémový produkt do pleti. Pak jej jen opláchneme nebo setřeme navlhčeným hadříkem. Tímto způsobem dosáhneme menší exfoliace pleti, zato vyšší krémovosti a bohatosti. Oba způsoby jsou parádní, nesmírně příjemné a výborně fungující. Záleží, na co se dnes zrovna cítíme! :)

čistící balzám8

Chci to vyrobit, ale nemám všechny suroviny!

Jako vždy, změny v receptu a náhrady jsou možné, mějte ale na paměti, že pokud něco vyměníte, i finální výsledek bude (více či méně) odlišný od námi vyrobeného.

čistící balzám9

Pokud dodržíte dané poměry, vyrobíte 30 gramů čisticího balzámu. Pokud už teď víte, že chcete víc, množství všech ingrediencí jednoduše znásobte.

–          Emulgační vosk NF by měl dobře zastoupit Olivem 1000BTMS nebo jiný kompletní emulgační vosk.

–          Polysorbate 80 můžete zkusit vyměnit za ve vodě rozpustný jojobový olejsulfátový ricinový olej nebo za Polysorbate 20.

–          Jiný lehký tekutý olej, jako je například mandlovýslunečnicovýmakadamovýhroznový nebo meruňkový olej, bude fungovat stejně dobře jako olej ricinový a/nebo kokosový.

–          Výměnou kakaového másla za jiné se ochudíte o čokoládovou vůni. Pokud vytváříte jinak voňavý balzám (a čokoládový nádech se vám nehodí), zkuste jiné tuhé a hutné máslo, jako je například máslo tucuma nebo máslo kokum.

–          Růžový jíl vyměňte za jakýkoli jiný, třeba podle barvy, kterou chcete docílit – mrkněte na jíl bílý (kaolin), zelený, červený, modrý, fialový, žlutý nebo třeba černý.

–          Vůni můžete zaměnit za jakoukoli jinou nebo ji zcela vynechat.

Karanja olej – hvězda (nejen) letních měsíců

$
0
0

Karanja olej – hvězda (nejen) letních měsíců

Karanja olej pasujeme na hvězdu letních měsíců! Poradí si totiž se vším, co v létě může potrápit nejen nás, ale i naši zahradu nebo domácí mazlíčky.

Karanja olej je nedílnou součástí ájurvedské medicíny. Tradičně se používá zejména k léčbě ekzémů, psoriázy a jiných nemocí či poranění kůže. Umí toho ale mnohem víc!

karanja olej banner

Karanja olej je ceněný pro svoje antiseptické a antiparazitní účinky. Našim čtyřnohým parťákům uleví od blech, prašiviny i svrabu a zahradu zase uchrání před nežádoucím hmyzem. Nám pomůže v boji s lupy nebo vředy, zklidní podráždění pokožky a potěší namáhanou pleť. Účinně bojuje s bakteriemi a plísněmi, obnoví poškozenou kůži, zbaví akné a ekzémů a poskytne přirozenou ochranu proti slunečním paprskům. Zazáří v tělových olejích, máslech, mastích, mýdlech, vlasových olejích i šamponech, stejně jako v repelentech pro mazlíčky i postřicích na rostliny. Navíc je bez vůně, takže si skvěle rozumí i s esenciálními oleji, a jeho výroba nezatěžuje životní prostředí! Tenhle olej by zkrátka neměl chybět ve Vaší výbavě.

Olej se získává ze semínek indického stromu Karanja, jehož botanický název je Pongamia glabra. A je to velmi výjimečná rostlina! Všechny její části se totiž dají použít k léčebným nebo terapeutickým účinkům. Zpracovávají se kořeny, květy, listy i kůra stromu karanja, s jejichž pomocí se léčí zažívací obtíže, záněty, artritida a již zmíněné nemoci kůže. Olejem a pastou z listů karanji Indové podporují hojení ran nebo z nich vyrábí odvary a přidávají je do koupelí, které ulevují od bolesti a zánětů. Pevnými stonky či kůrou si čistí zuby a posilují svoje dásně.

Blahodárné účinky

Karanja olej je nesmírně bohatý na omega-9 nasycené kyseliny (přes celých 50 %), které výrazně napomáhají hojení. Obsahuje veliké množství flavonoidů, které jsou známé pro antioxidační schopnosti a pro pozitivní přínosy na lidský organismus. Flavonoidy navíc výborně působí proti UV záření, které umí absorbovat.

Zaměřeno na flavonoidy

Flavonoidy jsou látky, které jsou hojně zastoupeny v semínkách, oříšcích, obilninách, koření a léčivých bylinách a rostlinách. A taky v některých oblíbených nápojích – třeba v červeném vínu nebo v pivě (tady ale v nižším množství). Rostliny, a zejména pak jejich cenné části, kterými jsou právě semínka, flavonoidy ochraňují před nepříznivými vlivy prostředí, které by mohly rostlinu poškodit. Bojují proti volným radikálům, aktivují antioxidační enzymy a chrání proti slunečnímu záření. A podobnou ochranou funkci flavonoidy, obsažené třeba v Karanja oleji, poskytují flavonoidy i nám.

Karanja olej tedy zvyšuje „odolnost“ kůže i vlasů proti sluníčku a chrání je před poškozením, a je proto často přidáván do opalovacích přípravků a do ochranných produktů na vlasy.

Pomáhá planetě!

Kromě toho, že je olej prospěšný nám, je prospěšný i planetě a životnímu prostředí. Olej se získává ze semen, která jsou po dvou ukrytá v plodech stromu Pongamia. Tento strom se dorůstá výšky až 19 metrů a je neuvěřitelně odolný, co se povětrnostních podmínek týče. Dovede růst ve vlhku, ale i v extrémním suchu a žáru. Právě proto je Pongamia jednou z rostlin, které se hojně používají v programech obnovy vegetace a zalesňování. Olej je pak lisován ze semen, zastudena, bez použití aditiv. Ten náš, ekokozí, je pak ještě zbaven zápachu.

„Nesmrdí“

A když jsme u toho zápachu… Pongamia, nebo chcete-li Karanja, je sestřenice více známé a námi zbožňované Nimby čili Neemu, která, buďme k sobě upřímní, smrdí. A to hodně. Zápach nimby pak většinu lidí odradí od jejího používání, a tím připraví o její skvostné schopnosti. Karanja Olej je pak svými schopnosti nimbovému oleji velmi podobný (v některých aspektech toho dokonce umí víc). Proto, pokud byste si rádi užívali nimby v krémech nebo mýdlech, ale prostě nemůžete :), karanja pro vás bude jako dělaná.

Co to umí?

Karanja olej…

– použijte při léčbě vředů, ekzémů nebo akné

– hojí poškozenou, popraskanou kůži a pečuje o stárnoucí a namáhanou pleť

– najde využití v nepřeberném množství přípravků pro péči o pleť a je výborný i v balzámech na rty

– odežene hmyz a parazity, včetně blech nebo vší

– potěší lámající se a zničené vlasy a zbaví vás lupů

– ulevuje od zánětů a bolesti

– urychlí hojení ran, modřin, štípanců nebo kousnutí

– poskytuje přirozenou ochranu proti slunečnímu záření (v opalovacích přípravcích ale vždy použijte minerální filtry! Co to je? Mrkněte sem!)

Jak už jsme naznačili, karanja olej vylepší všechny vaše krémy, másla, šampony i oleje, zejména ty, od kterých očekáváme zvláčňující a změkčující schopnosti.  Často se používá v krémech působících proti předčasnému stárnutí kůže vlivem slunce, v ochranných mastích a v krémech na poškozenou pleť. Rychle se vstřebává a pokožku výborně rozjasňuje. Jestliže vás trápí ekzém nebo psoriáza, určitě ho zařaďte do svojí kosmetické péče. Stejně tak by neměl chybět ve vaší výbavě, pokud máte problémy s lupy nebo suchou a svědivou pokožkou hlavy. Je skvělý i jako přírodní pesticid, insekticid a repelent (víc o olejích, které odpuzují hmyz, se dočtete v tomto článku). Výborně se doplňuje s nimbovým olejem, případně nimbový olej ve formulacích dobře zastoupí.

Jak to používat?

Karanja olej se hodí prakticky do všeho. Zkuste jej zařadit do svých formulací, až budete míchat obličejové krémy i tělová másla, vymýšlet novou formulaci mýdla nebo šamponu, vyrábět oblíbenou mastičku nebo zkoušet domácí (po)opalovací olej. Nebudete zklamaní!

Mějte ale na paměti, že karanja olej by se měl vždy používat ve zředěné formě. Jednoduše jej proto smíchejte s oblíbeným olejem nebo s olejovou fází při výrobě. Co se dávkování týče, doporučujeme se držet tohoto – do produktů na obličej šoupněte maximálně 80 % karanja oleje, do produktů pro péči o tělo 30 %. Při výrobě ochranných a opalovacích přípravcích, užijte 20 % karanja oleje (a ideálně ho kombinujte s malinovým a mrkvovým olejem a samozřejmě s minerálními filtry) a při míchání produktů pro děti neužívejte více jak 15 % karanja oleje ve formulaci (pro děti do jednoho roku karanja olej raději úplně vynechejte).

Karanja olej je výborný také do rychlých, přesto velmi účinných „záchran“, které vám přinesou okamžitou úlevu bez toho, abyste se museli pouštět do delší výroby. Mějte ho proto pořád při ruce, zejména pokud vás občas trápí…

Akné, pupínky, ekzémy

Karanja olej je antiseptický a protizánětlivý. Smíchejte 3-5 kapek karanja oleje se lžičkou nosného oleje – pro problematickou pleť se hodí šípkovýpupalkovýkonopnýkaméliový nebo olej z černého kmínu – a pokožku natírejte jednou až dvakrát denně.

Záněty, vředy, hemoroidy

Smíchejte 3-5 kapek se lžičkou nosného oleje – úlevu podpoří mandlový, jojobovýricinový nebo kokosový – a očištěné místo dvakrát denně natřete.

Artritida, revma, bolest kloubů

Karanja olej zmírňuje bolest a podporuje hojení. Smíchejte proto několik kapek karanja oleje se svojí oblíbenou mastí a aplikujte na bolestivé místo. Máte-li raději oleje než masti, zkuste macerát z kostivalu nebo arniky.

Poranění, ranky, modřiny, otoky

Karanja olej podporuje hojení všeho druhu, zmírňuje otoky a navrací kůži její vzhled a texturu. Smíchejte lžíci hořčičnéhohroznového nebo olivového oleje s 5 kapkami karanja oleje a vmasírujte do poraněného místa. Opakujte, než se vám uleví.

Lupy, suchá pokožka hlavy

Smíchejte pár kapek karanja oleje s obvyklým množstvím oblíbeného šamponu. Vlasové pokožce se uleví.

Vši, blechy, paraziti

Ať už paraziti trápí vás nebo vašeho domácího mazlíčka, postupujte stejně. Šampon smíchejte s několika kapkami oleje a vlasy (nebo srst :)) umyjte obvyklým způsobem. Toto použití je jak preventivní, tak terapeutické.

Znáte karanja olej, nebo je to vaše první setkání s ním? Jak ho používáte či plánujete používat?

 

Letní tělové máslo s jemným třpytem a exotickou vůní

$
0
0

Jemné tělové máslo stvořené do přicházejících letních dní! Barvou připomíná žhavé slunce, pleť zahalí do exotické ananasové vůně a dodá jí svěží jiskru a zdravý vzhled. Tělové máslo je plné antioxidantů a látek ochraňujících kůži před poškozením a jeho výroba zabere jen pár minut.tělové máslo      

Než se pustíme do výroby slunce připomínající voňavé lahůdky, musíme prohodit několik slov o úžasných ingrediencích, které jsme do něho šoupli. Všechno v něm má totiž svůj význam a nezastupitelnou roli!

tělové másloooo

Sluníčkově

Chtěli jsme vytvořit produkt, který v létě dosti namáhané pleti dodá potřebnou výživu a ochranu, jehož používání bude radost sama (žádné nekonečné roztírání a ulepenost se tady nekoná) a které nás vzhledem a vůní přenese do exotických krajů, i když letos většina z nás bude prázdniny trávit v českých luzích a hájích:). Zrodila se představa tělového másla, které pleti dodá zdravý šťavnatý vzhled a jemný lesk, co podpoří barvu sluncem políbené kůže. Máslo, které přinese přirozenou ochranu před slunečními paprsky a zároveň uklidní podrážděnou pleť po opalování. A povedlo, výsledek je nepřekonatelný!

tělové másloooo

Všichni do party

Kouzlo a síla tohoto másla tkví v akorátní kombinaci rostlinných másel a olejů, které jsou do letních dní jako dělané.

tělové máslooooé

Mango máslo

Základ tvoří mangové máslo, jehož předností číslo jedna je parádní vstřebatelnost – nezanechává na pokožce nepříjemnou mastnotu a nedusí naše póry. To poslední, co v horkých dnech chceme, je, abychom se „lepili“ ještě víc, než je třeba. To samozřejmě není všechno, mangové máslo je totiž vskutku schopný produkt. Víme, že sluníčko jaksi urychluje proces stárnutí pleti – a mango máslo působí jako účinná brzda. Obsahuje spoustu antioxidantů, ale také vitamín E, který působí proti vráskám, ale funguje taky jako jejich skvělá prevence. Úžasně hydratuje suchou pokožku a hodí se i pro jemnou péči o ekzematickou pokožku. Mango máslo navíc výborně „zmizíkuje“ strie a jizvičky, které nás v létě vnitřně trápí víc než v chladných dnech, kdy jsme zahalení ve svetrech a kalhotách.

tělové máslooooo

Karanja olej

K mangovému máslu jsme přidali karanja olej, novou hvězdu léta, o kterém si můžete celý článek přečíst tady. Karanja olej je nesmírně bohatý na omega-9 nasycené kyseliny, které výrazně napomáhají hojení a regeneraci pleti. Obsahuje veliké množství flavonoidů, které jsou známé pro antioxidační schopnosti a pro pozitivní přínosy na lidský organismus. Flavonoidy navíc výborně působí proti UV záření, které umí absorbovat. Karanja olej tedy zvyšuje „odolnost“ kůže proti sluníčku a chrání ji před poškozením. Našemu máslu dodá nejen skvělé účinky, ale i nádhernou, sytě oranžovou barvu.

tělové másloooooo

Mrkvový a malinový olej

Malinový a mrkvový olej jsou stálice letní kosmetiky. Jsou nepřekonatelné při výrobě opalovacích a po-opalovacích přípravků na pleť i do ochranných formulací na vlasy. Tyhle dva přírodní zázraky jsou často spojovány s nesmírně vysokým ochranným faktorem SPF – to ale není tak jednoznačné – zajímá-li Vás problematika rostlinných olejů na opalování víc, rozhodně si nenechte ujít tenhle článek. To ale neznamená, že by si malinový a mrkvový olej nezasloužily pozornost a místo na kosmetické poličce. Naopak!

Malinový olej je vysoce bohatý na vitamín E, který opravdu dokáže zčásti absorbovat UV záření a zajišťuje oleji velmi vysokou stabilitu. Používat tento olej v létě tedy rozhodně není od věci! Mezi další jeho skvělé vlastnosti patří i to, že je antioxidant a zpomaluje proces stárnutí kůže, což v létě, kdy je naše pokožka zatěžována více než kdy jindy, určitě uvítáme.

tělové máslooooooo

Jasně sluníčkový mrkvový olej plný beta-karotenu a vitaminu A, B, C, D i E pokožku udržuje v přepychovém stavu, i když jí dáváme pořádně zabrat. Je skvělý do všech formulací pro zralou nebo unavenou pleť (což máme v létě všichni, ať už nám je osmnáct nebo osmdesát :)), urychluje hojení a regeneraci. Navíc díky karotenoidům pokožce dodá tmavší nádech a zdravý vzhled a zároveň prodlouží výdrž opálení.

