Quantcast
Channel: Ekokoza – Blog Ekokoza
Viewing all 198 articles
Browse latest View live

Domácí mýdélka hotová do hodiny

$
0
0

Domácí mýdélka hotová do hodiny

Že je výroba domácího mýdla složitá, zdlouhavá a děti by se jí měly vyhnout obloukem?  vůbec ne! Tea s Amálkou spolu mýdélka vytvářely jako dárek pro paní učitelky a obě si to moc užily!

mýdelka

A opravdu se jim povedla, co říkáte?

Pouštět se do výroby mýdla doma může působit zbytečně, komplikovaně a kvůli použití louhu dokonce nebezpečně, což nás častokrát od vyrábění odradí. A to je velká škoda!

Tvoření mýdel je ohromná zábava, kterou mají moc rády i děti. Ano, děti! Mýdlo rozličných velikostí, tvarů, barev i vůní je totiž možné jednoduše vyrobit z mýdlové hmoty, kterou stačí rozpustit, vyšperkovat pomocí dalších surovin, jako jsou esenciální oleje, barvičky nebo třeba sušené bylinky a nalít do vybraných formiček. Žádné chemické experimenty a žádné počítání správných poměrů!

Na rozdíl od mýdla vyráběného od základu, takže z rostlinných olejů a louhu, které je potřeba nechávat několik týdnů zrát, mýdélka z mýdlové hmoty odlitá do formiček stačí dát do chladu ztuhnout. Takže je do hodinky hotovo – i s úklidem! :)

Takové mýdlové tvoření pak baví dospělé i děti, ty malé i ty větší. A protože se děti můžou na vyrábění mýdel bez obav podílet, nebo je dokonce (s pomocí) vytvořit celé samy, hotová mýdélka jsou pak krásným, osobitým dárečkem nebo milou pozorností, která udělá radost úplně každému.

mýdelkaa

Přesně z toho důvodu se do tvorby domácích mýdélek pustila i naše oblíbená Tea Olivová se svojí dcerkou Amálkou. Holky mejdlíčka vyráběly jako dárek a nádhernou vzpomínku Amálčiným pedagožkám do mateřské školky. A výsledek je parádní!

Při té příležitosti pro nás a pro svůj Instagram, který je plný inspirace a naprosto delikátních dobrot (nekoukat s prázdným žaludkem haha! :)), Tea sepsala návod na výrobu a nafotila krásné fotky. Navíc spočítala, kolik mýdel je možné ze surovin vyrobit, a dokonce udělala praktickou cenovou kalkulaci, abyste věděli, na kolik peněz jedno vyrobené mejdlíčko vyjde. Tak jdeme na to!

Medvídková mýdélka od Tey a Amálky

s růží, santalovým dřevem, vanilkou a citronellou

Nákup surovin pro výrobu domácích mýdel: 

– Mýdlová hmota s bambuckým máslem 1 kg za 179,- (vyjde na 24 medvídků)

– Sušené okvětní plátky růží 100 g za 71,- (vystačí asi pro 200 mýdel – na jednoho medvídka stačí malá lžička květů)

– Esenciální olej ze santalového dřeva a vanilky 10 ml esence za 58,-

– Esenciální olej z citronelly 10ml za 49,-

 

– kromě toho potřebujete silikonové formičky, nejlépe víc kusů měkkého silikonu na pečení medvídků (protože mýdlo bude tvrdnout podle počasí 20-60 minut, je lepší vyrobit a nalít rovnou třeba 6 nebo více mejdlíček)

– další pomůckou je plecháček nebo nerezová nádoba na mléko, případně ohnivzdorné sklo, zkrátka cokoli co můžete vložit do vodní lázně a nejlépe má nálevkovitou hubičku, abyste mohli snadno nalít mýdlo do formiček

– taky hrnec na vodní lázeň, prkýnko, lžíci a lžičku – nemusíte se bát, moc z toho po výrobě nezničíte :)

Výroba domácích mejdlíček

mýdelkaaa

Na 6 kusů mejdlíček – medvídků:

– pokrájejte zhruba 250 g mýdlové hmoty na centimetrové kostičky, vložte do horkovzdorné nádoby a tu do hrnce s vodní lázní

– vodu v hrnci pomalu vařte ale ne klokotem, mýdlová hmota se rozpustí

– občas hmotu promíchejte lžící, musí být úplně tekutá

– stranou si připravte sušené květy, tak dvě lžíce od oka, lehce je podrťte v ruce nebo ve hmoždíři, uvolníte silice a rozdrobíte květ

– když je mýdlová hmota úplně tekutá, stáhnete to z ohně, nasypete květy, nakapejte 10 kapek santalu a 10 kapek citronelly

– pak už jen stačí celou hmotu pořádně promíchat a nadávkovat do formiček

– tady hlavně opatrně, nádoba je vřelá

– zbytek mýdla v nádobě jsme setřely stěrkou a použily na vyprání povlaků na polštářky, voní teď nádherně

– pokud mýdla vyrábíte v zimě, stačí je nechat dvacet minut v chladu za oknem, ve vedrech jsme je nechaly tuhnout raději hodinu

– pak je snadno vyjměte z formičky, darujte je nebo se z nich radujte samy

 

A kolik nás to stálo? Za 6 mejdlíček při rozpočítání na 1 medvídka vychází cena na 16 Kč!

Tee a Amálce moc děkujeme za krásnou spolupráci! A už se chystáme na další, tak nezapomeňte na sociálních sítích sledovat Teu i nás, Ekokozu, ať vám nic neuteče!

 


Kadidlový olej

$
0
0

A přinášíme vám velkou novinku, výborný kadidlový olej z Ománu. A na co je vhodný?

Tipy k užití 100% kadidlového oleje

Působí proti stresu a úzkosti, má vysoce relaxační účinky  Kadidlo mírní pocity úzkosti a má lehce sedativní účinky. Pro uvolnění napětí a odstranění stresu vmasírujte neředěný olej před spaním do chodidel. V průběhu dne můžete masírovat olejem oblast spánků. Užijte si relaxační koupel přidáním několika kapek oleje do horké koupele.
Kvalitní olej z kadidla

A kde ho najdete, pojďte za mnou.

Mast pro pěkné nohy proti plísním a prasklinám

$
0
0

Mast pro pěkné nohy proti plísním a prasklinám

Trápí vaše chodidla nepříjemná plíseň nebo bolestivé praskliny? Mast s nimbou a rozmarýnem pro pěkné nožky rychle zbaví svědění, změkčí nehezkou ztvrdlou kůži a zahojí všechny oděrky i puchýře!

mast pro pěkné nohy

Trocha lásky a péče pro naše nožky

Nohy a chodidla. Spoléháme na ně od rána do večera, ale častokrát jim nevěnujeme tolik pozornosti, kolik by si zasloužily. Tomu je konec! Pojďte trošku rozmazlit sebe a svá chodidla a vyrobte si s námi tuhle jednoduchou, ale nesmírně účinnou mast pro pěkné nožky. Teď, po létě, kdy jsme spoustu času trávili bosky, v žabkách a sandálkách, si nohy lásku a péči zaslouží mnohonásobně :)

Spokojená chodidla jednou pro vždy

Plíseň, praskliny, ztvrdlá kůže, nepěkné nehty… to všechno už asi nejednou potrápilo většinu z nás. Návštěvy bazénů a koupališť, chůze v neprodyšných botách nebo celodenní túry a výšlapy jsou jako dělané pro vypěstování si různých kožních problémů.

Tahle mast je skvělou prevencí, ale i hojivou pomocnicí proti všem nepříjemnostem sužujícím naše chodidla.

Základ masti tvoří bambucké máslo, kakaové máslo a včelí vosk. Všechny tři ingredience změkčují, hojí a chrání kůži a dodávají jí potřebné živiny a vitaminy.

Zásadní roli tu pak hraje náš milovaný nimbový olej, na který jsme už pěli ódy mnohokrát (nimbě jsme věnovali i celý jeden článek). Je protiplísňový, antibakteriální i antivirový a protizánětlivý. Skvěle regeneruje a hydratuje kůži, tlumí svědění a pomáhá s léčbou infekcí. Takže si dokáže poradit skoro se vším, co chodidla často trápí.

Šípkový olej je nabitý vitaminem A, C a E, což i z něj dělá skvělého bojovníka proti kožním infekcím. Obsahuje vysoké množství omega mastných kyselin 3 a 6, které jsou podstatné při procesu obnovy kožních buněk. Pro bolavou, poškozenou a popraskanou tedy trefa do černého (nebo oranžového?)! :)

mast pro pěkné nohy 1

Další mimořádně účinnou složkou, která si poradí s plísněmi a bakteriemi, způsobujícími mimo jiné i nepříjemný odér nohou, je pak bentonit, jemný jíl, kterému se někdy přezdívá říká aztécká hlína. Bentonit do sebe umí natáhnout všechny mikroorganismy, které na zrohovatělé kůži často rádi hodují a které my na svém těle nechceme a nepotřebujeme.

Rozmarýnový esenciální olej ve společnosti tea tree a eukalyptu nejenže zmírní velmi specifickou „vůni“ oleje nimbového, ale hlavně ještě umocní hojivou a preventivní sílu masti. O těchto olejích bylo totiž už několikrát dokázáno (studie o rozmarýnovém oleji například tady), že působí antimykoticky, a jsou tak skvělým doplňkem nebo alternativou při léčbě plísně na nehtech a nohou.

mast pro pěkné nohy2

Protože v masti není žádná voda, není potřeba přidávat konzervant. Pro delší výdrž a pro jeho skvělé regenerační vlastnosti jsme do složení přidali ještě vitamin E, který působí proti žluknutí olejů.

Mast pro pěkné nohy proti plísním a prasklinám

mast pro pěkné nohy3

Co je na to potřeba?

mast pro pěkné nohy6

Jak na to?

Připravíme si vodní lázeň, takže trochu větší hrnec, do kterého napustíme tři až pět centimetrů vody. Ten postavíme na plotnu a začneme vodu ohřívat. Do hrnce ponoříme jakoukoli žáruvzdornou mísu. Do mísy dáme navážené bambucké máslo, kakaové máslo a včelí vosk a necháme vše rozpouštět.

mast pro pěkné nohy5

Zatímco se nám budou másla s voskem rozpouštět, připravíme si chladící mísu, která je dostatečně velká na to, aby se do ní vešla miska, ve které už zahříváme másla s voskem. Vhodnou chladící mísu zhruba do půlky naplníme studenou vodou a kostkami ledu – tenhle krok nevynecháváme, mast budeme při míchání ochlazovat, díky čemuž získáme nezaměnitelnou heboučkou texturu a jemnou konzistenci.

mast pro pěkné nohy7

Když jsou másla s voskem rozpuštěná, vyjmeme misku s nimi z vodní lázně a do tekutých másel přidáme nimbový a šípkový olej a vložíme mísu do připravené studené vodní lázně. Přibližně minutu pěkně poctivě mícháme. Pak přidáme bentonit, vitamín E a esenciální oleje. Mícháme tak dlouho, dokud se nevytvoří „stopa“ – mýdlaři vědí, nemýdlaři budou čekat, až za sebou vařečka či jiné míchátko začne zanechávat slabou cestičku – hmota je akorát tak tuhá, že po promíchání ve směsi bude na chvíli vidět stopa vařečky. Konzistence je podobná třeba medu nebo domácímu karamelu (který mást skoro až nápadně připomíná).

mast pro pěkné nohy4

V této fázi už krém můžeme začít dávkovat do vhodné dózičky (z uvedeného množství umícháme asi 100 ml masti).

mast pro pěkné nohy8

Následně necháme aspoň 6 hodin ztuhnout (ale pozor, nespěcháme a do ledničky mast nedáváme). Pak už podle libosti mažeme nožky, ideálně každý večer před spaním.

Projevujete svým chodidlům zaslouženou péči a lásku? Nebo tuhle část těla maličko zanedbáváte? :)

 

 

 

Domácí pasta na zuby… pro psy!

$
0
0

Domácí pasta na zuby… pro psy!

Recept na jednoduchou zubní pastu pro domácí mazlíčky, po které se pejskové budou oblizovat až za ušima! Vyrobeno za pár minut z přírodních, levných a dostupných ingrediencí.

pasta na psí chlupy

Psí zubní pasta?

Ano, vidíte dobře! Péče o zuby a ústní dutinu vašeho psího parťáka je stejně důležitá jako péče o jeho srst, drápky nebo uši. Pejskové jsou velice náchylní k tvorbě a usazování zubního plaku a následné tvorbě zubního kamene. Ten může časem způsobit obtíže a vést k celkové nepohodě psa nebo dokonce k tomu, že pejsek kvůli nepříjemným pocitům nebo bolesti úplně přestane jíst. A to nechceme!

Psí zubní pasta různých druhů a příchutí je už běžně k sehnání ve zverimexech nebo specializovaných obchodech. Tyhle produkty jsou ale často poměrně drahé nebo plné zbytečných látek… Což nás klasicky inspirovalo k tomu zapátrat, jestli je možné psí zubní pastu, která bude pro našeho čtyřnohého kamaráda naprosto bezpečná, vyrobit doma, z jednoduchých a dostupných ingrediencí a za zlomek ceny. A povedlo se!

Proč bychom měli čistit zuby psům?

pasta na psí chlupy9

Tak za prvé, čistit zuby psům musíme my, protože oni si je sami nevyčistí :) Za druhé, psi mají hodně poměrně velkých zubů na jednom poměrně malém místě. Zuby jsou v psí tlamě tak nějak nahečmané, takže se na nich a mezi nimi usazuje mnohem snáze zachycují zbytky potravy. To naše psí mazlíčky činí velmi náchylné k různým infekcím. A nás, milující páníčky, to zase činí zodpovědné k pomoci a snaze všem problémům předejít.

Pokud totiž není o ústní dutinu psa dobře postaráno, může se (celkem snadno) stát, že pejska začne trápit dentální onemocnění, jako je zánět dásní nebo zánět podpůrných tkání zubu. Že se něco takového pejskovi děje, můžete poznat například podle toho, že…

  • Psovi neuvěřitelně „smrdí z tlamy“ (odpusťte, jinak to vyjádřit neumíme :)).
  • Pes nadměrně sliní.
  • Pejsek má viditelně špatnou náladu, nekamarádí se.
  • Nic ho nebaví, mnohem více odpočívá a zároveň nemůže spát.
  • Přestává mu chutnat, nechce to, co mu do teď jelo, nebo vůbec nežere.
  • Dásně psa jsou zarudlé, oteklé.
  • Na zubech je ošklivý povlak (různých barev – žlutý, hnědý, šedý).

pasta na psí chlupy9999

Pokud něco z toho u svého pejska objevíte, před tím, než mu zuby začnete sami čistit, určitě nejprve navštivte veterináře. Pokud jsou zuby pejska v pořádku, radíme s pravidelným čištěním přesto co nejdřív začít, ať problémům předejdete.

Jak zuby čistit?

Tady radíme: zeptejte se zvířecího doktora :) Obecně ale platí, že by se psí zuby měly čistit pečlivými krouživými pohyby, pod úhlem 45 ° a s důrazem hlavně na zadní část tlamy, kde se potrava ráda zachycuje.

A teď už k té pastě!

Pasta na psí zuby

Našemu psovi Arnoštovi moc chutná jednoduchá pasta z kokosového oleje a skořice, s troškou jedlé sody, probiotiky a kapkou esenciálního oleje. Tahle kombinace je výborná pro štěňata i psí důchodce. Každopádně se ale může stát, že vašemu pejskovi pasta chutnat nebude. Nevzdávejte to a hledejte dál. Před experimentováním s ingrediencemi ale raději vždy poproste o radu internet nebo veterináře, některé suroviny, které nám, lidem, nijak neškodí, nejsou pro psy vůbec vhodné.

A proč jsme zvolili právě tyhle ingredience?

Kokosový olej je běžnou ingrediencí i v „našich“ zubních pastách. Účinkuje antibakteriálně a působí jako prevence proti tvorbě nového zubního plaku. Navíc pěkně voní a (nejen) pejskům moc chutná.

Skořice bojuje proti infekci, zánětům a psí dech díky ní dostane úplné jiný rozměr :) Je taky přirozeně sladká a sladké pejskové moc rádi.

Probiotika do ústní dutiny dodají prospěšné a tolik potřebné „dobré“ bakterie. Pokud ale pastu nebudete skladovat v lednici, nepoužívejte je. Probiotické bakterie v teple umřou, takže by pak bylo zbytečné je do pasty přidávat.

O jedlé sodě a zubech toho bylo napsáno už mnoho. Ať ji na svoje zuby používáte nebo ne, do té psí ji radíme přidat. Soda je abrazivní, takže pomůže s odstraňováním plaku, omezí nepříjemný dech, a hlavně uleví od bolesti, pokud pejska už něco trápí.

Esenciální oleje jako je máta nebo tymián nejen osvěží psí dech, ale také působí antivirově a antibakteriálně. Pokud chcete používat jiné esenciální oleje, určitě si ale ověřte, zda jsou pro zvířata bezpečné a zda je domácí mazlíčci dobře snáší. Některé oblíbené esenciální oleje, jako je například tea tree, citron nebo hřebíček (a další), jsou pro psy dokonce toxické. Doporučujeme již zmiňovaný tymián, oregano nebo mátu, ale i tak v opravdu malém množství.

Co je na to potřeba?

6 lžic kokosového oleje

2 lžičky jedlé sody

1 lžička mleté skořice

2 tobolky probiotik (rozdělané a vysypané)

2 lžičky stévie (nemusí být)

1-2 kapky esenciálního oleje vhodného pro psy

Jak na to?