Vitamín E

Je důležité mít správnou dávku všech vitamínů a s vitamínem E to platí i zevně. Na naši pokožku má zpevňující účinky, stejně jako mango máslo a karanja olej působí i proti jizvám, je to přírodní anti-age prostředek a může nám pomoci k zářivé pokožce.

Ananasová vůně

Mango, maliny, mrkev… jeden by hned čekal lahodné chutě a osvěžující vůně. Jenže! Tyhle rostlinné tuky se vyrábí ze semen, nikoli ze šťavnaté dužiny, takže vůni našemu máslu nepřinesou. Což nám ale vůbec nevadí! S vůní si díky tomu můžeme vyhrát a vybrat tu, kterou chceme v létě čichat. Protože je máslo krásně žluto-oranžové, nám se k němu hodí svěží sladká vůně zralých ananasů, která má moc přenést nás, alespoň v myšlenkách, pod slunečník na písčitou pláž vedle šplouchajícího oceánu. Pokud si ananas s vaším nosem nerozumí, samozřejmě sáhněte po vůni jiné, výborný bude třeba melounový nebo mangový aromatický extrakt (ty můžete přidat i do jídla!), parádu udělá vůně mimózy a žlutého melounu nebo třeba šťavnatá citrusová kompozice Citrus burst.

Trocha jílu

A tady malá vychytávka… Do tělových másel s oblibou přidáváme trochu jílu. Nejenže produkt pěkně zahustí a zpevní, ale hlavně zajistí máslu příjemnou „suchost“ ve smyslu toho, že po namazání si nebudete připadat jako mastné oko. My jsme použili kombinaci bentonitu a bílého kaolinu, sáhnout ale můžete třeba po žlutém jílu, který se budete výborně hodit k našim olejům.

Špetka mica prášku

Pokožka sluncem políbená mívá nádhernou barvu, ale pokud je sluníčka přespříliš, může působit matně a tak trochu povadle. Zdravý lesk a jemný třpyt pokožce dodá špetka zlatého a broskvového mica prášku, které pleť rozzáří a vy se jako hvězda, kterou už dávno jste, budete blýskat ve svitu slunce i měsíce :)

Složky letního krasavce známe, tak už ho pojďme umíchat!

Sluníčkové tělové máslo s exotickou vůní a jemným třpytem

Co je na to potřeba?

– 30 gramů mangového másla

– 15 gramů karanja oleje

– 10 gramů malinového oleje

– 7 gramů mrkvového oleje

– 1,5 gramu oblíbeného jílu

– 1 gram vitamínu E (v oleji)

– 0,5 gramu ananasové vůně

– dle libosti mica prášku Sunbeam Gold a Just Peachy

– nádobka o obsahu alespoň 60 ml (třeba tahle z tmavého skla bude naprosto nádherná)

tělové másloooooooo

Jak na to?

Připravíme si vodní lázeň, takže trochu větší hrnec, do kterého napustíme tři až pět centimetrů vody. Hrnec šoupneme na plotnu a necháme vodu ohřívat. Do žáruvzdorné mističky si odvážíme mango máslo, karanja olej, malinový olej, mrkvový olej a jíl. Misku vložíme do připravené vodní lázně a vše necháme na mírném plameni rozpouštět.

tělové máslooooooooo

V mezičase si připravíme si chladící mísu, která je dostatečně velká na to, aby se do ní vešla mistička, která se nám ohřívá. Zhruba do půlky ji potom naplníme studenou vodou a kostkami ledu. Tenhle krok nevynechávejte, přípravek budeme při míchání ochlazovat, díky čemuž si získá nezaměnitelnou heboučkou texturu a jemnou konzistenci.

tělové másloooooooooo

tělové máslooooooooooo

Když se nám vše rozpustí, vyjmeme žáruvzdornou misku z vodní lázně a vložíme ji do mísy s ledem. Přibližně minutu pěkně mícháme, a pak přikápneme vitamín E, ananasovou vůni a pokud chceme, po špetce od obou mica prášků.

tělové máslooooooooooooo

Mícháme tak dlouho, dokud se nevytvoří „stopa“ – mýdlaři vědí, nemýdlaři budou čekat, až za sebou naše vařečka či jiné míchátko začne zanechávat slabou cestičku – hmota tak je akorát tak tuhá, že po promíchání ve směsi bude na chvíli vidět stopa vařečky. Hledáme konzistenci třeba medu nebo kondenzovaného mléka. V této fázi už krém můžeme začít dávkovat do nádobky.

Následně necháme aspoň 6 hodin uležet, ale pozor, nespěchat a do ledničky krém nedávat!

tělové másloo

Po trpělivém čekání už si můžeme užívat svoje nové letní tělové máslo s exotickou vůní a výjimečnými schopnostmi. Využít ho potom můžete i při masáži, konzistence je pro to jak stvořená, máslo se po kontaktu s vlahou pokožko začne hned rozpouštět, výborně se roztírá, vstřebává se tak akorát rychle a úžasná vůně k relaxaci jenom napomůže! No a nebojte, i když je máslo takhle zářivě oranžové, vy takovou barvu mít nebudete!

 

Krémový přírodní rozjasňovač

$
0
0

Krémový přírodní rozjasňovač

Domácí přírodní rozjasňovač, který zvládne vyrobit i naprostý začátečník. Barvu a odstín si jednoduše umícháte podle sebe. Neuvěřitelně levně, rychle a s jednou mističkou!

rozjasnovac

Rozjasňovače dokážou zázraky. Obličej rychle zbaví známek únavy, projasní pohled, přitáhnou pozornost tam, kam ji chceme upoutat, dodají jiskru a podpoří zdravou barvu. Na léto (ale i na zimu…) jsou jako stvořené. Rozjasňovač můžeme použít na tvář jako takový, natřít jej na víčka místo stínů nebo pomocí něho dodat lesk rtům. Je to tedy produkt více než univerzální!

rozjasnovacf

Jestli máte z rozjasňování respekt, rozumíme vám. Taky jsme se zprvu obávali, že rozjasňovač nebudeme umět rozmazat a budeme vypadat jako disko koule nebo že pleť bude působit mastně. Zbytečně! Jakmile jsme rozjasňovač vyzkoušeli, propadli jsme jeho kouzlu a věříme, že zapůsobí i na vás! Při aplikaci stačí mít lehkou ruku a nanášet produkt jen na místa, která chcete zvýraznit. Navíc, když si rozjasňovač mícháte sami, jednoduše si zvolíte odstín, který vám bude přesně slušet. Chcete rozjasňovač se zlatými, broskvovými, zlatými nebo stříbrnými odlesky? Můžete mít všechny!

rozjasnovace

Levnější než chleba

Od vyzkoušení rozjasňovačů může odrazovat také poměrně vysoká cena produktu, která se běžně pohybuje v řádu stovek až tisíců korun za pár gramů přípravku (malému balení rozjasňovačů se nedivíme – na jedno použití stačí jenom ždibec). Proto jsme se rozhodli tenhle lesklý zázrak vyrobit sami a spočítali, na kolik domácí přírodní rozjasňovač vyjde a zjistit, jestli to stojí za to. A výsledek? Povedlo se víc než náramně a za setinu ceny! 10 gramů luxusního krémového rozjasňovače umícháme za 15 korun! Nebo ještě méně. A je tak parádní, že bychom za něj zaplatili i mnohem víc.

rozjasnovacd

Výroba rychlejší než návštěva drogerie

Na umíchání rozjasňovače stačí 10 minut, i s úklidem. A to je rozhodně rychlejší než návštěva drogerie a následné vybíraní vhodného odstínu. Výroba je tak jednoduchá, že jej zvládnete, přestože s domácím tvořením kosmetiky možná nemáte ještě žádnou zkušenost. No a že při výrobě ušpiníme jenom jednu mističku a míchátko, je už jen třešničkou na dortu.

rozjasnovacd

A co do toho dáme?

Základ vyrobíme z ricinového a babassu oleje (ten můžete nahradit za kokosový olej, který určitě máte doma) s několika šupinkami včelího vosku. Lesk a barvu pak vykouzlíme nádhernými mica prášky. Aby nám rozjasňovač déle vydržel, přikápneme vitamin E a je to. Hotový rozjasňovač je nádherně krémový, božsky se nanáší a na pleti drží jako přibitý.

rozjasnovacc

Co se barev týče, my jsme použili kombinaci zlatavého prášku v odstínu Sunbeam Gold a Hedvábně jemné sericite micy. Výsledkem je něžný, teplý odstín se zlatými odlesky a barvou šampaňského. Určitě ale zkuste smíchat více odstínů a namíchat si barvu, která vám přesně sedne (do naší cenové kalkulace jsme započítali tři odstíny, naše uvedená kombinace vychází na korun 11,- :)). *Růžové měkké odlesky získáte třeba s použitím barvy Antelope Pink či Bílé s červenými odlesky. Svěží broskvovou vytvoříte pomocí Just Peachy a chcete-li rozjasňovač bohatě zlatý, sáhněte po Gold Sparks. Jak už název napovídá, krémový stříbrně-zlatý odstín pak vykouzlíte s Créme

rozjasnovacb

de la Créme.

A pokud z jakéhokoli důvodu nechcete mica prášky používat, nesmutněte! Skvělý rozjasňovač vyrobíte také užitím inovativních biologicky rozložitelných BioGlittrů. Krásně pigmentovaný produkt umícháte ze sněhově bílého odstínu Frost, růžového Rose Pink a zlaté.*

Krémový rozjasňovač

Co je na to potřeba?

zahříváme

–          3,5 gramu ricinového oleje

–          3 gramy babassu oleje / kokosového oleje

–          0,5 gramu včelího vosku

–          0,5 gramu Sericite mica prášku (ten použijte ve všech případech)

–          1 gram zlatého mica prášku (Sunbeam Gold / Créme de la Créme / Gold Sparks)

–          1 gram mica prášku nebo Bioglitterů dle libosti* (mrkněte o kousek výš na naše doporučení)

při chladnutí

–          0,1 gramu vitaminu E

Jak na to?

Připravte si vodní lázeň (do kastrůlku nalijte asi 3 cm vody a dejte jej na plotnu zahřívat).

Do menší žáruvzdorné mističky si odvažte oleje, včelí vosk a všechny zvolené mica prášky. Poté misku vložte do připravené vodní lázně a nechte na mírném plameni rozpouštět.

rozjasnovaca

Když je vše rozpuštěné, vyjměte misku se směsí z vodní lázně. Přikápněte vitamin E, promíchejte a rychle přeneste do vybraného obalu o objemu 10 ml. Skvělá je tahle průhledná mistička nebo 10ml kelímek na krém. Nechcete-li obal z plastu, sáhněte po dvou kusech roztomilých hliníkových kalíšků nebo po 15ml nízkém papírovém obalu.

Ekokozí tip! Toužíte po rozjasňovači, který bude doslova k nerozeznání od těch „drogerkových“? Směsí naplňte tyto misky na make-up, které jsou i se zrcátkem.

Jak to použít?

Malé množství rozjasňovače prstem nebo štětečkem naneste na oblast pod obočím, lícní kosti a další místa na obličeji, která chcete zvýraznit a rozjasnit (někdo nanáší rozjasňovač na špičku nosu, nad horní ret nebo na vnitřní koutky očí), a rozetřete do ztracena. Rozjasňovač vyzkoušejte i jako stín nebo jím jemně poťupejte rty místo lesku.

rozjasnovacf


Šlehaný makovo-citronový sprchový peeling

$
0
0

Svěží a zářivý šlehačkově nadýchaný sprchový peeling s mákem a cukrem, co se rychle stane vaším novým koupacím oblíbencem, který zanechá pokožku neuvěřitelně hebkou, hydratovanou a jemně očištěnou.

šlehaný

… a vaše chutě pravděpodobně toužící po citronovém makovci, což ale rozhodně není špatně! :) Peeling je nádherně krémový a nesmírně bohatý. Svěže vonící, žlutě zbarvený, plný sladkého cukru a hravě doplněný mákem. Díky emulgačnímu vosku se parádně smísí s vodou, takže ve vaně nezůstanou mastné kapky a kluzká místa, která z koupele často udělají riskantní a život ohrožující aktivitu. Všechno ozkoušeno na několika osobách, tak směle do toho!

Hrdina mezi peelingy

Cukrový peeling asi všichni známe. Tohle ale není obyčejný cukrový peeling! Emulgační vosk mu totiž do vínku nadělil schopnost dokonale se spojit s vodou ve vaně či sprše. To z obyčejného peelingu dělá doslova superpeeling.

šlehanýa

Za prvé, jak jsme už naznačili, tenhle peeling nepromění koupel ve smrtonosnou past – olej v koupeli totiž umí z hladkého povrchu vany udělat velmi nebezpečné kluziště, a to nechceme. To tady ale naštěstí nehrozí, protože v tomto případě se olej smísí s vodou a při vypouštění nevinně odteče ven. To tedy také znamená méně uklízení – běžně by olej plaval na hladině, voda by odtekla a olej by zůstal na dně a stěnách vany.

Za druhé, na pleti se rovnou promění v tělový krém. Při jednom použití tedy vyčistíte pleť, odstraníte částečky staré kůže a zároveň se namažete a dodáte pokožce slušnou dávku hydratace a výživy. To všechno rovnou ve vaně či sprše. Na léto naprostý ideál, co říkáte?

šlehanýaa

Sladký cukr, hravý mák

Až se mrknete na složení, možná se pozastavíte nad tím, proč nepoužijeme víc máku a méně cukru. No, budeme k vám upřímní, mák je v receptuře spíš proto, že peelingu dodává hravost. Schopnost „obrousit“ pokožku jsme nechali cukru, který se ve vodě začne rozpouštět a z pleti i vany se pak skvěle smývá. Větší množství máku nepůsobilo dvakrát esteticky jak v koupeli, tak v samotném peelingu, který je mnohem hezčí jako žlutý krém s několika černými puntíky než jako tmavě zbarvená hmota, kterým se stal, když bylo máku použito víc.

šlehanýaaa

Jemně nebo na hrubo?

Na domácí kosmetice je nádherné, že je velmi jednoduše upravitelná k obrazu ideálnímu. Tady si například jednoduše zvolíme drsnost, kterou po peelingu požadujeme, a kterou cukrem vykouzlíme. Fungovat bude všechno, od ničeho do deka cukru. Cukr tedy můžete vynechat úplně a mít spíše koupelové máslo. Dát cukru jen lžičku dvě a vytvořit si jemňoučký peeling, anebo si umíchat pořádně hrubý peeling, pokud po něm toužíte. Jestliže ale máte citlivější pleť, začněte s málem a pokračujte třeba až ke 100 gramům. Pokud chcete zkoušet, přidávejte cukr postupně až při šlehání ztuhlé směsi.