Nemůže to být jednodušší! Rozpusťte kokosový olej, přidejte ostatní ingredience, dobře rozmíchejte a přemístěte do vhodné nádoby. Probiotika a esenciální olej přidejte, až když je olej chladnější. Kartáčkem vhodným pro pejsky pak pastu jednoduše naberte a pusťte se do čištění!

pasta na psí chlupyI

Co jsme taky vyčetli…

Na čištění zubů psů vždy používejte jen pastu přímo pro ně určenou nebo vytvořenou (a tedy bezpečnou). Nikdy nepoužívejte zubní pastu pro lidi.

Choďte na pravidelné prohlídky k veterináři. Nebojte se zeptat na techniku čištění nebo na vhodné ingredience do pasty.

Zuby psovi čistěte ideálně každý (druhý) den nebo alespoň dvakrát týdně. Platí, že čím starší pes je, tím větší riziko mu hrozí.

pasta na psí chlupyII

Mnohem jednodušší je čistit psovi zuby večer, po procházce, venčení nebo cvičení, když je unavený. Ráno po probuzení, když je pes plný energie, bude pes pravděpodobněji protestovat.

Udělejte si ze čištění zábavu, pejska chvalte a dopřejte mu pak odměnu.

Psí pasta na zuby, ať už domácí nebo koupená, se nevyplachuje. Pes ji spolyká.

U jedlé sody a esenciálních olejů se přísně držte hesla méně je více.

Do pasty můžete podle chuti vašeho psa :) přidat zmiňovanou stévii (nikdy ne xylitol!), čerstvé bylinky, vývar či špetku himalájské soli a vhodného koření, třeba kurkumy.

pasta na psí chlupyIII

Čistíte svému pejskovi zuby?

Zdroje:

http://www.veterinapribor.cz/index.php/8-clanky/80-dentalni-onemocneni-u-psu-a-kocek
https://www.foundanimals.org/essential-oils-toxic-pets/

https://draxe.com/essential-oils/essential-oils-for-pets/

https://holisticpetradio.ca/2019/01/18/should-you-give-your-dog-coconut-oil/

https://holisticpetradio.ca/2019/02/01/pet-dental-health-month-introduction/

 

https://www.animalwised.com/how-to-make-homemade-toothpaste-for-dogs-2580.html

Hřejivá mast na namožené svaly a bolavé klouby

$
0
0

Hřejivá mast na namožené svaly a bolavé klouby

Bolí vás klouby nebo vás zlobí namožené svalstvo? Jednoduchá domácí hřejivá mast s kajenským pepřem, zázvorem, kurkumou a esenciálními oleji vám přinese úlevu na-to-šup. Na její výrobu nejsou třeba žádné speciální pomůcky nebo ingredience a zvládnou ji i úplní začátečníci.

hřejivá   

Změny počasí i hon za zdravým tělem

Známe to všichni. Bolavé a namožené tělo umí pěkně potrápit a znepříjemnit jinak krásný den. Jednou se to v rámci honu za bezchybným tělem přežene v posilovně, pak se až moc dlouho pracuje na zahradě a jindy se bolest ozve třeba kvůli změnám počasí. Ztuhlé namožené svaly nedovolí tělu se bezbolestně pohnout, běžné úkony jsou namáhavější než obvykle, a přestože víme, že napětí a bolest za pár dní odezní, i malá úleva by udělala radost.

hřejiváa

Když se to přežene

Způsobit si svalovou bolest bohužel (i bohudík) není nic těžkého. Proto se hodí být na případy, kdy nám není pěkně po těle, připraven, a mít možnost včas zasáhnout a ulevit si.

Chvála hořké soli

Než se vrhneme na recept na hřejivou mast, neodpustíme si prohodit pár slov o zázračné epsomské soli. Pokud vás totiž bolí klouby, chytají vás křeče, svaly jsou nateklé anebo když si prostě potřebujete pořádně odpočinout a dopřát si trochu lásky a péče, napusťte si horkou vanu a přidejte epsomskou sůl. Klidně minimalisticky, samotnou, nebo třeba v šumící regenerační koupelové soli. Hořká epsomská sůl je jedním z nejlepších a nejjednodušších způsobů, jak se zbavit bolesti a křečí. A protože se hořčík nejlépe do těla vstřebává kůží, ve vaně si navíc doplníte množství tohoto důležitého minerálu.

hřejiváaaa

O téhle báječné surovině máme celý článek, pokud vás zajímá, kuk: Epsomská sůl – hořká sůl, co nic neosolí.

Po koupeli se pak jemně promázněte voňavou masti na bolavé svalstvo a svoje tělo nepoznáte! :)

Hřejivá mast na bolavé klouby a namožené svaly

Mastičku jsme se snažili namíchat tak, aby svaly a klouby dobře, ale ne nepříjemně, prohřála, a pak postupně navodila jemně chladivý a osvěžující pocit. Co k tomu pomůže?

Kajenský pepř, zázvor a kurkuma

hřejiváaaaa

Kajenský pepř v sobě schovává látku zvanou kapsaicin. Kapsaicin může za pálivou chuť chilli papriček a, což je pro nás důležitější, je taky přírodní analgetikum. Kapsaicin totiž umí výborně ošálit náš mozek – po užití kapsaicinu si mozek totiž začne myslet, že je část těla, kam jsme kapsaicin nanesli, vystavená obrovskému horku, což způsobí, že se z mozku uvolní určité neurotransmitery, které utlumí bolest (kuk a kuk). Kajenský pepř je proto zásadní složkou naší masti.

K němu jsme přidali ještě zázvor, který působí protizánětlivě, ulevuje od bolesti a, jak všichni určitě dobře víme, krásně prohřívá.

kurkumě zase najdeme jinou velmi zajímavou a účinnou látku, kurkumin. Kurkumin má velmi silné antioxidační a protizánětlivé schopnosti. Právě proto se už po staletí užívá nejen pro léčbu rýmy, chřipky, nachlazení a kašle, ale protože si dobře poradí se záněty všeho druhu, také pro zmírnění bolesti kloubů a svalů.

hřejiváaaaaa

Rostlinná másla, olej a včelí vosk

Kokosový olej, kakaové a mandlové máslo nám kromě toho, že v receptu fungují jako nosné oleje, zajistí také to, že pokožka po použití silně prohřívacích látek nezůstane podrážděná. Olivový skvalen pleť vyživí a pomůže se vstřebáváním masti. Včelí vosk jsme použili hlavně kvůli textuře přípravku, ale nesmíme opomenout ani jeho hojivé schopnosti.

Esenciální oleje proti bolesti

Všechny zvolené esenciální oleje jsou protizánětlivé, působí proti bolesti a podporují hojení a regeneraci.

  • Hřebíček umí při lokálním použití tlumit bolest, takže působí jako anestetikum, a ulevuje tak od nepříjemných pocitů.
  • Vavřín je protikřečový a protirevmatický, jeho vůně navíc silně pozitivně účinkuje na nervový systém.
  • Tymián výrazně ulevuje od bolesti, urychluje regeneraci po zraněních a podporuje hojení.
  • Wintergreen neboli libavka je známá jako zklidňující silný lék proti bolesti a používá se při artritidě, svalových problémech, křečích, zánětech šlach i revmatismu.
  • Eukalyptus je oblíbený pro své protizánětlivé účinky a schopnost potlačit svalové bolesti. Podporuje hojení a masti dodá krásnou chladivou, osvěžující balzámovou vůni.
  • Kafr stimuluje a osvěžuje, tlumí bolest, je protizánětlivý a uvolňuje ztuhlé svalstvo. Působí proti únavě a uvolňuje napětí.

 

Co je na to potřeba?

Jak na to?

Připravíme si vodní lázeň – do většího hrnce s vodou šoupneme menší misku nebo kastrůlek tak, aby se nedotýkal dna. V misce koupající se ve vodní lázni rozpustíme kokosový olej, přilejeme k němu olivový skvalen a přimícháme kajenský pepř, mletý zázvor a kurkumu. V teplé vodní lázni necháme takto macerovat minimálně hodinku. Pokud máme čas, necháme přikryté plátýnkem macerovat déle, klidně dva týdny, na teplém suchém místě – třeba na okenním parapetu. Po uplynutí doby, kterou pepři a zázvoru poskytneme na maceraci, olej přecedíme přes plátýnko (pokud nám olej ztuhne, zahřejeme jej). Koření, co zbyde můžeme znovu využít na vytvoření dalšího oleje – třeba ochuceného olivového, který dodá říz zeleninovým jídlům.

Poté si ve vodní lázni rozpustíme obě másla a včelí vosk a přidáme připravený přecezený olej.

Když je všechno pěkně rozpuštěné a promíchané, směs necháme mírně vystydnout. Přikapeme esenciální oleje a promícháme. Přelijeme do vhodné uzavíratelné skleničky nebo dózičky a před použitím necháme zcela vychladnout.

Jak to používat?

Nabereme si malé množství masti, rozpustíme ji mezi prsty a krouživými pohyby naneseme na bolavou oblast. Jsme na sebe hodní a dopřejeme si alespoň krátkou masáž. Kůže v ošetřovaném místě pravděpodobně trošku zčervená a bude teplá na dotek.

Mast vydrží několik měsíců a používat ji můžeme tak často, jak potřebujeme.