šlehanýaaaa

Vůně a barva šťavnatých citronů

Při šlehání do směsi také přidejte oblíbený esenciální olej, my jsme sáhli citronovém, protože mák a citron je zkrátka delikátní kombinace. Zvolit ale můžete jakýkoli. A čím jsme vykouzlili tu krásně žlutou barvu? Kapkou šípkového oleje, žádné barvivo není třeba! Nemáte-li šípkový, skvěle bude fungovat i olej rakytníkový, mrkvový nebo karanja. Jakmile bude hotovo, vezměte si s sebou peeling do sprchy nebo koupele, malé množství vmasírujte do vlhké pleti, užijte si voňavou, krémovou exfoliační masáž, a pak vše jednoduše smyjte. Pleť bude natolik hydratovaná a vyživená (přesto vůbec ne mastná), že po koupeli už nebude třeba ji ničím natírat. Tak jdeme na to!

šlehanýaaaaa

Šlehaný sprchový peeling s mákem, citronem a cukrem

Co je na to potřeba?

zahříváme

–          40 gramů světlicového oleje

–          20 gramů emulgačního vosku NF

–          20 gramů rafinovaného bambuckého másla

–          8 gramů kyseliny stearové

–          3 gramy šípkového oleje

šleháme

–          0,5-1 gram konzervantu Cosgard

–          20 kapek citronového esenciálního oleje

–          kapka vitaminu E

–          30-100 gramů cukru krystal

–          1 gram máku (mletého či celého)

Jak na to?

Připravte si vodní lázeň – do menšího hrnce nalijte asi 3 cm vody a dejte na plotýnku ohřívat.

Odvažte si světlicový olej, emulgační vosk, bambucké máslo, kyselinu stearovou a šípkový olej do menší žáruvzdorné misky, ideálně s vyšším okrajem, nebo do zavařovačky, a vložte do připravené vodní lázně. Nechte na mírném plameni zahřívat, dokud se vše nerozpustí.

šlehanýaaaaaaa

Když je vše pěkně rozpuštěné, vyjměte misku nebo zavařovačku z vodní lázně, osušte ji, a její obsah promíchejte. Chvíli počkejte, aby směs malinko vychladla, a poté do ní přikápněte konzervant, esenciální olej, vitamin E a přisypejte mák. Cukr můžete do směsi nasypat už teď, nebo pokud chcete zjišťovat správnou hrubost peelingu, počkejte na další krok. Pokud je třeba, přemístěte směs do nádoby, ve které se vám bude později směs dobře šlehat šlehačem nebo tyčovým mixérem se šlehací metlou. Poté vše šoupněte do lednice a vyčkejte asi půl až tři čtvrtě hodiny.

šlehanýaaaaaaaa

Ztuhlou a zchladlou směs vyjměte z lednice a pomocí šlehače pěkně rozšlehejte (jako když při pečení šleháte máslo s cukrem), dokud není nadýchaná a lehoučká. Pokud jste ještě nepřidali cukr, postupně jej do směsi zašlehávejte a zkoušejte, zda jste s hrubostí spokojení.

Až bude peeling podle vašich představ, přemístěte jej do pěkného obalu o objemu 200 nebo 250 ml (záleží na množství cukru, které jste použili), ze kterého se vám bude produkt ve sprše dobře nabírat.

šlehanýaaaaaaaaa

Chci to vyrobit, ale nemám všechny ingredience!

–          Nemáte-li rafinované bambucké máslo, zkuste máslo mandlovémango máslomakadamové máslo nebo třeba babassu olej (v pokojové teplotě je tuhý).

–          Světlicový olej můžete vyměnit za jakýkoli jiný lehký (levnější) olej, jako je například makadamový, lískooříškovýmandlový rafinovaný nebo slunečnicový.

–          Barvu peelingu vykouzlíte stejně dobře olejem mrkvovýmrakytníkovým nebo karanja.

–          Esenciální olej, silici nebo kosmetickou vůni volte dle preferencí vašeho nosu.

–          Emulgační vosk NF můžete zkusit vyměnit za jiný kompletní emulgační vosk.

šlehanýaaaaaaaaaa

Čisticí pleťový olej – eukalyptus + máta

$
0
0

Hedvábně jemný pleťový olej, co mile voní po bylinkách, jemně osvěžuje a hodí se na očištění pleti po ránu i odlíčení make-upu a odstranění nečistot z obličeje po celém dni. Levně, rychle a šetrně!

Tenhle čisticí olej je vážně skvělý. Díky solubilizéru se rychle a jednoduše smísí s vodou a výborně se smývá z pleti. Nehrozí tak žádné nešetrné a nepříjemné drhnutí, které pokožce vůbec neprospívá. Jeho složení a vůni navíc můžete jednoduše upravit a vyrobit ho z toho, co máte zrovna po ruce!

čistící

Blížící se datum spotřeby? Ideál!

Nedávno nám přišel zajímavý dotaz týkající se olejů a dalších surovin, kterým se strašidelně blíží datum spotřeby. Takové suroviny občas není na co využít, ale přesto je (jak by taky ne) všechny chceme spotřebovat. Pokud se ve vaší zásobě takové oleje či másla nachází, šoupněte je do prostředků na úklid domácnosti, vyšperkujte jimi šumivé bomby do koupele nebo si vyrobte mýdlo a jiné čisticí přípravky, třeba jako je tenhle voňavý olej!

Rozum a šetrnost na prvním místě

Základ čisticího oleje tvoří nosné oleje, které spojuje jedna, možná překvapivá, společná vlastnost – nízká cena. Proč? Čisticí olej se totiž na vaší pleti moc neohřeje. Složky v něm obsažené po krátkém kontaktu s pokožkou budou spláchnuty do umyvadla a velmi rychle skončí v odpadu. Je tedy víc než rozumné používat oleje levné a nebo právě ty, kterým končí trvanlivost a kterých se, řekněme si to na rovinu, potřebujeme zbavit :) Olejů v čisticím oleji spotřebujeme velké množství za poměrně krátkou dobu. Olej z okurkových semínek nebo z opuncie si tedy schovejte do jiných výrobků!

čistícív

Dokonalý pár

Léto je tady a s ním (pokud nám konečně vyleze sluníčko) touha po osvěžení a ochlazení. Spojení čerstvého eukalyptu radiata a řízné máty je do horkých měsíců víc než vhodné. Vůně se nádherně doplňují – eukalyptus změkčí poněkud ostrou mátu a máta naopak dodá svěžest jemnému eukalyptu. Parádní kombinace! Přesto je ale nutné dbát na množství esenciálních olejů. Tady více než kdy jindy platí, že méně je více. I malé množství esencí ochladí a osvěží pokožku a větší by ji mohlo podráždit. Mějte tedy lehkou ruku při dávkování!

čistícívvv

Hustota na jedničku

Možná se podivíte, proč do čisticího oleje přidáváme cetyl alkohol. Je tam proto, aby byl olej viskóznější, hladší a lépe se s ním „pracovalo“. Množství cetyl alkoholu si můžete určit sami a vyzkoušet, jaká hustota oleje učiní jeho používání příjemnější. Cetyl alkohol také můžete vynechat úplně, přejete-li si olej tekutý nebo pokud si chcete výrobu urychlit a vyhnout se tvorbě vodní lázně, či jeho množství naopak navýšit a dopracovat se až k velmi hustému a viskóznímu oleji. Záleží na vás!

čistícívvvv

Ať už zvolíte své suroviny jakékoli, výroba zabere jenom pár minut. Tak se do toho pojďme pustit!

Osvěžující čisticí pleťový olej s eukalyptem a mátou

Co je na to potřeba?

zahříváme

–          70 gramů makadamového / slunečnicového / lísko-oříškového / světlicového oleje (nebo mix různých olejů, které potřebují spotřebovat)

–          13 gramů ricinového oleje

–          10 gramů Polysorbatu 80

–          6 gramů cetyl alkoholu

chladíme

–          0,5 gramu vitaminu E

–          0,5 gramu esenciálního oleje eukalyptus radiata

–          0,25 gramu mátového esenciálního oleje

čistícívvvvv

Jak na to?

Připravte si vodní lázeň (do kastrůlku nalijte asi 3 cm vody a dejte na plotnu zahřívat).

Do žáruvzdorné misky nebo zavařovačky si odvažte všechny ingredience ze zahřívací fáze a misku vložte do vodní lázně.

Když je cetyl alkohol rozpuštěný, vyjměte misku z vodní lázně, osušte ji a její obsah promíchejte. Nechte směs několik minut chladnout.

čistícívvvvvv

Po vychladnutí do směsi přidejte vitamin E a esenciální oleje, dobře promíchejte.

Pak vše přelijte do vyhovující lahvičky o objemu 120 ml. A je to!

Jak to použít?

Několik kapek čistícího oleje ve dlani smíchejte s vodou a naneste na obličej. Obličej promasírujte a poté jej otřete vlhkým kosmetickým hadříkem nebo odličovacími vatovými kuličkami či bavlněnými tampony.

Chci to vyrobit, ale nemám všechny ingredience!

–          Jak bylo řečeno, volba olejů je zcela na vás a stavu vašich zásob.

–          Můžete zkusit Polysorbat 80 vyměnit za jeho mladšího bráchu Polysorbat 20.

–          Cetyl alkohol by měla dobře zastoupit kyselina stearová nebo měkké máslo, jako je bambuckémango či mandlové. U másel ale přidejte na množství a pro viskózní produkt dávkujte 10 až 20 gramů. Případně cetyl alkohol vynechejte úplně, počítejte však s olejem tekutým.

–          Esenciální oleje můžete vynechat či je nahradit jinými oblíbenými.

čistícívvvvvvv

 

 

Průvodce přírodními vosky – druhy vosků a jak je použít

$
0
0

Přírodní nebo květové vosky najdeme v nejednom receptu na přírodní kosmetiku nebo svíčky, jaký je mezi nimi ale rozdíl, jak a do čeho se používají a jaké druhy můžete na Ekokoze najít?

vosk

Přírodní vosky

Přírodní vosky se nejčastěji používají při domácí výrobě přírodních svíček, ale některé najdeme i v receptech na domácí kosmetiku. Většina z nich je rostlinná a skvěle nahrazuje suroviny, které nejsou zrovna šetrné k našemu zdraví či k přírodě, zejména parafín, který se získává při destilaci ropy a z něhož jsou vyrobené „klasické“ svíčky. Ten u nás nenajdete, máme tu totiž řadu úžasných produktů, se kterými si můžete vyrobit úchvatné domácí svíčky, jež na přírodu ohled berou. Tak se na ně pojďme podívat!

vosk1

Sójový vosk

Sójové svíčky jsou dnes pravděpodobně nejznámější alternativou těch „ropných“ a těší se velké oblibě. Není divu, sójový vosk je velice sympatický parťák pro domácí výrobu, a tak není problém si sójovou svíčku vyrobit sám! Tento vosk má nízkou teplotu tání, skvěle se s ním pracuje a jeho bílá barva je vhodná na barvení, například s použitím přírodních barviv nebo třpytivých mica prášků. Sójový vosk se taky hodí například při výrobě masážních svíček, recept najdete tady. Sójové svíčky mají kromě své šetrnosti k přírodě jednu další velkou výhodu – jelikož je sójový vosk rozpustný ve vodě, v případě, že svíčku převrhnete a vylijete horký vosk na památeční ubrus po babičce, půjde ho vyčistit mnohem snáze, než kdybyste takto převrhli svíčku klasickou. Další skvělý recept na výrobu přírodní svíčky (například právě ze sójového vosku) najdete zde a pokud vám nestačí ani to, kuk sem pro další tipy. Vzhledem k měkkosti vosku, není ten sójový nejlepší pro výrobu stojících svící, pokud mu nedodáme pevnost pomocí jiného tvrdého vosku, třeba palmového, kandelilového nebo karnaubského.

vosk2

Řepkový vosk

Tento vosk se perfektně hodí pro výrobu tzv. kontejnerových svíček, neboli svíček ve skle. Jedná se o směs řepkového vosku smíchanou s jinými druhy přírodních vosků, například s voskem včelím. Tímto smícháním se zlepší kvalita hoření, což se hodí právě pro svíčky ve skle. Řepkový vosk také hezky přilne ke sklu a při zchladnutí se minimálně smršťuje, takže je výsledná svíčka prostě tip ťop! Navíc hoří opravdu dlouho, takže je o romantickou kulisu na zahradě u ohýnku postaráno dlouho do noci!

vosk2

Kokosový vosk

 Kokosový vosk se používá při výrobě svíček, mýdel, ale i balzámů, masážních a tělových másel. Jedná se vlastně o kalenou verzi dnes tak známého kokosového oleje, který nesmí chybět v arzenálu milovníka přírodní kosmetiky. Kokosový vosk má vyšší teplotu tání než kokosový olej, ale stále je dost měkký, proto se doporučuje ho míchat s jinými přírodními vosky.

vosk3

Takovou variantou je například kokosovo-sójový vosk, který má ve srovnání s jinými přírodními vosky nižší bod tání a vyšší viskozitu, což z něho činí ideální materiál pro výrobu kontejnerových svíček. Při výrobě svíček z tohoto vosku se také můžete těšit na vynikající kvalitu hoření a vysoký stupeň bělosti, díky čemuž se svíčky budou dobře barvit.

vosk4

Palmový vosk

 palmový vosk je oblíbenou ingrediencí pro výrobu domácích přírodních svíček. Při práci s tímto voskem si můžeme pořádně pohrát a vytvořit opravdu nádhernou svíci, palmový vosk totiž vytváří krásné lávové efekty. Protože má však sám o sobě bílou barvu, doporučujeme přidat oblíbenou barvu a vůni, a dokonalá svíčka bude na světě! Palmový vosk se hodí pro výrobu jak svíček ve skle nebo jiném obalu, tak pro odlévání samostatně stojících svící. Práce s ním je jednoduchá a velmi příjemná a dalším významným plusem je pak i jeho levná cena. Pokud jste tedy svíčkovým začátečníkem nebo chcete vyzkoušet více variant tvorby svíček, palmový vosk bude skvělou volbou!

Včelí vosk

Včelí vosk lze sice také využít pro výrobu svíček, které všichni dobře známe a milujeme. My se teď už ale přesuneme spíše do světa kosmetiky. Včelí vosk je totiž naprosto úžasná ingredience do domácí přírodní kosmetiky! Obsahuje až 284 různých složek a nemusíme asi dodávat, že spousta z nich pracuje v náš prospěch a účinně chrání naši kůži a pleť. Díky své konzistenci a vlastnostem se hodí zejména do různých ochranných balzámů na rty i tělo či do mastiček. Nejenže pozitivně působí na naši pokožku, vytváří na ní ochranný film a zabraňuje dehydrataci, ale dopomáhá také ke správné konzistenci výsledného produktu.

vosk5

Rostlinné vosky, které lze použít nejen jako náhradu vosku včelího (do svíček i kosmetiky)

 Včelí vosk je sice úžasným produktem, ale stojí za ním pilné včeličky, což nemusí vyhovovat těm, kteří ve svém životě omezují živočišné produkty všeho druhu. Naštěstí máme mnoho skvělých rostlinných alternativ.

Konopný vosk

Můžete sáhnout například po konopném vosku, který v kosmetice funguje velice podobně jako vosk včelí. Hodí se do svíček i mýdel, ale je například i nepostradatelnou přísadou do balzámu na rty. Je protizánětlivý a dobře zhojí například opar na rtu.
Jojobový vosk

Kromě konopného vosku je pak další variantou také vosk jojobový, který všem produktům dodává pevnost a lesk, proto parádně poslouží třeba při výrobě rtěnek, ale hodí se také pro výrobu mýdel, vlasové péče, balzámů a samozřejmě svíček. Jojobový vosk je také skvělým nosičem vůní. Jestliže tedy chcete, aby vaše výtvory výrazněji voněly po zvolených esenciálních olejích či vonných látkách, zkuste vosk z jojoby.