Důležité poznámečky:

  • Mast rozhodně není vhodná pro děti, těhotné ženy a kojící maminky.
  • Mastičku před rázným promaštěním celého těla vyzkoušíme na malé ploše kvůli případnému podráždění.
  • Po použití si vždy řádně umyjeme ruce a dbáme na to, aby se mast nedostala do očí a na sliznice.
  • Nikdy mast nepoužíváme na poškozenou nebo poraněnou pokožku.
  • Mast pokožku neobarví, ale kvůli obsahu kurkumy může zanechávat žluté skvrny na světlém oblečení. Pokud je to pro vás nepříjemné, raději kurkumu z receptury vynechejte.

A taky musíme poznamenat, že nejsme doktoři, mast rozhodně není léčivem a všechno, co tu píšeme slouží jen pro informační účely :)

Jak proti bolavým kloubům a namoženým svalům bojujete vy?

Podzimní šumivé bomby do koupele s hřejivým kořením

$
0
0

Podzimní šumivé bomby do koupele s hřejivým kořením

Oslavte podzim šumivými bombami do koupele, které voní po dýňovém koláči. Zatímco se prohřejete v horké vodě, mysl uklidní konejšivé podzimní vůně a pokožku vyživí pečující složky, ze kterých jsme šumivky vyrobili. Zkrátka značka ideál pro podzimní sychravé počasí!

š

Chvála podzimu… a koupelovým bombám!

Zapalte svíčku, uvařte si čaj nebo svařák a napusťte si vanu. Do horké vody šoupněte jednu šumivku a užijte si dokonalou hřejivou podzimní atmosféru. Bomby do koupele umí neuvěřitelně uklidnit!  Působí totiž blahodárně na několik smyslů naráz.

Šumivky poskytují voňavé aromaterapeutické účinky, tvoří krásné vizuální efekty, pokojně šumí a pleť díky olejům a máslům v nich doslova hladí. Ve spojení s horkou vodou, která zbaví chladu a odplaví nepříjemný stres naprostá paráda.

šumivkyyyyyyy

No a výroba? Ta nemůže být jednodušší! Navíc moc baví i děti a „puboše“ :) Vyhrát si při jejich míchání můžete s barvami, vůněmi, tvary i následným zdobením šumivek.

Proč všichni tak milujeme šumivky?

Jestli jste ještě žádnou šumivou bombu do koupele nezkoušeli, možná si lámete hlavu, proč je kolem nich takový humbuk. Jak může být věc ze sody a kyseliny citronové blahodárná pro naši pokožku? Do šumivek se přidávají rostlinné oleje nebo másla, která pokožku vyživí a zadrží v ní potřebnou vlhkost. Pleť je po koupeli heboučká, měkká, jemná… zkrátka spokojená.

šumivkyyyyyy

A o tom, že je horká koupel nebo sprcha na podzim, kdy jsme často celí promrzlí, vždycky dobrým nápadem, vás asi nemusíme dlouze přesvědčovat. V teplé vodě si odpočine nejen tělo, ale i mysl.

Třešničkou na našem šumivkovém dortu jsou potom aromaterapeutické účinky bomb.

Tak už se do nich pouštíte?

Bez čeho se šumivky neobejdou?

šumivkyyyyy

Základem bomb do koupele je jedlá sodakyselinou citronovou, které spolu ve vodě reagují a vytváří tak kýžený šumivý efekt. Přihodíme ještě epsomskou sůl, která má skoro zázračné účinky, kterých můžeme nejlépe využít právě při koupeli. Sypké suroviny v jednu pevnou kouli spojíme pomocí kakaového máslaPolysorbatem 80, skvělým přírodním emulgátorem a dispergačním činidlem, který zajistí, že se nám oleje krásně smísí s vodou (a taky to, že se vana nebude klouzat! :)), a troška vilínové vody s vysokoprocentním alkoholem. Parádní vůni i barvu dodá hřejivé podzimní koření. Všechno je podtrženo esenciálními olejíčky a ozdobeno mica práškem.

Podzimní hřejivé šumivky

Tohle roční období máme spojené s dýňovým koláčem, pečenými jablíčky a všemi hřejivými vůněmi. Proto jsme zvolili koření, jako je skořice, hřebíček, zázvor, kardamom a muškátový oříšek. Svoje šumivky si ale můžete vyladit do své vysněné podzimní vůně.

šumivkyyyy

Stejně tak můžete sáhnout po jiném rostlinném máslu, třeba bambuckém, mangovém nebo tucuma máslu, případně kakaové máslo nahradit oblíbeným olejem. Do šumivek se parádně hodí olej hroznový, mandlový, olivový, slunečnicový i jojobový. Je to jen na vás! :)

Co je na to potřeba?

šumivkyšumivkyyšumivkyyy

 

šumivkyyy

Jak na to?

Smíchejte sypké ingredience ve veliké míse a dobře je promíchejte. Kakaové máslo rozpusťte ve vodní lázni a přidejte k němu Polysorbate 80 a esenciální oleje.

Tekuté suroviny přilijte do těch sypkých a nejprve promíchejte silikonovou stěrkou, abyste neměli teplé oleje a vonné esenciální oleje na kůži. Po chvíli míchání do mísy s klidem šoupněte ruce (přesto ale v ideálních stavu v rukavicích:)) a se směsí si pohrajte−, jako byste dělali drobenku. Že je dobře promíseno poznáte podle toho, že když směs ve dlani stlačíte, bude se trochu lepit k sobě (stejně jako naše drobenka).

šumivkyy

Teď je čas na přidání tekutin – vilínové vody a alkoholu. Tady ale pozor! Pokud přidáme tekutin moc, směs vyšumí ještě v míse nebo ve formičkách. A to nechceme, šumět máme až ve vaně. Proto si pomůžeme rozprašovačem nebo sprejovkou, díky kterým se tekutina rovnoměrně rozptýlí. Vilínovou vodu a vysokoprocentní alkohol používáme, protože reagují mnohem méně než obyčejná voda. Navíc díky nim bomby rychleji uschnou a ztvrdnou.

Připravenou směs rozprostřete po celé ploše mísy a stříkněte vilínovou vodu, rychle promíchejte rukama, znovu stříkněte, promíchejte a tak dál. Mělo by stačit asi 5-8 stříknutí vilínovou vodou. Když je směs relativně poddajná (pořád bude sypká, ale při stlačení bude držet tvar), vyměňte vilínovou vodu za alkohol a zamíchejte ještě pár stříknutí alkoholem. Že je hotovo poznáte podle toho, že směs po stlačení pěkně drží tvar a přežije i jemné poklepání prsty.

šumiv

Směs svižně natlačte do vybraných formiček a bomby rovnou vyklepávejte nebo je nechte ve formách schnout. Čím déle budete se směsí pracovat, tím sušší bude. Pokud se tedy začne drolit a bomby nebudou držet tvar, nebojte se přimíchat ještě pár stříknutí tekutiny.

Když jste spokojení s tvary a bomby měly chvíli oddechu na proschnutí (stačí pár minut), je čas na zdobení!

Pro naše krásné cákance smíchejte asi 1 gram mica prášku s 1 až 2 lžičkami vysokoprocentního alkoholu (ideál je 99 % isopropyl alkohol). Třpytivý roztok natáhněte do pipetky a několika prudkými pohyby šumivky připravené na ubrousku nebo pečicím papíru těsně vedle pocákejte. Cákejte, kapejte, stříkejte… a pořádně si to užijte!

šumivk

Hotovou bombu pak hoďte do horké vany a kochejte se. Šumivky skladujte na suchém místě ve vzduchotěsné nádobce, když se k nim nedostane vlhkost, radost vám budou dělat klidně celý rok!

A co ty vůně?

Esenciální oleje, kterých se na podzim nemůžeme nabažit a několik z nich jsme použili i do těchto podzimních šumivek, jsou:

Hotové kompozice, které stačí kápnout do směsi a netrápit se vhodnými kombinacemi, jsou třeba:

A pokud jste pořád nevybrali nebo chcete zkusit vícero vonných kombinací, celý článek o tom, jak si doma vykouzlit hřejivou podzimní atmosféru pomocí vůní několika různými způsoby najdete tady!

Vyrábíte šumivky? A máte rádi podzimní vůně?

Kofeinové sérum proti otokům a kruhům pod očima

$
0
0

Trápí vás nepěkné pytle nebo tmavé kruhy pod očima? Zkuste jednoduché, ale nesmírně účinné kofeinové sérum, co umí z tváře vyzmizíkovat všechnu únavu, stres a spěch. Hotové je cobydup, není na něj potřeba žádných speciálních ingrediencí a parádní je i jako dárek… třeba k blížícím se Vánocům.

kofein

Třikrát sláva kávě

Tmavé kruhy, oteklé a zarudlé oči, únava, zašedlá barva pleti… když jdeme spát později, než se našemu tělu líbí, dá nám to často velmi výrazně najevo. Univerzální řešení? KAFE! A to vnitřně i zevně. Čerstvá voňavá káva se vypořádá s únavou a kofeinové sérum zase zatočí s otoky kolem očí. A když se používá pravidelně, poradí si dokonce i s tmavými kruhy pod očima!

Oči černě lemované

Že je oblast očního okolí malinko tmavší než zbytek tváře, je úplně normální. Kůže po očima je totiž velice tenká a jemná. Tmavou barvu způsobuje okysličená krev, která tudy pomalu proudí a která je kvůli nepřítomnosti tukové tkáně mnohem viditelnější než na jiných částech obličeje.

kofeinA

Proč má ale někdo kruhy výraznější, i když si hlídá životosprávu? Viníkem jsou ve většině případů geny, které změnit neumíme. Umíme ale vylepšit a rozjasnit oblast očního okolí, což vede ke zdravějšímu a spokojenějšímu vzhledu i pocitu. A zvládneme to jednoduše, jenom pomocí oleje a kávy!

Zásluhy kávy a kofeinu

Kofein v místě aplikace podpoří cirkulaci krve a podpoří produkci kolagenu, také zpevňuje pokožku a zabraňuje zadržování vody. Což v překladu znamená, že sérum s kofeinem zatočí s otoky, rozjasní pleť a vyzmizíkuje kruhy pod očima. Káva jako taková je navíc nabitá antioxidanty, které bojují s volnými radikály způsobující nepěkný vzhled pokožky, a její pH je shodné s pH pokožky, takže pleť po nanesení kávových produktů nebude vysušená či podrážděná.

Olejový základ na míru

Slova chvály ale musí padnout i na oleje, které do séra použijeme. Vybrali jsme několik našich favoritů, které můžete podle libosti míchat a kombinovat. Kápněte do séra trochu od každého, nebo naopak minimalisticky použijte jenom jeden. Je to na vás!

kofeinAA

Avokádový olej zvláčňuje pokožku a udržuje ji hebkou. Navíc umí bojovat proti zánětům a je skvělou volbou pro pleť zrající, poškozenou nebo velmi citlivou. Olej z avokáda je totiž pletí velmi dobře snášen a obsahuje velké množství kyseliny olejové. Pokud chcete oční okolí vyživit a rozjasnit, sáhněte po něm.

Rýžový olej je lehounký a láká-li vás něco, co se rychle vstřebává a nezanechá pleť mastnou, rýžový olej bude to pravé. Olej z rýže navíc parádně zpomaluje tvorbu vrásek, je plný antioxidantů a zesvětluje pigmentové skvrny a tmavá místa na pleti.

kofeinAA

Pupalkový olej obsahuje vysoké množství potřebných nenasycených mastných kyselin, zejména kyseliny linolové a linolenové, což z něj činí bezkonkurenčního bojovníka proti zánětlivým stavům kůže, ať už to jsou ekzémy nebo akné, ale i proti vráskám. Pupalkový olej pleť regeneruje a hojí, takže pokud jsou tmavé kruhy způsobené poškozenou, slabou a namáhanou pokožkou, šoupněte do séra i pupalku.

Hroznový olej je plný antioxidantů, vitaminu C a E, betakarotenu a podobně jako pupalkový olej obsahuje i spoustu kyseliny linolové. Skvěle rozjasňuje, hydratuje a oživuje povadlou pleť. Takže skvělá volba pro ranní péči!

kofeinAAAA

Mrkvový olej je vlastně extrakt z mrkvových semen rozpuštěný ve slunečnicovém oleji. Kombinuje v sobě tedy účinky dvou surovin, které jsou skvělé na péči o zrající pleť. Mrkvový olej je plný antioxidantů a působí velmi příznivě na unavenou a povadlou pleť, dodává pleti zdravý tón. Má výraznou sluníčkovou barvu, s čímž je třeba při aplikaci počítat. :) Pokud vás neláká mrkev, ale slunečnice ano, sáhněte po pečujícím kvalitním bio slunečnicovém oleji, který pleť zklidňuje a hloubkově regeneruje.

Šípkový olej se také pyšní nádhernou výraznou oranžovou barvou. Je plný vitaminu C a nenasycených mastných kyselin, takže skvěle bojuje proti vráskám i akné. Jeho nespornou výhodou je rychlost vstřebávání, pro kterou je považován za jeden z takzvaných suchých olejů. Šípkový olej pleť regeneruje, rozjasňuje, podporuje její vitalitu a chrání před nepříznivými vlivy.

Meruňkový olej je skvělým univerzálním olejem vhodným pro všechny typy pleti. Pokožka je s ním pružná, jemná a vyživená. Olej z meruňkových jadýrek zvláčňuje, regeneruje a čistí. Navíc nezanechává pocit mastnoty, je lehoulinký a velmi dobře se vstřebává. Náramně si rozumí s pokožkou citlivou a suchou.

kofeinAAAAA

Tak už víte, které oleje zvolíte?

Oční olejové sérum s kofeinem

Co je na to potřeba?

(množství si můžete upravit podle potřeby, není zde třeba dodržovat přesné poměry)

Jak na to?

Nemůže to být jednodušší. Nasypejte namletou kávu do nádoby (třeba do zavařovačky), přilijte oleje, zakryjte víčkem nebo plátnem a nechte několik dní louhovat, ideálně na tmavém a chladném místě. Pokud máte lázeňské sáčky na louhování bylinek, do skleničky nejprve nalijte olej, kávu nasypejte do sáčku a sáček s kávou vložte do oleje.

kofeinAAAAAA

Když je vylouhováno, sáhněte po sýrařském plátýnku, a olej přes něj přeceďte do mističky. Pokud jste používali lázeňské sáčky, jednoduše sáček s kávou vyjměte. V obou případech z kávy vymačkejte co nejvíc oleje, ať nepřijde ani kapka na zmar (kávu ale nevyhazujte!). Poté do kávového oleje kápněte vitamin E a směs přelijte do vybrané lahvičky vhodné na sérum.

A máme hotovo!

Jak a kdy to používat?

Je na vás, zda chcete sérum používat ráno, večer nebo obojí. Kapku vždy naneste pod oči a prsteníčkem (je „nejslabší“ z prstů, takže nejlepší na péči o velmi citlivé a jemné oční okolí) vklepejte do pokožky.

Nápady!

Sérum není třeba skladovat v ledničce. Pokud vás ale trápí otoky očí, chladné sérum vytažené z ledničky je pod očima velmi příjemné a účinné. Navíc po ránu studený produkt krásně probere!

Chcete-li si se sérem užít i parádní masáž, nalijte si ho do lahvičky s roll-on kuličkou, díky které sérum nejen rovnoměrně nanesete, ale také pokožku jemně promasírujete a podpoříte cirkulaci krve a lymfy.

Kávu po scezení rozhodně nevyhazujte, ale nejprve si s ní udělejte jemný olejovo-kávový peeling. Kávu naneste na pleť v místech, které potřebují trochu lásky, a krouživými pohyby promasírujte. Zbavíte se vysušené pokožky a pleť bude po použití krásně rozjasněná. Kávový peeling je skvělý na ruce, lokty, chodidla nebo oblast zadečku – kofein totiž působí i proti celulitidě!

Kávové sérum se taky bude hodit jako krásný dárek! Pokud si ho budete vyrábět, určitě rovnou vytvořte větší množství. Však víte, Vánoce se blíží a nápadů na nevšední smysluplné dárečky není nikdy dost!

Používáte produkty s přírodním kofeinem?

Nadýchaný krém na všechno ze Zimního lesa

$
0
0

Lehoulinký, nadýchaný jako obláček, přesto neuvěřitelně vyživující, s božsky hebkou a krémovou konzistencí – takový je náš luxusní (nejen) zimní krém na všechno, který potěší pokožku celého těla, suché ruce, drsné lokty i citlivou pleť obličeje.

nadýchaný

Krém na všechno a pro všechny

Přestože je krém hutný a opravdu bohatý, překvapivě rychle se vstřebává. Takže pokud vás nebaví pocit ulepených rukou nebo mastná obrazovka na telefonu a všem ostatním, čeho se vaše nakrémovaná pleť dotkne, bude tenhle zázrak přímo pro vás. Jemná vůně tea tree si podmaní příslušníky obou pohlaví a pro jeho univerzální použití a rychlou dávku jemnosti a hydratace se hodí i pro nadšené cestovatele nebo osoby věčně nestíhající a pospíchající.

Radost vyrábět i rozdávat

Zkrátka a dobře, náš krém ze série Zimní les si prostě musíte vyrobit :) Pro sebe, jako dárek pro vaše milé k Vánocům nebo jako skvělého pomocníka do chladných měsíců. Umícháno je za pár minut, tvorbu zvládnou i úplní kosmetičtí začátečníci a potřeba je pouze vodní lázeň, tyčový mixér a kuchyňská váha. Tak bez obav do toho, nebudete litovat!

nadýchanýv

Proč zrovna tyhle ingredience?