Olivový vosk

Vynechat nemůžeme ani olivový vosk, který je vhodný i pro alergiky, na pokožku má změkčující a obnovující účinky a oblíbený je také coby přírodní náhrada tužícího gelu na vlasy a dalších výrobku, kde toužíme po krémovosti a dobrém „skluzu“ po pokožce či vlasech. Olivový vosk ve vašich výrobcích zajistí, že se budou nádherně nanášet a dobře roztírat.

Mandlový vosk

 Mandlový vosk se hodí zejména pro péči o nehty a pokožku, na které má zvláčňující a hydratační účinky. Využijeme ho při výrobě domácí kosmetiky, a to například tuhých mýdel, krémů, balzámů na tělo i rty či výrobků pro péči o vlasy. Obsahuje spoustu živin a bohatě pečuje o pokožku, nehty i vlasy. Mandlový vosk je svými vlastnostmi ve výrobcích podobný vosku olivovému – dobře „klouže“ po pleti a nelepí.

vosk6

 

Karnaubský vosk

 Karnaubský vosk je přečištěný vosk, který se získává z listů brazilské palmy a používá se zejména pro zlepšování stability emulzí jako ko-emulgátor, jelikož poskytuje soudržnou konzistenci a tuhost. Karnaubský vosk je nejtvrdším rostlinným voskem, takže se parádně hodí do výrobků, po kterých vyžadujete pevnost, a nebo pro dodání tuhosti jiným měkkým voskům Na pokožce vytváří jemný ochranný film a má vodoodpudivé vlastnosti, pročež je používán i coby ochranný krém na boty. Využívá se také při výrobě vlasové kosmetiky, například do kondicionérů, a hodí se i při výrobě dekorativní kosmetiky, jako jsou řasenky, rtěnky, make-up a balzámy na rty. V některých receptech ho můžeme nahradit voskem rýžovým, což je rostlinný vosk extrahovaný z rýžových otrub, který se v kosmetice používá jako změkčovadlo.

Kandelilový vosk

 Při výrobě dekorativní kosmetiky skvěle poslouží také rafinovaný kandelilový vosk, který se získává ze stonku keře Euphorbia Cerifera. Má světle žlutou barvu, je tvrdý, křehký a jasný a dodává kosmetickým produktům soudržnou konzistenci, pevnost, tuhost a lesk, což je využitelné právě například při výrobě rtěnek, balzámů na rty, očních stínů, make-upu a tak podobně. Skvěle pečuje také o tělo a vlasy, a tak se hodí do tělových krémů a másel, ochranných emulzí na tělo, pleťových krémů, krémů na ruce, mýdel nebo vlasových přípravků. A jako takřka všechny vosky, i tento lze využít i při výrobě domácích svíček.

Kandelilový a karnaubský vosk jsou si vlastnostmi velmi podobné a dají se v recepturách s klidem zaměňovat. Na rozdíl od včelího vosku a jeho rostlinných alternativ tyto dva vosky nezajistí ve výrobcích krémovost a „klouzání“ po pleti, ale jak už bylo zmíněno, zaslouží se o pevnost, lesk a tvrdost, takže se hodí třeba do horka. Pokud chcete v produktech oboje, zkombinujte více vosků!

Květové vosky

 Květové vosky se získávají z květů jednotlivých rostlin a od vosků přírodních se liší tím, že mají výraznou vůni odpovídající vůni květu, ze kterého vznikly. Díky této přirozené vůni už zpravidla není nutné svíčku nebo kosmetiku doplňovat nějakou vůní. Říkáme jim vosky, ale jedná se vlastně spíš o jakési „pseudo-vosky“, které vznikají při výrobě vzácných a drahých esenciálních olejů. Velmi snadno se rozpouští a využít je můžete například při výrobě domácích mýdel, pevných deodorantů či pevných parfémů, tělových mlék a krémů, kterým tak dodáte nejen překrásnou vůni, ale i lepší konzistenci: máte-li problém s tím, že vám při domácí výrobě často vyjde příliš řídká konzistence krému, vosk výrobek hezky zahustí.

vosk7

Na Ekokoze můžete květové vosky najít čtyři: květový vosk z růžejasmínový květový voskkvětový vosk mimóza a květový vosk tuberóza. Všechny nádherně voní a skvěle se hodí do výše zmíněné domácí kosmetiky, stejně jako do přírodních svíček, ale vzhledem k jejich vyšší ceně je využití v kosmetice rozumnější volbou.

Vosk ze zeleného čaje

 Výborným pomocníkem je také vosk ze zelenéo čaje. Vosk zelený čaj má tmavě zelenou barvu, a tak ho lze použít jako barvivo, ať už do krémů či jiné kosmetiky nebo při výrobě svíček. Do pleťových krémů či balzámů na rty a tělo se navíc hodí díky svému působení proti volným radikálům, protože je to přírodní antioxidant.

vosk8

Depilační vosk

Mezi přírodními vosky najdete na Ekokoze také vosk depilační, který využijete obzvlášť v plavkové sezóně. Tento vosk je navržený pro teplou voskovou depilaci na odstranění chloupků, použít ale můžete i trhací proužky.

 

Zjemňující chladivý balzám na nohy – máta + eukalyptus + tymián

$
0
0

Jednoduchý balzám na nohy s chladivými bylinkami a francouzským zeleným jílem, co osvěží a ochladí unavené nohy, zjemní hrubá chodidla a potěší oko i nos. 

Nateklé, těžké či bolavé nohy nejsou v létě nic neobvyklého. Ať už k nim doslova přijdeme pár pochůzkami po rozpáleném městě v tom největším parnu nebo turistickými výlety a túrami, nic je nepohladí a neosvěží tak dobře, jako naše chladivé máslo. Zařaďte ho na poličku vedle čistícího oleje s mátou a eukalyptem, tahle dvojka bude v létě nepostradatelná!

chladivý

Ochladit, osvěžit, provonět

Co balzám obsahuje, aby mělo na naše nožky tak blahodárné působení? Určitě nesmí chybět správné větrové bylinky! Tedy oblíbený svěží eukalyptus, chladivá máta a povzbuzující tymián. Kromě toho, že eukalyptus mentolový příjemně chladí a zklidňuje, uklidňující účinky má i na naši duši, jelikož napomáhá koncentraci a působí antidepresivně. Máta peprná stimuluje mysl i tělo a její chladivý efekt udělá dobře pokožce, ale i našemu nosu. Tymián se zase může pyšnit výjimečnými posilujícími účinky a schopností zahnat únavu a jistě oceníte i jeho skvostnou bylinkovou vůni.

chladivýý

Aby balzám balzámem byl

To, co dodá našemu výrobku konzistenci, jsou samozřejmě přírodní másla, a to sametově hebké mandlové máslo se svými vynikajícími změkčujícími vlastnostmi, po kterém se hrubá a suchá kůže na nohou bude moci utlouct. K mandlovému máslu přidáme oblíbené vyživující bambucké máslo, které zajistí krémovost a příjemnou bohatost. K máslu šoupneme pěstící jojobový olej, zlatý zázrak, který kůži poskytne ochranu a vlhkost a při pravidelném používání zvýší její odolnost.

A protože másla přirozeně kůži mastí, do balzámu přidáme také francouzský zelený jíl, který onen mastný pocit zmírní, a navíc pleti poskytne zásobu minerálů a ochranu proti bakteriím a plísním.

chladivýýý

Vitamín E je už stálicí, která nesmí chybět v žádném receptu bohatém na tuky. Vitamin E jako silný antioxidant zabrání žluknutí tuků v kosmetice, čímž prodlouží trvanlivost produktu. A to samé zvládne i s naší kůží, ochrání ji před volnými radikály a omezuje projevy stárnutí pleti.

A teď už se konečně podíváme na celý recept!

Zjemňující chladivý balzám na nohy – máta + eukalyptus + tymián

Co je na to potřeba?

zahříváme:

–       15 gramů mandlového másla

–       15 gramů bambuckého másla

–       5 gramů francouzského zeleného jílu

chladíme:

–       20 gramů jojobového oleje

–       0,25 gramu (kapka) vitamínu E

–       8 kapek esenciálního oleje máta peprná

–       8 kapek esenciálního oleje eukalyptus mentolový

–       8 kapek esenciálního oleje tymián

–       60 ml dózička, třeba tato hliníkovánebo srdíčková, do které se balzámu vejde i víc

Jak na to?

Za pomoci hrnce s vodou a žáruvzdorné mísy si připravíme vodní lázeň, ve které rozpustíme mandlové máslo a bambucké máslo a přidáme zelený jíl.

chladivýýýýý

Zatímco se budou másla rozpouštět, v jiné misce za studena smícháme jojobový olej s vitamínem E a esenciálními oleji.

Připravíme si tentokrát také ledovou lázeň, a to tak, že do hrnce s pár centimetry vody vhodíme několik kostek ledu. Když jsou másla s olejem rozpuštěná, přesuneme mísu do této ledové lázně a minutu v kuse směs mícháme, přitom ale nezapomínáme stírat tuhnoucí směs kolem stěn mísy. Velice dobře se na to hodí silikonová stěrka.

Asi po minutě míchání přilijeme do naší olejové směsi i zbytek připravených ingrediencí a dál pokračujeme v míchání, dokud není směs dostatečně tuhá. To poznáme tak, že když zvedneme stěrku a z ní steče část másla na povrch směsi, zanechá to na něm na chvíli jakousi viditelnou cestičku – je to podobné, jako když děláme puding a lijeme ho do misky.

chladivýýýýýý

Pak už můžeme směs přelít do kelímku o objemu minimálně 60 ml. Balzám pak necháme alespoň hodinu odpočívat. Pokud budete mít pocit, že kvůli letnímu žáru máslo v kelímku „taje“, schovejte ho raději do ledničky, alespoň bude při nanášení chladit o to víc!

Kdy a jak se namazat?

Při pocitu bolavých a unavených nohou stačí nabrat trochu chladivého balzámu a promasírovat s ním chodidla a lýtka. Ideálním stavem je opatření si někoho, kdo podá pomocnou ruku a k promazání poskytne i příjemnou masáž chodidel :) Nohy si pak budou libovat dvojnásob!

 

Macerování snadno a přehledně

$
0
0

Macerace neboli výluh za studena je skvělý způsob extrahování léčivých látek z vybraných bylinek. Jak se správně provádí, v čem všem lze macerovat a jaké bylinky si můžeme sami nasbírat v létě?

Letní sběr

S červencem a srpnem přichází ideální čas na sběr mnoha léčivých bylinek. V červenci můžeme sbírat květ uklidňující levandule, hojivého měsíčku nebo například romantické růže. Dále je tu třeba nať mochny husí či dobromysli obecné, listy ostružiníku křovitého, jahodníku lesního, borůvky brusnice nebo voňavého rozmarýnu lékařského anebo také semena lnu užitkového.

macerování

Srpen přináší takové voňavé pomocníky, jakými jsou vřes obecný, řepík lékařský, zlatobýl celík, rozrazil lékařský (sbíráme nať), sléz lesní (listy), chmel otáčivý, anýz bedrník, jeřáb ptačí, fazol obecný či například oves setý (plody).

Ať už si bylinky sbíráme a sušíme sami, nebo dáváme přednost již kupované a sušené variantě, kromě klasického výluhu do podoby čaje můžeme pro změnu dát šanci maceraci!

Kromě těchto sezónních bylinek pak na Ekokoze najdete i další léčivé rostlinky, například klasický a univerzální heřmánek, voňavý jasmín, protizánětlivou dubovou kůru, ale také exotiku, jako je islandský lišejníkirský mech či santalové dřevo.

macerováníaaaa

Než se do macerování pustíme, musíme zmínit jednu velmi důležitou věc: o účinnosti každé jedné rostliny si vždy důkladně počtěte v herbářích, poraďte se s bylinkářem nebo jiným odborníkem. Zkrátka a dobře, nic nenechávejte náhodě a neexperimentujte s dávkováním jen tak „od voka“, bylinky jsou velice mocnou medicínou, která sice umí skvěle pomoci, ale pouze při správném dávkování.

 

Proč macerovat?

Jak už bylo řečeno výše, macerací dostaneme z bylinky účinné léčivé látky a můžeme je pak dále využívat v podobě nejrůznějších mazadel či alkoholových tinktur.

macerováníaaa

V případě olejů je tam smysl ještě jeden: určitě jste si všimli, že pro zachování léčivých látek je spousta bylinek lisovaná za studena, z toho vzniká například olej šípkový nebo olivový, nakonec i slunečnicový může být lisován za studena (třeba jako ten náš bio ekokozí). Jiné bylinky v sobě ale oleje nemají tolik, aby mohly být lisovány s nějakým výsledkem, proto se pak hodí je macerovat v jiném oleji a vytáhnout z nich léčivé látky tímto způsobem.

V čem macerovat?

První, co si všichni určitě představíme, bude olej a alkohol, ale variant je ve skutečnosti mnohem víc!

Olej

Co se olejů týče, tím nejzákladnějším je samozřejmě panenský olivový olej, ale macerovat lze také v klasickém slunečnicovém oleji, který se pro svoji výhodnou cenu skvěle hodí pro macerování ve velkém. Použít můžeme také oblíbený olej mandlový, ale vzhledem k jeho vyšší ceně se bude hodit spíše na výrobu vzácnějších bylinkových olejíčků, například pro zkrášlení pleti.

macerováníaa

Při maceraci v oleji vznikají zejména bylinkové oleje pro vnější použití, můžeme si vyrobit například zklidňující heřmánkový nebo léčivý měsíčkový olej. Pokud ale macerujeme v olivovém oleji rozmarýn, tymián, bazalku či jinou „kuchyňskou“ bylinku, může vzniknout i voňavý bylinkový olej, který si můžeme máznout na tělo, ale taky přikápnout do salátu.

Jak na to?

Při macerování bylinky v oleji vložíme požadované množství sušené bylinky do čisté a suché skleněné nádoby, vše přelijeme až do vrchu olejem a důkladně uzavřeme. Sklenici necháme stát na nějaké světlém a slunečném místě, například na okenním parapetu, aby na něho dopadaly sluneční paprsky. Zhruba po třech týdnech macerát scedíme skrz plátýnko, abychom získali čistý bylinkový olejíček.

Pokud si chceme maceraci urychlit, můžeme bylinky s olejem šoupnout do silnostěnného kastrůlku a za velmi nízké teploty nechat na plotně zahřívat. Když bylince s olejem dáme na plotně alespoň dvě tři hodinky, olejový macerát bude taktéž účinný, ale platí, že čím déle, tím lépe. Jestliže to tedy čas umožní, nechte olej zahřívat klidně celé odpoledne, ale pozor na teplotu. Olej a bylinky se nesmí začít připalovat. Poté už jen stačí nechat směs vychladnout, přecedit přes plátýnko a pustit se do užívání.

macerovánía

 

Alkohol

Macerování v alkoholu je tak trochu vyšší level, protože vznikají tinktury, které jsou ve většině případů určeny k vnitřnímu užití a patří mezi nejsilnější bylinková léčiva. Zde je tedy nade všechno důležité jejich dávkování i celková koncentrace bylinky v tinktuře. Je to už trochu alchymie a při jejich výrobě bychom měli mít po ruce buď dobrý herbář (například českou klasiku, sérii od Zentricha a Janči, kde najdeme recepty s přesnou gramáží i dávkováním), nebo rovnou kamaráda bylinkáře. Na internetu se toho dá samozřejmě také spousta vyčíst, ale dbejte na to, aby šlo o důvěryhodné zdroje! Při výrobě tinktur také rozmyslete, zda je chcete užívat vnitřně či zevně a podle toho volte také alkohol – kosmetický či potravinářský.