Protože je krém součástí naší nové vánoční série Zimní les, toužili po jsme krásné sněhobílé barvě, nadýchané konzistenci a lesní vůni, kterou ocení muži i ženy. Božskou texturu vytvoří skvělý přírodní Ecocertem schválený emulgátor Olivem 1000 odvozený z olivového oleje. Olivem 1000 kromě lehkosti a jemnosti zajistí i dlouhotrvající hydrataci pokožky. K němu jsme přidali i cetearyl alkohol, který změkčuje a vyhlazuje pleť (což v zimě jistě oceníme), a navíc stabilizuje emulze.

Pryč se suchými místy, podrážděním, pupínky i svěděním

O zimní lesní vůni se postará tea tree hydrolát, který jsme zvolili nejen pro vůni, která rozjiskří tmavé dny, ale také pro jeho schopnost zamezit svědění a podráždění pokožky, které chlad a mráz často způsobuje. Jestli vás nadto v zimě trápí zvýšená tvorba ekzémů a pupínků (nejste sami :)), tea tree pomůže i s těmito neduhy. Nám vůně tea tree v krému stačí, ale pokud se chcete vyřádit a rozvonět si krém ještě víc, doporučujeme sáhnout po dalších „stromových“ vůních, jako je borovice nebo cypřiš, které nás budou provázet celou zimní sérií. Před použitím esenciálních olejů do formulace ale dobře zvažte, zda krém vyrábíte s účelem použití na všechno – včetně obličeje. Citlivá pokožka obličeje, zejména očního okolí a rtů, si s výraznými esenciálními oleji moc nerozumí, proto, jestliže chcete krémem promazávat i tato místa, radíme obstarání vůně nechat pouze na tea tree hydrolátu.

nadýchanývv

Do bitvy proti chladem vysušené pokožce jsme povolali taky naše zimní oblíbence – naprosto nepřekonatelné cupuacu máslo, které si poradí s jakýmkoli podrážděním a poškozením pokožky bez toho, aby ji zanechávalo mastnou, a všemi milovaný arganový olej; hydrataci a pevnost přinášející panthenol, co zklidní případné zimní svědění; ochranný a zklidňující ovesný protein, který pleti dodá hebkost a pružnost, a zvlhčující a proti pupínkům, ekzémům i vráskám bojující práškový koloidní oves. Výbava do zimy jako dělaná, co říkáte?

Nadýchaný zimní krém na všechno s lesní vůní

 nadýchanývv

Co je na to potřeba?

nadýchanývvv

 

 

nadýchanývvvvv

Jak na to?

Připravte si vodní lázeň.

Odvažte vodu, hydrolát, glycerin, ovesný protein a panthenol do menší žáruvzdorné nádobky (zavařovačky fungují skvěle!) – to je naše vodní fáze. Do jiné, větší a ideálně vyšší nádoby, odvažte olejovou fázi, kterou tvoří olej, máslo, Olivem 1000 a cetearyl alkohol. Obě nádoby dejte do vodní lázně, teplotu udržujte spíš nižší.

Asi po čtvrt až půl hodince by mělo být všechno v olejové fázi rozpuštěno, pokud není, vyčkejte, dokud nebude vše pěkně tekuté. Poté obě fáze vyjměte z vodní lázně. Do nádoby s vodní fází, kde je voda, hydrolát, glycerin, protein a panthenol, přimíchejte koloidní ovesný prášek.

Přilijte vodní fázi do olejové a silikonovou stěrkou hezky promíchejte. Pak sáhněte po ručním mixéru a opatrně promixujte. Nejprve používejte spíše krátké pulsní mixování, aby horký olej a máslo jako tornádo nevystříkly z nádoby a nepotřísnily všechno, včetně vás :) Mixujte asi tři až čtyři minutky, pak nechte na několik minut odstát a zase promixujte. Toto opakujte, dokud nebude sklenice (a tedy i produkt v ní) zchladlá.

nadýchanývvvvvv

Když je produkt krásně krémový a hutný, přimíchejte vitamin E a konzervant Cosgard. Potom krém přemístěte do zvolené nádobky – bude mu to slušet ve skle, v tubičce i v hliníku.

Krém obsahuje vodu, takže rozhodně použijte Cosgard nebo jiný širokospektrální konzervant. Vitamin E zase ochrání oleje před žluknutím. Výdrž výrobku závisí na mnoha faktorech, zejména ale na tom, v jak čistém prostředí a s jak umytým náčiním budete pracovat, pokud možno, před výrobou vše dobře vydezinfikujete. Přesto ale mějte na paměti, že naše kuchyň není sterilní laboratoří, výrobek proto kontrolujte a jakmile si všimnete jakékoli změny v barvě, vůni nebo textuře, bez milosti se s ním rozlučte. Pokud se rozhodnete krém darovat k Vánocům nebo jiným příležitostem, doporučujeme jej vyrobit nejdřív měsíc předem, ať si jej obdarovaný šťastlivec stihne pořádně užít :)

nadýchanývvvvvvv

Chci to vyrobit, ale nemám ingredience, co jsou v receptu!

  • Tea tree hydrolát můžete samozřejmě nahradit jinou oblíbenou květovou vodou, případně vodou destilovanou. Pokud použijete destilovanou vodu, je třeba počítat s tím, že krém vonět nebude.

 

  • Ovesný protein zastoupí jakýkoli jiný hydrolyzovaný protein nebo tekuté hedvábí.

 

  • Nemáte-li Olivem 1000, můžete vyzkoušet emulgační vosk NF nebo BTMS. Počítejte ale s méně delikátní texturou.

 

  • Místo arganového oleje můžete použít v podstatě jakýkoli jiný oblíbený tekutý olej.

 

 

  • V této koncentraci bude místo cetearyl alkoholu fungovat i cetyl alkohol. Případně lze cetearyl/cetyl alkohol nahradit rostlinným máslem, ale výsledný produkt nebude tak hutný.

Plánujete vyrábět dárky k Vánocům?


Vyživující sprchový kávový peeling s vanilkou a makadamiemi – Kořeněná káva

$
0
0

Vyživující sprchový kávový peeling s vanilkou a makadamiemi – Kořeněná káva

Mletá kávová zrna prokrví celé tělo a zároveň něžně odstraní hrubou pokožku, makadamiový olej a máslo pleť krásně vyživí a zjemní, kastilské mýdlo zase zajistí Qsnadné smývání přípravku. A všechno to podtrhne dokonalá vůně vanilky a kávy. To musíte vyzkoušet!

kávový

 

Pro milovníky kávy dárek jako dělaný

Káva, vanilka a oříšky v jednom? Mmmm, to je sen, který se právě splnil. Tenhle sprchový peeling voní jako ta nejlepší káva ve vyhlášené kavárně… Ale v koupelně. U vás doma :) A tím to rozhodně nekončí, tenhle zázrak toho dokáže mnohem víc! Umí spláchnout nečistoty, jemně a příjemně odstranit hrubou odumřelou kůži a zároveň pleť krásně vyživit a promastit.

Jestli máte ve svém okolí milovníka kávy, který si zaslouží trochu rozmazlování, vyrobte mu jednoduchý sprchový peeling plný kávy a vanilky. No a nezapomeňte myslet ani na sebe a rozhodně si doma nechte alespoň jednu skleničku i pro sebe!

kávovýc

Smývání jedna radost

My víme… Tyhle domácí peelingy sice krásně vypadají na obrázku, ale jejich použití, to už tak idylické není – hrubá omaštěná složka peelingu není jen na vás, ale i v celé koupelně a po použití máte co dělat, abyste bez úhony opustili kluzkou naolejovanou vanu… Tak s tím je konec. Při míchání tohohle přípravku jsme totiž mysleli i na tohle!

Ke kávě, máslu a oleji jsme proto přidali kastilské mýdlo, tekutý mýdlový základ bez parfemace, který si s ostatními složkami náramně rozumí. Jemně odstraní nečistoty z pokožky, usnadní smývání kávy a zajistí, že se mastnota neusadí na vaně. Navíc ho využijete i jinde, je skvělý na mytí nádobí i podlahy nebo na výrobu domácího tekutého mýdla či sprchového gelu, který si můžete vyladit podle svých představ. Už ho máte v košíku? :)

kávovýb

Sbohem celulitidě, akné, ucpaným pórům i špatné náladě

Že káva jemně „obrousí“ odumřelou pokožku jsme už říkali, ale víte, co ještě tenhle zázrak dokáže? Potrápit celulitidu. A to, pokud jste příslušnice ženského pohlaví, jistě oceníte. I mužům ale prospěje, že mletá káva nanášená krouživými pohyby spolu s kofeinem v ní obsaženým dokáže výborně podpořit a stimulovat cirkulaci krve a lymfy, působí protizánětlivě a rozjasňuje pokožku.

Makadamiový olej a makadamiové máslo se o postarají o hydrataci, výživu a potřebné promaštění pokožky bez toho, aby zanášely póry nebo způsobovaly akné. Tuk z makadamiových oříšků je totiž velmi dobře snášen pokožkou a (oproti kokosovému oleji, který se do sprchových peelingů často používá, a mnoha lidem na pokožce dělá neplechu) je prakticky nekomedogenní. Příznivá je tady i cena. Přece jen je třeba myslet na to, že velkou část peelingových složek z pokožky ve sprše spláchneme… No a lít drahé oleje a másla, jako je třeba olej ze zelené kávy či kávové máslo (přestože by se nám do receptury náramně hodily), je opravdu zbytečné.

kávovýd

Vanilka a káva si krásně rozumí. Vanilková vůně navíc působí doslova blahodárně na naši mysl a smysly. Navozuje klid a uvolnění, umí si poradit s se špatnou náladou i úzkostmi, a dokonce působí jako afrodisiakum. Pro večerní rituály je tedy vanilka jako dělaná!

Co se kávové vůně týče, o tu se postará samotná mletá káva. Pokud ale na kafíčku ujíždíte stejně jako my, mrkněte na 100% kávový esenciální olej, který se parní destilací vyrábí z kvalitní pražené kávy. Taky se rozplýváte, jen to čtete? Tak to si ho určitě pořiďte, využijete ho nejen do peelingu, ale i do balzámů na rty, tělových krémů, mýdel i do produktů proti celulitidě i vráskám.

Přesně podle gusta

Hrubost, jemnost či drsnost peelingu si namíchejte sami podle svého gusta. Pokud sáhnete pouze po mleté kávě, peeling bude jemný a jednou za čas s ním můžete přejet i svůj obličej. Chcete-li větší hrubost, a tedy silnější exfoliační účinek, přidejte třeba ořechový či šípkový prášek. Ještě větší drsnost pak zaručí třtinový cukr nebo himalájská sůl. Himalájskou sůl použijte taky v případě, kdy si přejete, aby byl peeling spíše gelový než tekutý. Kastilské mýdlo totiž po přidání soli nádherně zhoustne! Pokud chcete peeling tekutý, olejový, sůl vynechte a použijte cukr, zmíněné exfoliační prášky nebo prostě nic.

A teď už jdeme na výrobu!

Vyživující sprchový kávový peeling s vanilkou a makadamiemi

Co je na to potřeba?

(na 2 asi 120ml dózičky, recept není třeba dodržovat přesně, fantazii se zde meze nekladou:))

 

 

Jak na to?

kávovýe

Tenhle produkt je jako dělaný do hektického předvánočního období. Je vyrobený je opravdu za několik minut (a to i s ozdobnou cedulkou), a přesto je naprosto přepychovou záležitostí.

kávovýf

Nejprve si smíchejte sypké suroviny (kromě soli, tu přidávejte až ve finále, ať máte možnost rozhodnout si o hustotě peelingu). Pak si rozehřejte makadamiové máslo, ideálně ve vodní lázni, ale pokud jste na tom s časem špatně, tohle máslíčko zvládne i mikrovlnku (určitě ho ale hlídejte a mikrovlňte vždy jen pár vteřin). Do rozpuštěného a lehce zchladlého másla pak přidejte makadamiový olej a kastilské mýdlo. Tekuté ingredience přilijte do těch sypkých a dobře promíchejte. Omrkněte hustotu a pokud si přejete, aby byl peeling gelovější, přidejte himalájskou sůl, pokud naopak toužíte po produktu tekutějším, přidejte olej a kastilské mýdlo. Vyzkoušejte i hrubost a podle libosti dosypávejte cukr, sůl nebo exfoliační prášky.

kávovýg

Posledním krokem je přidání vitaminu E, vůně, esenciálního oleje a konzervantu. Tyhle suroviny vždy přidávejte teprve tehdy, když máte umícháno a výrobek je zchladlý.

kávovýh

Očuchejte, pokochejte se nádherou, kterou jste za pár minut vytvořili a šoupněte peeling do připravených dóziček (moc mu to sluší ve skleněných dózách transparentních, tmavých i těch s klipem). A je hotovo! Teď už stačí jen napustit vanu nebo vyrobit cedulku a peeling schovat na Vánoce.

 

Změkčující balzám na vousy, vlasy i pleť, co udrží (nejen) muže v kondici – Zimní les

$
0
0

Změkčující balzám na vousy, vlasy i pleť, co udrží (nejen) muže v kondici – Zimní les

Hodí vousy i vlasy do kondice, udrží je ve tvaru, dodá lesk i pevnost, k tomu krásně voní a využití má nepočítaně. Milovat ho budou muži i ženy!

Konečně něco pro muže?

Taky máte pocit, že spousta doma vyráběných přírodních produktů zkrátka víc míří na ženy? Hemží se to dekorativní kosmetikou, přípravky na odličování, něžnými vůněmi i roztomilými obaly a barvami. Produktů pro muže jako šafránu… Důvodem bude nejspíš to, že muži toho, co se hygieny týče, obecně (s)potřebují mnohem méně, což je skvělé jak pro přírodu, tak pro naše peněženky. Menší problém pak ale může nastat, když chceme svému milému, bratrovi, dědečkovi nebo kamarádovi udělat radost něčím přírodním, doma a s láskou vyrobeným.

vousy

Splní všechny požadavky!

Rozhodli jsme se proto vytvořit parádu mužům na míru. Šli jsme na to od lesa a při vymýšlení toho, co by to vlastně mělo být, jsme měli na paměti, co muži vyhledávají a oceňují. Mělo by to být něco praktického, voňavého, univerzálního a zároveň krásného. Něco, co nebude mít jenom jedno využití a nebude se to zbytečně komplikovaně nanášet či smývat. Něco skladného, co se vejde do batohu, tašky nebo jenom kapsy. A hlavně něco, co bude plnit svůj účel na víc než sto procent…

A bylo! Nádherný, voňavý změkčující balzám na vousy, vlasy i pleť, který se krásně nanáší, smývá, a dokonce jde jednoduše rozředit s vodou, takže se pak chová jako tělový krém nebo vlasový kondicionér, byl na světě. My jsme nadšení!

vou

Vousy, vlasy i pleť

Využití má tenhle krasavec několik a na jedno promazání ho stačí opravdu malinko. Krásně zjemní vousy, které při použití mohou být vlhké i suché, postará se o právě oholenou pleť, změkčí strniště a působí i proti zarůstajícím chloupkům. Moc příjemný je i na promaštění rukou, chodidel nebo suchých loktů. Pokud se použijte na mokrou pleť nebo se rozředí pár kapkami vody, chová se jako parádní tělový krém. No a nesmíme zapomenout, že je skvělý i na úpravu vlasů místo stylingových přípravků. Navíc vlasy, vousy a pleť nádherně ovoní, dodá výživu, pružnost i lesk a zkrátka udržuje v kondici celého člověka od hlavy až k patě!

vous

Síla balzámu, tuhého kondicionéru i vlasového vosku v jednom

Klasické balzámy a kondicionéry na vousy umí skvělé věci. Voskové zajistí parádní formu a tvar, ty s oleji dodají lesk a zároveň zjemní pokožku. Často ale nedokážou všechno naráz… Výzva pro nás jako dělaní! Rozhodli jsme se vytvořit balzám, který bude zároveň kondicionérem, takže se v ně spojí schopnosti dodání lesku, pevnost a tvaru, vyživení, zjemnění a změkčení. A vznikl nádherný produkt – chová se trochu jako tuhý kondicionér, ale je voskovější, takže zvládne zkrotit i tu nejneposlušnější bradku či vlas.

Naše vousy, vlasy a chloupky jsou přirozeně negativně nabité. Proto jsou často jaksi neposlušné. Do kondice je pak dokáže dostat kondicionér :) Tedy něco pozitivně nabitého (s obsahem kationtů), co naše vlasy, chlupy a vlastně i pleť zanechá hedvábné a jemné, zamezí lámaní, tvrdost a drsnost a přinese vláhu.

Proč tam šoupnout zrovna tohle?

BMTS je skvělý emulgační vosk, který je do vlasové (nebo vousové?) kosmetiky doslova nepostradatelný! Dokonale vyhlazuje vlasové vlákno a zabraňuje jeho vysoušení. Usnadňuje rozčesávání a snižuje statickou elektřinu při úpravě vlasů i vousů. Protože vytváří krásné hedvábné a zároveň nezatěžující emulze, je parádní i do tělových krémů, takže do našeho univerzálního produktu výborná věc! BTMS si skvěle rozumí s vodou, což zajistí nejen to, že balzám bude perfektní na vlhké vlasy, vousy i pokožku, ale také to, že se přípravek bude jednoduše vymývat.

vousyy

Ricinový olej je na péči o vlasy a vousy starou osvědčenou klasikou. Kyselina ricinolejová ( kterou v ricinovém oleji najdeme v hojném množství) vousy, chloupky a vlasy změkčuje už od jejich kořínků, přispívá k růstu vlasů a vousů a omezuje jejich vypadávání. Díky ricinovému oleji nebude šťastný jen váš „porost“, ale i pokožka. Ricinový olej omezuje tvorbu ekzémů, akné a zabraňuje zarůstání chloupků, navíc pleť parádně hydratuje, takže svědění a šupinkám je konec.