Některé tinktury jde naopak využívat i na zevní ošetření, například pro dezinfekci ran a odřenin. Alkohol má sám o sobě dezinfekční účinky, ale když jej vylepšíme o antibakteriální bylinku, například levanduli, která následně pomůže i s hojením ran, bude dezinfekce naprosto parádní.

 Jak na to?

Opět si připravíme čistou a suchou skleněnou nádobu, vhodíme dovnitř bylinky a vše zalijeme alkoholem. Zde je nutné podotknout, že každá bylinka potřebuje jinou sílu alkoholu, takže alkohol volíme podle macerované bylinky. Obvykle se pohybujeme někde u 40% až 70% alkoholů. Celou směs důkladně uzavřeme a uložíme pro změnu na nějaké temné místo, kam slunce nesvítí, například do spíže, a vše necháme macerovat přibližně 3 týdny, poté scedíme.

 

Glycerin

Pokud krčíte čela a slovo glycerin vám dvakrát nic neříká, kuk sem a dozvíte se o něm všechno možné i nemožné. Ale ve zkratce se jedná o důležitou přísadu do nejednoho kosmetického výrobku, bezbarvou kapalinu bez vůně. Je to vlastně alkohol, který se vyrábí derivací z živočišných produktů, ropy nebo rostlin. Do přírodní kosmetiky chceme samozřejmě rostlinné přísady, takže na Ekokoze najdete glycerin rostlinný, který lze skvěle využít právě při maceraci bylin. Díky němu se snižuje kazivost macerátu. Glycerinové maceráty se používají obdobně jako maceráty alkoholové čili tinktury, ale nejsou tak silné, proto mohou být v jistém smyslu bezpečnější. Přesto není radno si s jejich výrobou jen tak zahrávat a spoléhat jen na vlastní názor a (ne)zkušenost.

Jak na to?

Při maceraci sušených bylinek v glycerinu musíme glycerin naředit destilovanou vodou, a to v poměru 1:1 a méně.  Platí, že čím více podílu má v celkové směsi glycerin, tím lépe se extrahují aktivní látky z byliny, nesmíme však zapomínat na pravidlo, že v macerátu by měl mít glycerin celkový podíl od deseti do padesáti procent. Doporučujeme vždy vše důkladně propočítat a podle toho zvolit dávkování.

Macerujeme stejně jako v alkoholu, do nádoby nasypeme bylinky, zalijeme směsí glycerinu a destilované vody, uzavřeme a necháme přibližně 3 týdny macerovat, poté scedíme.

 

Máslo

Teď samozřejmě není řeč o té žlutavé kostce, co na vás čeká v lednici, ale o máslech kosmetických, jak jinak! Macerovat bylinky totiž můžeme i v nich, výběr je široký. Sázkou na jistotu je máslo bambucké, dále můžeme použít například mango másloavokádové máslomandlové máslo či máslo kakaové a mnoho dalších. Kokosový olej stejně jako babassu olej sice spadají mezi oleje, ale jelikož příprava kvůli konzistenci tohoto výrobku bude vypadat stejně, řadíme je sem.

Tato bylinková másla můžeme použít například na masáže bolavých zad či natažených svalů, jako hojivé mastičky na rány a odřeniny – levandule například uleví od svalových bolestí, ale podporuje i hojení a velice dobře se hodí i na bolavé a zánětlivé akné, měsíček můžeme máznout na odřeniny a heřmánek na zklidnění ekzematické pokožky.

Nezůstávejte ale jen u másel jako takových! Šoupněte je i do dalších komplexnějších receptů na krémy, mléka, balzámy a tak podobně, kam místo „obyčejného“ másel šoupneme tato másla prvotřídně vylepšená o účinky bylin.

Jak na to?

Sušené bylinky opět vložíme do připravené čisté a suché sklenice a navrch dáme několik lžic zvoleného másla. To následně rozehřejeme ve vodní lázni a důležité je, aby všechny bylinky byly „zalité“ máslem. Pokud nahoře bylinky trčí ven, přidáme ještě trochu másla a necháme rozehřát. Pak sklenici z lázně odstavíme, uzavřeme a položíme na okenní parapet na místo, kde bude mít macerát co nejvíce slunečního světla. Necháme ho tam odpočívat přibližně týden a v jeho průběhu směs alespoň dvakrát rozehřejeme ve vodní lázni, aby bylinka vypustila co nejvíce léčivých látek.

 

Varianta bez čekání

Pokud jste si článek přečetli, ale zhodnotili to tak, že se vám s tím nechce prdět, tak kuk sem. Tady totiž můžete najít maceráty již hotové, stačí si jen vybrat :)

 

Jak to máte Vy? Macerujete nebo kupujete hotovky? A jaký je Váš osvědčený macerát?

 

Není máslo jako máslo – průvodce exotickými másly

$
0
0

Illipe, cupuacu, murumuru, kokum a bacuri. Názvy těchto másel jsou možná trochu k smíchu a snad i lámou jazyk, ale stojí za to si je zapamatovat! Tak se pojďme mrknout, jak vznikají, k čemu se hodí, na co je používat a jak s nimi nejlépe zacházet.

másla

Illipe

Illipe máslo se získává ze semen divoce rostoucí rostliny Shorey stenoptery, kterou bychom původně mohli hledat v bornejských džunglích. Dnes už se ale pěstuje i v jiných koutech světa, a to právě pro máslo, které lze z jejích semen vyrobit.

Illipe máslo je známé především pro své úžasné účinky na pleť. Obsahuje velké množství mastných kyselin a působí proti stárnutí pleti. Při používání výrobků s máslem illipe tak předcházíme vráskám, ale také suché pleti, navíc nám pokožku hezky zjemňuje. Proto se skvěle hodí do výrobků péče o pleť, ať už jde o tělová másla, balzámy, krémy, pleťové vody či mýdla.

Zde ale pole působnosti másla Illipe ani zdaleka nekončí. Proslulý je také svým úžasným vlivem na naši kštici! Podporuje pružnost našich vlasů, což se sice na první posouzení může zdát nedůležité, ale opak je pravdou. Zdravé vlasy jsou totiž pružné a při natažení se nelámou. Určitě znáte ty chvíle, kdy si ve slunečním svitu pročesáváte své kudrny a najednou zjistíte, že kolem vás lítá spousta maličkých, tenoučkých kousíčků vlasů. To znamená, že vaše vlasy mají pružnost oslabenou a při natahování, které při pročesávání obzvlášť rozcuchaných vlasů, se místo protažení zlomí. Dále Illipe působí také proti vypadávání vlasů, hydratuje suchou vlasovou pokožku se sklony k lupům a podpoří vlasy hodně poškozené, například častým fénováním či žehlením. Illipe je svou konzistencí a chováním velice podobné máslu kakaovému, takže můžete trochu přidat například do vlasové masky tam, kam byste normálně dali máslo kakaové. Nebo vmasírujte trochu másla do konečků ještě mokrých vlasů hned po umytí.

Kokum

Máslo kokum se získává ze semen stromu Kokum, který původně roste v tropických oblastech Indie. Charakteristická je pro něho šedavá až žlutavá barva, velká tvrdost a s ní také spojená drobivost. Na rozdíl od spousty jiných se ale při kontaktu s teplou kůží kokum máslo velice rychle a velice snadno rozpouští, jeho bod tání je již při 32 °C, oproti tomu bod tání u másla bambuckého začíná na 36 °C. Díky takto nízkému bodu tání se kokum máslo hodí například na tělové masáže, kdy vezmete hrudku másla do ruky a necháte ji rozpustit při kontaktu s kůží.

Kokum máslo velice dobře hydratuje, a to takřka všechny části těla, která jsou potřeba. Na tělo ho můžeme používat samotné, ale také v kombinaci s jiným máslem či olejem, aby se zlepšila roztíratelnost. Doporučuje se také na škrábance, řezance a jiné drobné ranky, které se nám v důsledku malého zánětu „zapálí“, kokum máslo totiž pomůže tento drobnější zánět zmírnit. Před začátkem používání kokum másla se ale jako u všeho jiného doporučuje vyzkoušet nejdřív na kousku kůže, zda je pro nás prostředek vhodný a zda ho naše pleť dobře snáší.

Skvělé účinky má kokum stejně jako Illipe i na vlasy, a tak se rovněž hodí do vlasových masek. Pokud vás trápí suché a rozpraskané paty, zkuste si kokum máslem každý večer tuto oblast natírat, do dvou týdnů byste měli vidět pozitivní změnu. Sáhnout po něm můžete i při problémech s akné. Sice není kokum máslo schopné tento problém stoprocentně vyřešit, ale díky schopnosti zmírňovat zánět a skutečnosti, že neucpává póry, může být tím pravým pomocníkem na cestě za zdravější pletí.

Kokum máslo se vám bude dále hodit při výrobě domácích hydratačních tělových másel, balzámů či tělových peelingů, zde v kombinaci s jiným měkčím máslem či olejem a nějakým exfoliantem.

Stejně jako u Illipe másla je zde alternativou do receptů máslo kakaové. Jednoduše tedy můžete ve svém oblíbeném receptu použít pro změnu místo kakaového másla máslo kokum.

Murumuru

Toto bílé až nažloutlé máslo se získává z plodů palmového stromu murumuru, který původně roste v Brazílii, a to zejména v amazonském deštném pralese. Murumuru máslo má specifickou vůni, která však nemusí mít každému nosíku po chuti, tudíž doporučujeme nekupovat rovnou celá kila, ale nejdříve raději ozkoušet, zda našemu nosu (a také naší pokožce) toto máslo lahodí.

Murumuru máslo se vyznačuje velice příjemnou konzistencí. Je tvrdší než máslo kokosové, ale naopak měkčí než máslo bambucké či mango máslo, pročež je velice dobře roztíratelné a skvěle se hodí do tělových másel a balzámů. Dobře pečuje o suchou pokožku, ale při použití coby masážní prostředek prospívá třeba i napjatému svalstvu. Stejně jako kokum máslo dobře pečuje o popraskanou a suchou kůži, má protizánětlivé účinky a uklidňuje podrážděnou pokožku, takže se hodí do prostředků péče o pleť coby léčivá ingredience. Namazat si s ním můžeme ekzém i strupy lupénky, ale působí také proti stárnutí pleti.

Skvělé účinky má i na naše vlasy. Nejenže vlasům dodává pružnost a hydrataci, ale také jim rozzáří jejich barvu. Proto se hodí pro péči o suché, často fénované a barvené vlasy. Přidat ho můžeme do domácí vlasové kosmetiky, ale můžeme trošku vmasírovat i po umytí vlasů do jejich konečků.

Nahradit jím v receptech můžeme mango máslo. Murumuru máslo není rozpustné ve vodě, je rozpustné pouze v oleji a při výrobě se přidává do olejové fáze.

Cupuacu

Cupuacu máslo má bílou až béžovou barvu a vzniká lisováním semen stromu Cupuacu, který původně roste v Brazílii. Nemá nijak zvlášť výraznou vůni a velmi dobře se vstřebává, na pokožce nenechává nepříjemný mastný film, a naopak ji zanechává krásně jemnou a hebkou.

Cupuacu máslo má vysokou schopnost zadržovat vodu, tudíž dokáže hezky vyplňovat linky a vrásky, takže je to perfektní prostředek pro udržení mladistvé pleti. Pleť zároveň hluboce hydratuje, zjemňuje a zvláčňuje, ale také pomáhá uchovávat její elasticitu. Velice dobře pečuje o rty a okolí očí.

Při výrobě domácí kosmetiky se hodí do tělových krémů, balzámů, masážních krémů, ale i make-upových základů nebo tuhých mýdel. Jeho alternativou může být mango máslo nebo bambucké máslo, takže pokud chcete cupuacu máslo zařadit do nějakého svého oblíbeného receptu, šoupněte ho do směsi místo mango másla nebo bambuckého másla.

Skvěle se hodí také do vlasové kosmetiky. Naším loknám dodává hydrataci, zvyšuje jejich lesk a pružnost. Doporučuje se také na barvené vlasy, přičemž může částečně zabránit jejich poškození v důsledku barvení a hluboce vlasy hydratovat. Navíc je toto máslo proslulé svou přirozenou schopností absorbovat UVA či UVB záření, takže ho lze považovat za přírodní vlasovou ochranu proti slunci, nenechte se ovšem zmýlit: máslo cupuacu sice dokáže částečně vstřebat toto záření, není však považováno za SPF.

Bacuri

Máslo Bacuri se získává ze semen stromu Platonia insignis, který roste v severní části Brazílie. Toto máslo je charakteristické svou zemitou vůní a hnědou až černou barvou, která kdekoho zprvu odradí a zarazí, ale ti odvážlivci, kteří se do práce s Bacuri pustí, nikdy nelitují. Toto máslo často zaujímá první příčky osobních žebříčků milovníků přírodní kosmetiky a důvodů je k tomu hned několik.

Bacuri má protiplísňové a protibakteriální působení a namazat si jím můžeme i ekzematickou pokožku. Původní obyvatelé Brazílie používali Bacuri na hmyzí kousance nebo jako přírodní repelent, ale léčili jím například i kousnutí od hadů. To bychom vám samozřejmě nedoporučili, ale dále se mluví také o jeho zázračné schopnosti pomáhat při revmatismu a artritidě. Pokud vás tyto nemoci trápí, zkuste si bolavá místa namasírovat (nebo nechat namasírovat) právě Bacuri máslem. Bacuri je skvělé i při péči o poškozené vlasy, takže se v kondicionérech a vlasových maskách určitě neztratí!

Na pleť má Bacuri změkčující účinky a hovoří se také o jeho schopnosti chránit pleť před působením volných radikálů a tím zpomalovat proces stárnutí pokožky. Jak už bylo řečeno, pomáhá léčit ekzémy, ale namazat si jím můžeme také opar na kůži. Navíc s jeho pomocí můžeme pečovat i o jizvy a strie, které by měly být s pravidelným natíráním méně výrazné.

Znáte? Zkusíte? Nebo radši zůstane u bambucké, kakaové a mango klasiky? :)

 

Šlehané vanilkové tělové máslo s bacuri a kávou

$
0
0

Šlehané vanilkové tělové máslo s bacuri a kávou

Dekadentní nadýchané šlehané tělové máslo vonící po lahodné kávě a sladce kouřové vanilce, které bude tím nejlepším kamarádem vaší pokožky!

Kávou vonící, kávou inspirované

Překrásně vonící, nádherně vypadající a skvěle účinkující šlehané tělové máslo je trochu inspirované tolik populární Dalgona kávou – to je to krásně nadýchané kapučíno naruby, jež jste už určitě viděli na sociálních sítích, ochutnávali nebo sami vyráběli.

Pozornost ale dnes nebudeme věnovat kávové specialitě, ale božímu tělovému máslu!

Nadýchaná oblaka

Asi poslední věc, kterou v horkých letních dnech chceme, je cítit se ulepeně a mastně. Slibujeme vám, s tímhle máslem tohle rozhodně nehrozí! Díky mangovému máslu je produkt překvapivě lehký a rychle se do pokožky vstřebávající. Pokud jste s mango máslem nikdy nepracovali, je správný čas začít. Mango máslo je podobně jako bambucké máslo bohaté, měkké a krémové, ale po jeho použití nebudete na gauči nechávat mastné fleky, jako se to může stát právě s máslem bambuckým.bacuri

Radost pro oči i pro pleť

Hlavní máslovou hvězdou tohoto tělového másla :) je ale překrásně hnědočerně zbarvené a zemitě vonící bacuri máslo! Máslo Bacuri se získává ze semen stromu Platonia insignis, který roste v severní části Brazílie. Bacuri umí nádherně zjemnit a změkčit pleť. K tomu pokožku ochrání před působením volných radikálů a tím zpomaluje proces jejího stárnutí. Taky pomáhá léčit ekzémy a pečuje i o jizvy a strie, které by měly být s pravidelným natíráním méně výrazné. Do letního tělového másla je tak tenhle brazilský krasavec volbou víc než dokonalou! O úžasných účincích bacuri a dalších exotických másel si rozhodně přečtěte tenhle článek!

bacuri1

Udělá parádu – perfektní dárek

Množství tohoto másla je záměrně trochu větší, než jste u našich receptů zvyklí – budete ho totiž milovat a budete se o něj chtít rozdělit! Šlehané máslo, které luxusně vypadá, voní po kávě a vanilce, bude parádním dárkem. Šoupněte ho do pěkných skleniček, přidejte cedulku a máte vystaráno. A hlavně nezapomeňte na sebe :)

Teď už se pojďme pustit do šlehání!

bacuri2

Vanilkové šlehané tělové máslo s bacuri a kávou

bacuri3

Co je na to potřeba?

–          50 gramů jojobového oleje

–          50 gramů bacuri másla

–          98 gramů mango másla

bacuri4

–          1 gram vitaminu E

–          10 kapek kávového esenciálního oleje nebo vůně černá káva

–          14 kapek vanilkové vůně nebo benzoe

Jak na to?

Odvažte si olej a obě másla do větší žáruvzdorné misky. Teď máte na výběr – buď můžete oleje s máslem šoupnout do vodní lázně a nechat je rozehřívat, nebo si pomozte mikrovlnkou, která výrazně ušetří čas. Pokud budete mikrovlnit, mikrovlnku zapněte tak na 15 vteřin, misku vyjměte, směs v ní promíchejte, a opakujte kolikrát bude potřeba. Když je všechno rozpuštěno, misku nechte chvilku zchladnout a poté ji dejte k ledu – tedy do mrazáku – asi na čtvrt hodiny.bacuri5

Abychom máslo vyšlehali, budeme potřebovat šlehač s metlou. Postupovat budeme tak, že vyjmeme misku z mrazáku, směs budeme šlehat asi 3 minuty, setřeme ji ze stěn misky a pak to všechno zase pošleme na 3 minuty k ledu do mrazáku. Tohle několikrát zopakujeme. Takže: 3 minuty šleháme, setřeme, 3 minuty mrazíme, 3 minuty šleháme, setřeme, 3 minuty mrazíme (hodit se tedy bude taky minutka) a tak dokola asi třikrát nebo čtyřikrát, dokud se máslo nezmění v dokonale nadýchaný oblak šlehačky. Pak přidáme esenciální oleje, vůně a vitamin E a ještě jednou opravdu důkladně prošleháme.

bacuri6

Když je došleháno, nechte máslo asi půl hodiny odpočívat. Pokud bude i po půl hodině stále nadýchané, je vyhráno! Teď už stačí máslo přemístit do zvolených obalů a je to. Pokud se z másla stane spadlá šlehačka, šoupněte ho do mrazáku a ještě párkrát zopakujte mrazící a šlehací proces.

A pak si máslo pořádně užijte!

P.S. Bacuri máslo může mírně zabarvovat oblečení. Po namazání se tedy raději hned neoblékejte do bílých šatů nebo si nelehejte do nového hedvábného povlečení v barvě slonovinové kosti :)

bacuri7

A jestli toužíte po dalších kávových výrobcích, mrkněte na návody ze série Kořeněná káva, které jsme tvořili pro Vánoce 2019:

–          Zvláčňující tělová masážítka s kávovými zrny, čokoládou a vanilkou

–          Rychlé peelingové mýdlo s kávou a skořicí

–          Vyživující sprchový peeling s mletou kávou a makadamiemi

 


Jak vyčistit podložku na jógu a jiné cvičební pomůcky – přírodní dezinfekční sprej

$
0
0

Přírodní dezinfekční sprej pomůcky vyčistí, provoní a vyžene všechny bacily i bakterie. A vaše cvičení posune zase o úroveň výš. Rychle, levně, účinně, přírodně. Co víc si přát?

Kromě toho, že jsem součástí ekokozí rodiny, jsem taky učitel jógy. A v tomhle mi, jako osobě, která denně vezme do rukou mnoho jógových podložek, tedy můžete bez limitů věřit – podložky a bloky nejsou zrovna voňavou záležitostí, spíše naopak :) …pokud se o ně nestaráme.

čisticí sprej

Vyčistit pomůcky je ale bohudík velmi jednoduché, rychlé a velmi vděčné – na voňavé podložce, na které se cítíme bezpečně, se totiž cvičí mnohem líp!

Něco se cvičebním podložkám a dalším pomůckám musí nechat – umí velmi dobře načuchnout. Jak by taky ne, třeme o ně ruce, nohy, obličeje, zpocená těla i podlahu. Tedy věci, které, řekněme si to narovinu, nejsou vždy přepychově vyčištěné. K tomu se teď ještě přidává situace posledních dní, kdy je čistota, která se rovná bezpečí, na prvním místě.

sprej jogamatka (1)

V jógových studiích či posilovnách se podložky a pomůcky ošetřují pravidelně. Doma to za nás ale nikdo neudělá, takže to je na nás samých. S ekokozím přírodním sprejem to ale díky nádherné vůni, kterou budete chtít čuchat nejen při a po cvičení, půjde samo.

K výrobě čističe budeme potřebovat ingredience, kterých se leknou breberky, bacily a bakterie, které, pro pravidelné a časté používání, nezruinují naši peněženku, a zejména takové, které si budou rozumět s citlivou pokožkou rukou, nohou i obličeje. Jako základ poslouží destilovaná nebo ideálně květová voda (doporučujeme vodu vilínovoumátovou nebo tea tree), základ na výrobu parfému (vysokoprocentní alkohol) a ocet (nejlépe bílý). Antibakteriální a antivirové schopnosti pak poskytnou esenciální oleje, které si zároveň poradí s pachem a špínou. No a samozřejmě podložku i celou místnost nádherně provoní, osvěží a jednoduše vás nalákají ke cvičení.

sprej jogamatka (2)

Rozhodně není třeba sebe samé limitovat pouze jednou vůní. Namíchejte si třeba tři varianty a spreje volte podle momentální nálady, typu cvičení nebo efektu, který od spreje očekáváte. Mnou prověřené a oblíbené kombinace jsou tyto:

–          Čistící: tea tree (20 kapek) + citron či citronovátráva (20 kapek)

–          Osvěžující: rozmarýn (15 kapek) eukalyptus (15 kapek) + grep (15 kapek)

–          Uzemňující: bergamot (15 kapek) + levandule(25 kapek) + pačule (10 kapek)

Spreje můžete s libostí použít i na další pomůcky, jako jsou jógové bloky a popruhy. Pojďme se pustit do voňavého čištění!

Čisticí sprej na podložku na cvičení s antibakteriálními účinky

Lahvička o objemu 60 ml

Co je na to potřeba?

–          1 lžíce základu na výrobu parfému

–          1 lžíce (bílého) octa

–          40-50 kapek esenciálních olejů*

–          destilovaná nebo květová voda na dolití

–          sprejovka o objemu 60 ml nebo několik menších lahviček s rozprašovačem

Jak na to?

Připravte si lahvičku, do ní nakapejte zvolené esenciální oleje a přidejte základ na výrobu parfému (vysokoprocentní alkohol). Lahvičku dobře uzavřete, protřepejte a dejte esenciálním olejům pět až deset minut času na to, aby se mírně rozpustily v alkoholu. Poté lahvičku otevřete, přidejte ocet a dolijte dostatečným množstvím květové nebo destilované vody. Lahvičku uzavřete a před každým použitím dobře protřepejte.

sprej jogamatka

Po každém (nebo před každým) cvičením sprejem štědře poprašte podložku a pomůcky, volitelně otřete hadříkem a před srolováním nechte svoji podložku ideálně pár minut dýchat.

Poznámky

Ne všechny jógamatky dobře snáší esenciální oleje, alkohol nebo ocet. Proto před prvním plošným nastříkáním sprej vyzkoušejte na malém místě podložky a zjistěte, zda si materiál a sprej budou rozumět.

Sprej neobsahuje žádný solubilizér či emulgátor, proto nezapomínejte na řádné protřepání před každým použitím.

 

Podzimní ‚duši a pleť hladící‘ balzám – jak vyrobit aromaterapeutickou mast?

$
0
0

Podzimní ‚duši a pleť hladící‘ balzám – jak vyrobit aromaterapeutickou mast?

Možná mrknete na tenhle recept a řeknete si, že to vypadá nějak moc jednoduše a nudně. Bambucké máslo, meruňkový olej, karnaubský vosk, nějaké esenciální oleje. Nic moc zajímavého… Nebo?

Podzimní balzám přinese mnohem větší potěšení, než by se z krátkého seznamu ingrediencí mohlo na první pohled zdát. Jemně kouřové bambucké máslo, hedvábný zlatavý meruňkový olej, křehký a pevný karnaubský vosk. K tomu přidejte harmonickou kompozici utišujících a uzemňujících jemně podzimních esenciálních olejů a vykouzlíte bohatý, krémový, příjemně lesklý balzám, který pokožku zanechá sametově hebkou a (překvapivě) vůbec ne mastnou nebo lepivou, a navíc takový, který báječně potěší nos a zlepší náladu. Hodí se na promazání rukou, nohou či dalších suchých částí těla, ale i pro masáž spánků nebo pro přičichávání během dne a vytvoření si osobních aromaterapeutických seancí, kdykoli budete mít chuť.

balzám aroma banner

 

Pokud jste někdy pracovali s bambuckým máslem, určitě víte, že tenhle rostlinný tuk má velmi specifickou vůni. Trochu kouřovou, možná ořechovou… no zkrátka bambuckou. Což je velmi chudý popis, víme :) Ale pokud jste k bambumáslu už přičichli, jistě nám rozumíte. Vůně tohoto skvělého másla dokáže prostoupit celým produktem, což ale nemusí být vždy příjemné nebo žádoucí. Od toho je tu možnost využít bambuckého másla rafinovaného, které je bez vůně. Proto tady necháváme výběr na Vás…

Bambuckého odéru se totiž jednoduše zbavíte tím, že použijete máslo rafinované, které ale při zpracovávání přijde nejen o vůni, ale taktéž některé schopnosti a účinky. Záleží-li Vám tedy spíš na vůni, volte rafinované, chcete-li balzámem také potěšit svou, například podzimním chladem podrážděnou, pokožku a bambucká vůně je Vám sympatická, sáhněte po natur variantě másla.

aroma balzám (1)

Meruňkový olej volíme z důvodu jeho schopnosti rychlého vstřebávání a vpití se do pokožky, čímž se pěkně vybalancuje mastnota a hutnost bambuckého másla. Navíc meruňkovým olejem přidáme balzámu další skvělé vlastnosti, které podzimem políbená pleť ocení.

Karnaubský vosk balzámu dodá lesk, pevnost a schopnost příjemně a dostatečně trvale pokrýt pokožku, což zaručí, že si čichání esenciálních olejů, ke kterým se už konečně dostáváme, užijete o chvíli déle, než kdyby se balzám bezezbytku vstřebal.

Spojení esenciálních olejů je jednoduše skvostné. Nepoužili jsme typicky podzimní esence, což je třeba skořice nebo hřebíček v kombinaci s pomerančem, jak byste možná čekali, přesto je vůně do chladného a trochu šedého ročního období jako dělaná. Potkává se v ní psychiku harmonizující a antidepresivně působící vavřínuzemňující a rovnováhu nastolující pačulijiskrný a po jehličí vonící cypřiš, který uleví při nachlazení, a povzbuzující, osvěžující a novou energii do života vnášející borovice.

aroma balzám (2)

Balzám vás svojí harmonizující vůní zanese do podzimního uklidňujícího lesa, zahřeje i ochladí povzbudí a utiší zároveň. Poradí si se stresem a úzkostí, které se v teď panujícím ročním období objevuje až příliš často, a ve vší práci a shonu typickém pro podzim pomůže najít chvíli klidu. Něžnost a hřejivost této kompozice jsou jako dělané do času změn a proměň, kterým teď všichni čelíme. Věříme a doufáme, že si tenhle duši hladicí voňavý zázrak budete užívat stejně jako my!

aroma balzám

Podzimní aromaterapeutický balzám

Co je na to potřeba?

zahřát a rozpustit

– 15 gramů meruňkového oleje

– 18 gramů bambuckého másla (natur či rafinovaného)

– 2 gramy karnaubského vosku

přimíchat po vychladnutí

– 0,5 gramu vitaminu E

– 14 kapek vavřínového esenciálního oleje

– 8 kapek borovicového esenciálního oleje

– 6 kapek esenciálního oleje pačuli

– 5 kapek esenciálního oleje cypřiš

Jak na to?

Připravte si vodní lázeň (do kastrůlku se silnějším dnem nalijte asi 3 cm vody a dejte zahřívat na plotnu). Do žáruvzdorné mističky si odvažte bambucké máslo, meruňkový olej a karnaubský vosk a v mističce šoupněte do připravené vodní lázně rozpouštět. Trpělivě a za nižší teploty.

balzam aroma (1)

Asi po 20 minutách bude vše hezky tekuté a rozpuštěné. Pak mističku vyjměte, osušte a její obsah promíchejte. Nechte pár minut vychladnout.

Do směsi přikapejte vitamin E a všechny esenciální oleje. Promíchejte, očichejte a vyzkoušejte, zda se Vám vůně líbí, nebo zda potřebuje upravit k Vaší naprosté spokojenosti. Poté balzám přemístěte do vybraných obalů. Skvělé jsou hliníkové mističky, třeba tři menší 15 ml, díky kterým budete moci balzámkem vybavit kabelku či batoh, auto i pracovní stůl.

balzam aroma

Balzámu před použitím dejte asi hodinku na ztuhnutí a pak už si jej dle libosti užívejte – na rukách, loktech, čele, spáncích, pod nosem nebo jen tak na čichačku z kelímku :)

 

Bohatý pleťový čisticí krém s chrpou, medem a šípkem – jak vyrobit domácí odličovač?

$
0
0

Bohatý pleťový čisticí krém s chrpou, medem a šípkem – jak vyrobit domácí odličovač?

Odličovací a čisticí krém je opravdovou lahůdkou – je dokonale bohatý a příjemně hutný, přesto jemný a něžný. Měkce voní po medu a chrpě, pleť zanechává čistou, ale přesto hebkou, vyživenou, a vůbec ne suchou nebo napjatou.

Obrázek1

Umíchaný je ze zlatavého slunečnicového oleje, čistotou vonícího chrpového hydrolátu a hojivého medu. Díky šípkovému oleji získá hřejivou žlutou barvu připomínající teplé slunce a jeho textura je tak dokonalá (až dekadentní), že ho budete chtít na svoji pleť natírat v jednom kuse. Opravdu, s tímhle sametově hebkým čistítkem uděláte radost všem svým smyslům. Navíc je víc než univerzální – užijete si ho jako jemnou očistu pleti ráno, večer s ním odlíčíte make-up, ale taky jej můžete natřít na suchá místa po těle, na rty, ruce či na celé tělo a krásně pleť vyživit a nakrémovat – protože to přesně tenhle zázrak je – velmi hutný a výživný krém. Jak to? A proč ho tedy používáme jako čistítko a odličovadlo?

Čistítko, odličovadlo, krém – všechno v jednom!

V obchodech můžeme najít velkou spoustu kosmetických pomocníků a udělátek. Třeba jemné obličejové čisticí přípravky nebo odličovače, které mají rozličné názvy a všelijaké funkce. Při okouknutí seznamu ingrediencí může následovat zjištění, že se jedná o vcelku jednoduchou věc. Která ale výborně funguje! A kterou je taky snadné umíchat si doma, juhů!

Obrázek3

Tím se dostáváme i k našemu čistítku, k jehož výrobě nás inspirovalo složení hotového čisticího přípravku, které se po prozkoumání jevilo jako… hutný krém s vysokým obsahem olejové fáze. Co z toho plyne? Rozdíly mezi přípravky nutně nemusí být činěny změnami ve formulacích, ale vytvořením skvělých marketingových názvů a zajímavých jmen :)

Zpátky do dětských let

Vlastně to všichni známe! Když jsme byli malí a hráli si s líčidly maminek nebo babiček, z veselých obličejů nám dospělí rtěnky a stíny přece neomývali micelárními vodami nebo odličovacími balzámy, ale klasickou niveou nebo jiným hutným krémem – a vždycky to fungovalo parádně! Dává to smysl. Emulgátor v krému „zemulguje“ nejen samotný krém, ale po smísení s další vodou při omývání pleti taky výrazně pomůže s očistěním, pokud se produkt rozhodneme použit jako čistítko. (O jaké emulgaci to mluvíme? Mrkněte sem!)

Obrázek4

Co tam je a proč to tam je?

Rozdíly ve složení běžného krému a krému, který bude opláchnut, tu ale přece jenom nějaké jsou. Pokud bychom vyráběli klasický krém, možná bychom ubrali na množství glycerinu a olejů, které tvoří skoro polovinu složení a které vytvoří onu nádhernou bohatost a příjemnou hutnost. Takový krém by při zanechání na pleti někomu mohl připadat těžký a pomalu se vstřebávající, nicméně při oplachování je to právě tahle delikátní textura, co činí používání tak radostné. A až v zimě budete potřebovat pleť pořádně vyživit nebo si potrpíte na hutných nočních krémech, možná tenhle zázrak na pleti necháte. Mně osobně se zamlouvá pro smývání při odličování pleti stejně jako pro dodání bohaté péče a hutné lásky suchým a podrážděným místům po těle. No, vyzkoušejte sami! :))

Rozumně, smysluplně, osobitě

O tom že je produkt určený ke smývání, svědčí i jednoduchost a nižší pořizovací cena zvolených surovin, které patří k těm základnějším, u kterých nás a naše peněženky nebude tolik mrzet, že na pleti pobudou jenom chvíli.

Obrázek6

Vůni tady vykouzlíme květovou vodou – my použili chrpovou. Z toho plyne, že výměnou chrpové vody za jinou jednoduše vyčarujete i jinou vůni nebo, použijete-li jen vodu destilovanou, umícháte si produkt bez vůně. Pokud naopak toužíte po vůních výraznějších, pohrajte si s esenciálními oleji.

Pro začátečníky i pokročilé míchače

Výroba čistítka je velmi jednoduchá a bez vrásky na čele ji zvládnete i bez předchozích zkušeností. Jestliže si krémy už mícháte, zjistíte, že tohle čistítko díky vysokému obsahu olejů rychleji a více houstne až tuhne. Až bude hotovo, přípravek budete chtít přemístit do obalu se širokým hrdlem tak, aby se vám pohodlně nabíral. Přepychově bude vypadat třeba ve dvou tmavých sklenicích nebo v luxusních obalech na krém, po kterých jsme sáhli my. Všechen vyrobený produkt se vejde do i do 100ml perfektních papírových obalů nebo do krásné hliníkové misky s průhledným víčkem. A teď už si pojďme užívat míchání, čuchání a zkoušení :)

Obrázek7

Bohatý pleťový čisticí a odličovací krém s chrpou, medem a šípkem

Co je na to potřeba?

vodní fáze – zahříváme

– 26 gramů květové vody nebo hydrolátu

– 15,5 gramu destilované vody

– 10 gramů glycerinu

– 3 gramy medu

olejová fáze – zahříváme

– 26 gramů slunečnicového oleje

– 4 gramy šípkového oleje

– 10 gramů emulgačního vosku NF

– 5 gramů kyseliny stearové

konzervant – po vychladnutí

– 0,5 gramu konzervantu Cosgard

 

Jak na to?

Připravte si vodní fázi (do většího kastrůlku nalijte asi 3 cm vody a na plotýnce zahřívejte).

Do menší žáruvzdorné nádobky (zavařovačky fungují skvěle) si odvažte destilovanou vodu, hydrolát, glycerin a med – to je naše vodní fáze. Pak ještě jednou zvažte celou nádobku s vodní fází a váhu si zaznamenejte kvůli možnému odparu, v dalších krocích ji zkontrolujeme. Do jiné, větší a ideálně vyšší nádoby, odvažte olejovou fázi, kterou tvoří oba oleje, emulgační vosk a kyselina stearová. Obě nádoby dejte do vodní lázně a teplotu udržujte spíš nižší.

Asi po čtvrt až půl hodince by mělo být všechno v olejové fázi rozpuštěno, pokud není, vyčkejte, dokud nebude vše pěkně tekuté. Poté obě fáze vyjměte z vodní lázně a osušte je. Znovu zvažte nádobu s vodní fází a pokud se číslo odparem vody změnilo, dolijte destilovanou vodu tak, aby váha byla stejná jako před zahříváním.

Přilijte vodní fázi do olejové a silikonovou stěrkou hezky promíchejte. Sáhněte po ručním mixéru a opatrně promixujte. Nejprve používejte spíše krátké pulsní mixování, nechceme, aby teplé a zatím tekuté suroviny jako tornádo vyletěly z nádoby a potřísnily všechno včetně vás :) Mixujte asi minutu, pak nechte několik minut stát a chladnout, zase promixujte a tenhle proces opakujte, dokud nebude sklenice (a tedy i produkt v ní) zchladlá a krém nádherně hutný a poměrně dost tuhý.

Obrázek8

Když je produkt krásně krémový a hutný, přimíchejte konzervant Cosgard. Potom krém přemístěte do zvolené nádobky – bude mu to slušet ve skle, papíru i v hliníku.

Tip: Konzervantu je malé množství, proto je třeba přesnější váhy, které se dají použít jen pro nízké gramáže. Pokud máte takovou, která nezvládne celé množství právě vyrobeného produktu, odeberte asi lžíci hotového krému do malé mističky, kterou váha zvládne, přikapejte požadované množství Cosgardu, dobře promíchejte nejprve tohle malé množství krému s konzervantem a teprve potom smíchejte s velkým a hlavním „zbytkem“ vyrobeného produktu.

 

Krém obsahuje vodu, takže rozhodně Cosgard nebo jiný širokospektrální konzervant použijte. Výdrž výrobku závisí na mnoha faktorech, zejména ale na tom, v jak čistém prostředí a s jak umytým náčiním budete pracovat (předem vše dobře vydezinfikujete:)). Ale protože naše kuchyň není sterilní laboratoří, výrobek kontrolujte a jakmile si všimnete jakékoli změny v barvě, vůni nebo textuře krému, bez milosti se s ním rozlučte. Pokud se rozhodnete krém darovat, třeba k Vánocům nebo jiným příležitostem, doporučujeme jej vyrobit nejdřív měsíc předem, ať si jej obdarovaný šťastlivec stihne pořádně užít :)

Obrázek9

Jak to použít?

Různě!

–          jako „pěnové“ čistítko: trochu krému rozemněte v dlaních s vodou, promasírujte obličej a omyjte jej vodou nebo otřete vlhkým hadříkem

–          jako odličovací balzám: krémem promasírujte všechna místa na suchém obličeji, která chcete odlíčit (kochejte se, jak se make-up začíná rozpouštět), a vlhkým odličovacím tamponem nebo hadříkem všechno krásně očistěte

–          jako hutný krém: natřete, co potřebujete, promasírujte a nechte krém, ať dělá, co umí

Obrázek10

Chci to vyrobit, ale nemám všechny suroviny!

Změny v seznamu surovin samozřejmě ovlivní finální produkt, ale chcete-li pracovat s jinými složkami, zkuste tohle!

–          Květovou chrpovou vodu můžete nahradit za jakýkoli jiný hydrolát nebo za vodu destilovanou. Pokud použijete vodu destilovanou, krém bude bez parfemace.

–          Chcete-li produkt veganský, med nahraďte dalším glycerinem.

–          Emulgační vosk NF zastoupí jiný kompletní emulgátor, třeba Olivem 1000 nebo BTMS.

–          Místo kyseliny stearové můžete zkusit použít cetyl alkohol nebo cetearyl alkohol.

–          Slunečnicový olej zastoupí jiný rychle se vstřebávající tekutý olej, jako je meruňkovýsvětlicovýmakadamovýlískooříškovýmandlovýhroznový  nebo jejich kombinace.

–          Šípkový olej svou barvou nahradí olej mrkvovýrakytníkový nebo karanja. Pokud chcete produkt bílý, použijte více oleje slunečnicového.

–          Budete-li přidávat esenciální oleje, kvůli použití krému na citlivých partiích, držte je na maximálně 1 % z celé finální váhy produktu a množství esenciálních olejů uberte z váhy destilované vody (např.: použít chcete 0,5 gramu EO – použijete o 0,5 gramu vody, než je uvedeno v základním receptu:))

 

KRÉMOVÁ PLEŤOVÁ MASKA DO SYCHRAVÉHO POČASÍ – jak vyrobit vyživující a hydratující masku?

$
0
0

Hledáte něco, co pohladí vaši tvář, dodá jí jiskru a zároveň ji něžně vyčistí? Rozmazlovací pleťová maska z bambuckého másla, jílu, ovsa a dalších pokožku hýčkajících surovin pleť náležitě vyživí a dodá ji potřebnou hydrataci.

maska vyživující banner

Jemná, přesto bohatá báze z bambuckého másla a makadamového oleje v sobě nechá zazářit směs zklidňujících, zvlhčujících ingrediencí a vytvoří tak naprosto delikátní maskovací zážitek. Zkuste si masku nanést při vychutnávání si horké vany (ideálně provoněné šumivkou nebo koupelové směsí) – to je symfonie!

Hodně radosti a málo nepořádku!

Kolikrát vás už napadlo, že by si vaše pokožka zasloužila pleťovou masku, ale vzápětí se vám do mysli vkradl obraz „nepořádku“, který je, zejména užije-li se jíl, s mícháním masek spojený, a původní uvolňující a láskyplnou představu odpočinku s maskou na obličeji jste zase rychle zamítli? Mně se to děje často. Příliš často. Proto spatřila světlo světa jílová maska, která je skoro nepořádku-vzdornáTATO.

Maska čeká připravená v dózičce a její aplikace i smývání je jedna radost. Navíc se dá použít na vícero způsobů, takže se nebude nudit vaše pleť ani vaše mysl :)

maska

Dokonalá souhra ingrediencí

Krémový základ umícháme z lehoučkého makadamového oleje a bohatého výživného bambuckého másla – skvěle funguje rafinovaná i nerafinovaná verze (u naturálního másla se může objevit jemná krupička, která se ale při kontaktu s pletí okamžitě rozpustí). Cetyl alkohol bázi zahustí a postará se o parádní „skluz“ masky po pleti, což činí aplikaci masky na obličej velmi příjemnou záležitostí. Trocha Polysorbatu 80 povznese masku na sebe-emulgující produkt, což zase nesmírně usnadní její smývání.

maska 1

Co se práškových surovin týče, řada padla na ty báječné pro citlivou a možná až podrážděnou pleť, se kterou se potkáváme celoročně, ale na podzim a v zimě, kdy obličeje vystavujeme rozmarům počasí, přechodům z tepla do zimy, otěrům o šály a tak podobně, obzvláště. Patří sem zvlhčující a proti pupínkům, ekzémům i vráskám bojující ovesné hedvábí; mleté kalcifikované mořské řasy neboli lithothamnium, jež dodají potřebné minerály suché pokožce a zároveň ji něžně vyčistí, a v neposlední řadě kaolin, delikátně jemný jíl dodávající luxusní a skoro překvapivou hebkost, který pleť taktéž jemně očistí a při schnutí zvýší cirkulaci. Vybrala jsem jeho růžovou variantu, která je perfektní právě pro zklidnění podráždění, ale neméně dobře poslouží i ostatní barvy přírodního jílu – kaolinu – se kterými vykouzlíte různé hravé odstíny masek, po kterých zrovna budete toužit. Hydrataci a pevnost přinášející panthenol, co zklidní případné (pod)zimní svědění, sice není, v našem podání, surovinou práškovou, ale pro jeho vlastnosti ho ve výčtu řadíme sem, k aktivním látkám. Navíc, když ho u nás najdete i v prášku.

maska 3

Výsledkem je měkká, krémová, skoro balzámová maska, co se úžasně vmasíruje do pokožky, a kterou, díky kapce vitaminu E a konzervantu, můžeme mít připravenou k okamžitému nánosu v dózičce několik měsíců.

Nudit se nebudete!

Použít se dá na dva způsoby. Prvním je vmasírování produktu do pleti a vyčkání asi 20 minut před omytím vodou a otřením kosmetickým hadříkem – takto dosáhneme spíše utišující, hojivého a hydratačního efektu s pouze velmi jemnou exfoliací. Pokud si tedy nepotrpíte na „stahující“ pocity typické pro jílové masky, mázněte se tímto způsobem. Možností číslo dva je zapracování malého množství vody do masky, což naopak vykouzlí klasický jílovo-maskovací zážitek, kdy maska na pleti schne (pořád ale mnohem jemnější něž je občas drsně vysušující efekt při smíchání jílu s vodou). Božsky a naprosto luxusně se budete cítit, pokud krémovou masku nanesete na suchou pleť a poté ji poprášíte oblíbenou květovou vodou ve spreji. Obličej pak můžete dle libosti promasírovat, napít se čaje, do ruky vzít knížku a ideálně vlézt do vany. Opečovávejte se :)

maska 4

KRÉMOVÁ PLEŤOVÁ MASKA DO SYCHRAVÉHO POČASÍ – VYŽIVUJÍCÍ A HYDRATUJÍCÍ

Co je na to potřeba?

na 25 g

zahříváme

–          6, 5 gramu makadamiového oleje

–          3, 5 gramu bambuckého másla

–          2 gramy Polysorbatu 80

–          1, 5 gramu cetyl alkoholu

vmícháváme

–          2,5 gramu ovesného hedvábí

–          6,5 gramu přírodního jílu

–          1 gram lithothamnia

–          1,25 gramu panthenolu

*

–          kapka vitaminu E

–          0,25 gramu konzervantu Cosgard / Naticide *

maska 5

Jak na to?

V připravené vodní fázi zvolna v žáruvzdorné mističce zahřívejte makadamový olej, bambucké máslo, Polysorbat 80 a cetyl alkohol, dokud se vše nerozpustí.

V mezičase si ve hmoždíři (nebo třeba ve starém mlýnku na kávu určeném pro domácí výrobu) dobře promíchejte ovesný prášek, lithothamnium a jíl. Pokud jste citlivější nebo trpíte astmatem či jinými dýchacími problémy, při práci s jemnými práškovinami vždy zvažte přikrytí úst a nosu maskou – teď tou klasickou – rouškou či šátkem.

maska 6

Asi za čtvrt hodiny bude vše v zahřívané mističce rozpuštěné – jdeme míchat! Mističku vyjměte z vodní lázně, přimíchejte do olejové suché ingredience a panthenol, a ještě na dalších 20 minut všechno vložte zpátky do teplé vody, aby měly prášky čas do sebe natáhnout tekutiny, což pomůže při míchání. Po uplynutí 20 minut misku opět vyjměte a její obsah dobře promíchejte stěrkou.

Míchejte a míchejte, dokud směs nezačne jemně tuhnout chladnout. Až se tak stane, přidejte konzervant, používáte-li ho, a vitamin E. Míchejte a míchejte, dokud směs není hezky krémová a poté produkt přeneste do zvolené dózičky – ideál bude 30ml hliníková mistička, 30ml elegantní tmavá dóza nebo 30ml transparentní skleněný kelímek s černým víčkem.

maska 7

*Produkt neobsahuje žádnou vodu, proto není zcela nutné používat konzervant. Pokud ale víte, stejně jako já, že se do masky nějaká voda dostane (třeba na mokrých prstech), určitě konzervant použijte.

maska 8

Chci to umíchat, ale nemám všechny ingredience!

–          Bambucké máslo můžete vyměnit za jiné měkké rostlinné máslo.

–          Makadamový olej zastoupí jiný rychle se vstřebávající tekutý olej, jako je meruňkovýsvětlicovýlískooříškovýmandlovýhroznový  nebo jejich kombinace.

–          Konzervant a vitamin E můžete, dle svého uvážení, vynechat.

–          Polysorbate 80 skvěle nahradí Olivem 300.

–          Jíl si vyberte dle libosti. V tomto receptu ale nedoporučujeme bentonit, zeolit nebo rhassoul, které nejsou tak jemné.

 

Výroba svíček ze sójového vosku – nejčastější problémy a jejich řešení!

$
0
0

Celí natěšení jste vytvořili svoje domácí sójové svíčky, ale… ony tak nějak nevypadají, jak vypadat měly? Co se nepovedlo? Je to normální? A jak to spravit?

Nevěste hlavu, hlídáme vám záda! Mrkněte s námi na nejběžnější trable, se kterými se člověk chtě nechtě při tvorbě svíček ze sójového vosku setká. Sepsali jsme k nim taky spoustu vylepšováků a doporučení, které výrobu domácích svíček rozjasní a zjednoduší, aby to vždy dopadlo tak, jak má!

sójový vosk průvodce

S jakými „problémy“ se při výrobě všichni potýkáme?

  1.     DRSNÝ NEROVNÝ POVRCH SVÍČKY.

Všechno vypadalo parádně, ale po zchladnutí a vytvrdnutí se na povrchu svíčky objevily nerovnosti, bublinky a jiné vady a kazy, kvůli kterým svíčka nepůsobí zrovna profesionálně, ale které jste tam po nalití rozhodně neviděli? Ale teď tam jsou, to zamrzí. Ale není důvod se trápit dlouho! Možná vás potěší, že v tom rozhodně nejste sami a že to spravíte jedna dvě.

Proč se to stalo?

Při chladnutí vosk přirozeně tvoří pevné krystalky. V ideálním případě jsou všechny krystalky hezky jednotné a stejně velké, díky čemuž je pak povrch svíčky hladký a krásně krémový. Jenže. Pokud vosk chladne nerovnoměrně, příliš rychle či moc pomalu, nebo pokud je v něm spousta vzduchových bublinek, povrch svíčky hladký nebude. Naopak – bude flekatý, poďobaný nebo nevábně zjizvený. Nevadí! Je tady několik možností, jak těmto nedokonalostem předejít nebo je dokonce rovnou opravit.

Co s tím?

Zbytečně nemíchat a nešlehat.

Čím víc vosk mícháte a při rozpouštění nebo přidávání vůní šleháte, tím víc vzduchu se do něj dostane. Bublinky pak ve vosku zatuhnout a budou vidět. Proto zbytečně nemíchat a nešlehat. Po nalití vosku jemně obal svíčky poklepejte (jako při pečení), aby vzduch z vosku utekl.

Zjistit správnou teplotu rozpuštění a nalévání.

Tady vám odpověď nedáme jasnou. Teplotu tání a nalévání vosku je třeba trochu zkoumat – ovlivní ji totiž i to, jak teplo a vlhko máte doma, a to my nevíme. Proto testujte, zkoušejte a hledejte – stojí to za to! Sójový vosk taje při teplotách okolo 50 až 60 stupňů. Pokud tato teplota svíčkám zjevně nevyhovuje, při další výrobě zkuste teplotu asi o 5 stupňů snížit, či naopak zvýšit.

Schovat si trochu vosku pro „co kdyby náhodou“ případy.

Jestliže se svíčkováním začínáte nebo se s nerovnostmi povrchu na svíčkách setkáváte často, není od věci si vždy trochu vosku nechat a v případě, že se nerovnosti na vytuhlé svíčce objeví, rozpustit ho znovu, povrch svíčky rozpuštěným voskem přelít a nedokonalosti zakrýt.

průvodce sojovým voskem

Mít po ruce fén nebo horkovzdušnou pistoli,

Menší nedokonalosti jednoduše vyčistíte použitím fénu nebo horkovzdušné pistole. Stačí povrch svíčky pomalu, zblízka a na nejnižší teplotu zahřívat z fénu nebo pistole vycházejícím vzduchem a nechat vosk malinko povolit a rozpustit. A nerovnosti budou pryč!

  1. PRÁZDNÁ MÍSTA BEZ VOSKU, CO PŮSOBÍ MOKŘE.

Seshora svíčka vypadá parádně, ale když kouknete na sklenici, nacházíte po jejím obvodu místa, která působí tak nějak mokře nebo zapařeně? Mokrá nejsou, jsou to místa, kde se vosk stáhnul a odlepil od nádoby kvůli tomu, že někde stydnul a tuhnul rychleji než jinde. Nevěste hlavu, tohle je asi nejčastější „problém“ všech kontejnerových svíček. Hoření ovlivněno nebude a místo jednoduše přelepíte nálepkou nebo etiketou. A příště mějte při výrobě na mysli tohle:

Co s tím?

Dát lásku i obalu – vyčistit a předehřát.

Dobře umýt nádobku nebo sklenici, do které se chystáte svíčku vyrobit, je základem úspěchu. Použijte jemnou mýdlovou vodu a sklenici po umytí dobře usušte. Pak ji nahřejte – na topení, nebo ještě lépe v troubě – asi na 35-40 stupňů. To zaručí, že se teplý vosk „nelekne“ chladu a nestáhne se od stěn sklenice.

Nalívat trpělivě.

Pomalým a klidným litím vosku do obalu předejte tomu, že se do svíčky dostane vzduch, který by ve vosku udělal neplechu, změnil jeho teplotu na některých místech, a tím mohl způsobit nedokonalosti.

Dopřát každé svíčce dostatečný prostor.

Pokud svíček vyrábíte víc najednou, dopřejte každé z nich dostatečný prostor – třeba deseticentimetrový – aby se nedotýkaly a nezahřívaly tak svoje okolí, což by, opět, mohlo způsobit to, že budou na některých místech svíčky chladnout rychleji než na jiných.

Najít prasklinu pár centimetrů od knotu není nic neobvyklého. Většina lidí si toho možná ani nevšimne a nemusíte se bát, že by jemná rýha ovlivnila kvalitu hoření.

Proč se to stalo?

Může za to většinou kombinace „smrsknutí se“ vosku při rychlém chladnutí a malinkých vzduchových bublinek na dně nádoby. Jak vosk tvrdne, klesá do míst, kde byl vzduch.

Co s tím?

Ťuk ťuk do nádoby.

Po nalití vosku poklepejte nádobku, čímž uvolníte vzduch, který zůstal ve sklenici uvězněn. Buďte ale něžní, nechcete si vosk rozlít nebo obal rozbít.

Se svíčkou do výšin.

Stejně jako je čerstvě dopečené bábovce lépe na mřížce, kde má čas rovnoměrně vystydnout, bude tak lépe i čerstvě vyrobené svíčce. Po nalití vosku svíčku nenechávejte na chladné pracovní ploše, ale najděte pro ni místo na mřížce, kde bude chladnout a tvrdnout rovnoměrně, bez toho, aby byla ochlazována odspoda.

  1. KAPKY NA POVRCHU.

Svíčka pěkně vystydla a vytvrdla, ale když k ní přiblížíte svůj obličej, do nosu vás bouchne silná vůně a na povrchu vidíte kapky „nečeho“. To něco je pravděpodobně esenciální olej, silice nebo kosmetická vůně, která se dostatečně nesmísila s voskem, a proto vytekla na povrch. Často za to může příliš velké množství vonných látek nebo nedostatečné zahřátí vosku při jejich přidávání. Správná teplota vosku a správné množství voňavých olejů zajistí, že se vosk a vůně pevně spojí. Pokud je někde chyba, vazba mezi látkami je moc křehká a vůně pak uteče a „vyteče“ na povrch nebo, v některých případech, naopak na dno svíce.

Co s tím?

Hlídat teplotu.

Zejména pokud používáte vonné látky, jejichž hustota je spíš vyšší, bude třeba vosk víc zahřát. Obecně se jako vhodná teplota přimíchávání esencí a vůní do vosku uvádí kolem 80 stupňů. V případě sójového vosku může být teplota trochu nižší, ale míchat vonné látky s voskem studeným není ideální.

Jemně, ale dlouho míchat. Třeba 2 minuty.

Dvě minuty se můžou zdát jako doba dlouhá, ale vaše svíčka si to zaslouží. Vosk a vůně potřebují čas na seznámení se, oťukání se a svázání se :) Dopřejte jim to. Míchejte souvisle, citlivě a bez šlehání, přímo před nalitím vosku do připravené nádoby.

Pohlídat si množství.

Přírodní svíčky rozhodně nebudou vonět tak silně jako ty, které si koupíte v obchodě. S tím je třeba se smířit. Každý druh esenciálního oleje nebo vůně má taky svoji maximální dávku – tedy množství, které je vosk schopen pojmout. Vůně dávkujte do maximálně 10 % procent celkové váhy všech ingrediencí, nicméně většina vůní příjemně voní už na 6-8 %. I tady platí, že míň je často víc :)

  1. ČOUD A KOUŘ.

Všechno, co hoří, kouří. Pokud je ale plamen vaší vyrobené svíčky temný a okem jasně viditelný, někde je chyba a svíčka vám naznačuje, že je třeba učinit nějaké změny v procesu výroby.

Co s tím?

Správná velikost knotu.

Jestliže kolem svíce pozorujete hustý, nepřetržitý čoud vycházející z plamene, tmavé obláčky kouře nebo okruh dýmu po okraji nádoby, ve které svíce je, velmi pravděpodobně je knot pro svíčku příliš velký. Příště jednoduše zvolte menší variantu.

Snížit dávku vonných látek.

Knotem jste si jistí, ale z plamene se pořád nepěkně čoudí? Možná je za tím zbytečně velké množství esenciální olejů, silic nebo kosmetických vůní, které se při hoření pálí. Příště uberte.

  1. KRÁTER KOLEM KNOTU.

Pokud se kolem knotu tvoří kráter, při hoření se buď spotřebovává moc paliva – vosku a vůní – a svíčka hoří moc rychle, nebo se vosk neohřeje dostatečně, a místo toho, aby se ve svíčce hezky rovnoměrně a pomalu tvořil rybníček rozprostírající se od okraje k okraji, taje jenom vosk okolo knotu.

Co s tím?

Chce to větší knot.

Pokud se okolo knotu tvoří kráter a kolem stěn kontejneru je neporušená vrstva „studeného“ vosku, knot je příliš malý a nemá sílu všechen vosk zahřát.

Chce to menší knot.

Jestliže je naopak knot příliš velký, svíčka hoří moc rychle a kolem knotu se brzy také vytvoří kráter. Tahle varianta kráterů je obecně trochu vzácnější, objevit se ale samozřejmě může.

  1. KNOT SE KROUTÍ A VYPADÁ JAKO HOUBA.

Jestli se vám z knotu před očima stává zvláštně zakroucená houba, vězte, nejste v tom sami. Děje se to kvůli velkému množství uhlíku tvořícímu se při hoření, což je způsobeno tím, že se spaluje velké množství paliva – vosku, vůně, barvy. Příště tomu zamezit můžete tímhle:

Co s tím?

Méně je více.

To platí pro esenciální oleje, silice, kosmetické vůně nebo barviva, která používáte. Snižte jejich dávku. Někdy dokonce platí, že použijete-li vůně méně, bude se odpařovat pomaleji, a bude  tedy déle a více vonět.

Po každém hoření knot zastřihněte.

Některé knoty se zkrátka kroutí rády. Zatněte jim tipec a než je zapálíte, zastřihněte je na délku asi půl až tři čtvrtě centimetru.

Zkuste menší knot.

Pokud vosk rychle odhoří a kolem knotu se do půl hodiny vytvoří hluboký kráter, knot se obnaží a zakroutí. Příště sáhněte po menším knotu.

POZNÁMKY NA ZÁVĚR:

–       Vosku při rozpouštění dopřejte čas a proces neurychlujte tím, že ho šoupnete do mikrovlnky nebo ho v kastrůlku postavíte přímo na plotnu. Vodní lázeň je svíčkařův nejlepší kamarád.

–       Aby byl knot přesně uprostřed svíce, při výrobě střed nádoby vždy dobře vyměřte a knot pak připevněte – kolíčkem, pletací jehlicí, tužkou a tak podobně. Knot ve středu znamená bezpečné hoření, nepodceňte jej!

–       Barvu vosku můžou ovlivnit esenciální oleje, vůně i světlo. Proto je možné, že se ze sněhobílé svíce stane svíce slonovinová nebo žlutá, zejména přidáte-li vůně s vyšším obsahem vanilinu nebo silic květových. A stejně jako sluníčko po čase změní barvu oblečení, změní se působením světla i barva svíčky. Bílé, nebarvené, jemně zežloutnou, a ty barvené, vyblednou.

–       Při hoření svíčka potřebuje čas, aby se z roztaveného vosku kolem knotu vytvořil „rybníček“. Než se pustíte do prozkoumávání svojí svíce, dejte jí proto tak hodinku na rozhoření.

–       Po hoření povrch vosku už perfektně hladký nebude. A to je dobře, znamená to, že jste používali přírodní vosk, který pracuje. Tím, že svíčku sfouknete, vosk na povrchu ochladíte a on zatuhne tak, jak je. Proto možná při detailním zkoumání svíčka už nebude dokonale sametová, ale jemně kropenatá. Neznamená to vaši chybu nebo že vosk hoří špatně. Je to normální.

Obrázky a inspiraci pro článek jsme čerpali z webu CandleScience.com :)

 

Viewing all 198 articles
Browse latest View live