Olej z lískových oříšků jako jeden z takzvaných suchých olejů zajistí, že vousy, vlasy nebo pleť nebudou po nabalzámování mastné a na dotyk lepivé. Neuvěřitelně rychle se vstřebává a zvládne touhle schopností „nakazit“ i ostatní složky – do hloubky s sebou vezme i ricinový olej a cupuacu máslo, takže se rozlučte s nepříjemným pocitem mastnoty.

vousyyy

Cupuacu máslo už jsme chválili v jednom z předchozích (před)Vánočních receptů ze Zimního lesa, a to v tom na nadýchaný krém na všechno. Je naprosto parádní, poradí si s jakýmkoli podrážděním, vousy, vlasy i pokožku pod nimi vyživí, ale nezanechá je těžké a zplihlé.

Včelí vosk se nám pak postará o skvělou konzistenci a pevnost produktu i vousů, a hlavně výrazně usnadní styling.

No a vůně? Spojení čerstvé, smolné a povznášející borovice, teplého, výrazného a povzbuzujícího rozmarýnu a svěžího, balzámového a harmonizujícího cypřiše si podmaní nejen každého muže!

vousyyyy

Změkčující balzámový kondicionér na vousy, vlasy i pleť

Co je na to potřeba?

–       5 gramů BTMS

–       2 gramy včelího vosku

–       4 gramy ricinového oleje

–       9 gramů oleje z lískových oříšků

–       6 gramů cupuacu másla

vousyyyyy

–       2 kapky vitaminu E

–       3 kapky esenciálního oleje borovice

–       3 kapky esenciálního oleje cypřiš

–       3 kapky esenciálního oleje rozmarýn

Jak na to?

Do žáruvzdorné mističky si přichystejte emulgátor BTMS, včelí vosk, cupuacu máslo, ricinový olej i olej z lískových oříšků. Mističku pak ponořte do vodní lázně a nechte pomaloučku polehoučku rozpouštět.

Když je rozpuštěno, vyjměte misku z vodní lázně a míchejte. Míchejte, míchejte, míchejte a pořád míchejte, dokud směs nebude krásně krémová, jednolitá a bílá. A dokud nebude vychladlá. To poznáte podle toho, že osaháte misku – když je vlažná miska, je vlažný i její obsah – a to chceme. Směs by teď měla být poměrně hutná. Pokud je, je čas přidat vitamin E a esenciální oleje a ještě jednou pořádně promíchat.

Pak stačí balzám přenést (bude potřeba použít špachtličku, přelít nepůjde) do dózičky, moc mu to sluší v téhle hliníkové.

Balzám před použitím nechte několik hodin či dní odpočívat. Ještě nádherně ztuhne a zhoustne.

Voilá!

Chci to vyrobit, ale nemám přesné ingredience!

Místo oleje z lískových oříšků můžete sáhnout po jakémkoli lehkém tekutém oleji. Parádně bude fungovat brokolicovýhroznovýsvětlicovýčajovníkový nebo z ten oříšků makadamiových.

Cupuacu máslo nahradí parádně mango máslo, případně bambucké máslo. Při použití bambuckého másla je ale třeba počítat s mastnějším produktem.

Esenciální oleje můžete dle libosti vyměnit za úplně jiné či je zcela vynechat. Hledáte-li jiné vůně, které lahodí mužským nosům, zkuste myrhuvavřínšalvějlitseu cubebusantalové dřevopetitgrain nebo třeba cedr.

Už na vás přišlo vánoční vyrábění?

Zvláčňující tělová masážítka s kávovými zrny, čokoládou a vanilkou – Kořeněná káva

$
0
0

Tuhý tělový krém vylepšený o kávová zrnka, která poskytnou báječnou masáž celému tělu, vyrobený z kakaového másla, co se po doteku s pokožkou začne smyslně rozpouštět, konejšivě a delikátně vonící sladké vanilce, kvalitní čokoládě a výběrové kávě.

vanilková masáž

Dopřejte si trochu lásky!

Masážítko je tuhý zvláčňující, hydratační a výživný tělový krém, který zahřátím začne pomalinku měknout a mírně se rozpouštět.

Jemným přejížděním po teplé pokožce se z masážítka uvolňují nádherné přírodní vůně a másla a oleje v něm obsažená se něžně vpíjí do kůže, kterou zanechají sametově hebkou a neuvěřitelně vláčnou. Kávová zrnka se navíc postarají o báječnou masáž, která pomůže z těla odnést stres i napětí.

vanilková masáž2

Pro každou chvíli

Masážítka se hodí pro večerní pečující rituály nebo pro smyslné chvíle lásky s partnerem i bez něj. Zároveň jsou tyhle malé zázraky díky svojí kompaktnosti a praktičnosti vhodné i na cestování nebo do tašky, kterou s sebou nosíte na jógu, do posilovny nebo třeba do práce.

Masážítka tedy udělají radost milovníkům pečujících voňavých drobností, ale i sportovcům, cestovatelům, workoholikům či věčným nestíhačům, kterým jistě pomohou se alespoň na malou chvíli zastavit.  Věnujte alespoň jeden kousek sobě, svým drahým polovičkám a taky všem, co si zaslouží trochu (sebe)lásky.

vanilková masáž3

Pohlazení pro oko i duši

Protože slastně voní po kvalitním kakaovém máslu a čokoládě, možná budete mít co dělat, abyste se udrželi a neochutnali! Sladká kořeněná vůně vanilky pohladí duší a zklidní mysl, zatímco jemná vůně kávových zrn osvěží a přinese čerstvou energii.

Kromě nosu se ale rozhodně pokochá i vaše oko. Masážítka jsou nádherné a smysluplné drobnosti, které rozhodně nebudou dělat ostudu žádné koupelně nebo poličce. Jejich tvar a velikost si navíc jednoduše upravíte podle svojí libosti, a dokonce si můžete pohrát i s barvou a leskem, které umí vykouzlit špetka mica prášku nebo našich nových rozložitelných glittrů a třpytek.

vanilková masáž5

No a kdy jindy být za hvězdu než v předvánočním období?

Tak a teď už jdeme na výrobu vanilkových masážítek s kávovými zrny, která krásně kloužou po pokožce, zanechají jí neuvěřitelně hebkou, vyživenou a voňavou a která jsou překrásným dárkem nejen pod stromeček!

Vanilková tělová masážítka s kávovými zrnky

(poměry asi na 3 menší masážítka, záleží na velikosti formičky)

Co je na to potřeba?

30 gramů kakaového másla

2 gramy cetyl alkoholu

4 gramy jojobového oleje (ve vodě rozpustného)

3 gramy mangového másla

vanilková masáž7

pár kapek (0,5 gramu) vitaminu E

5 kapek vanilkové vůně

1 gram čokoládového kosmetického oleje (nemusí být)

 

celá kávová zrna

silikonové formičky

 

Jak na to?

Připravíme si vodní lázeň. Do žáruvzdorné mističky si odvážíme obě másla, cetyl alkohol a jojobový olej. Mističku s odváženými ingrediencemi pak šoupneme do vodní lázně a necháme vše pomaloučku polehoučku rozpouštět na mírném plameni.

Mezitím si připravíme další lázeň, tentokrát ledovou – do velké mísy nasypeme několik kostek ledu a zalijeme co nejstudenější vodou. Také si pěkně nachystáme formičky, do kterých nasypeme kávová zrnka. Formičky rovnou šoupneme na tácek nebo talířek, který pak pohodlně umístíme do ledničky bez toho, abychom s formičkami a směsí v nich zbytečně hýbali.

vanilková masáž8

Když je vše rozpuštěno, vyjmeme misku z vodní lázně, osušíme a celý její obsah dobře promícháme. Pak misku šoupneme do ledové lázně (dáváme pozor, ať se voda nedostane dovnitř) a mícháme asi půl minutky – jak směs chladne, začne být viskózní a hustší. Pořád mícháme. Asi po půl minutce směs na chvilinku vyjmeme z ledové lázně a přidáme vonné esence a oleje a vitamin E a dobře promícháme.

Mísu vložíme opět do ledové lázně, mícháme a mícháme, dokud se neobjeví jemnňoučká „stopa“ – mýdlaři vědí, nemýdlaři budou čekat na to, až za sebou naše vařečka či jiné míchátko začne zanechávat slabou cestičku – hmota tak je akorát tak tuhá, že po promíchání ve směsi bude na krátkou chvíli vidět „stopa“ vařečky. Hledáme konzistenci asi hooodně tekutého medu. Tady ale radíme – směs raději vyjměte z ledové lázně dříve než později. Pokud bude hmota moc hustá, bude se nepříjemně přenášet do formiček, tentokrát tedy lepší tekutější.

Jakmile uvidíte první náznak stopy, přelívejte do formiček a naplněné formičky rovnou šoupněte do lednice, není nač čekat!

Až budou masážítka ztuhlá (dejte jim tak dvě hodinky), vyjměte je z ledničky, vytáhněte z formiček a rovnou si užijte trošku lásky!

Jak to použít?

Masážítko zahřejte ve dlani nebo s ním několikrát přejeďte místo, které potřebuje péči, podle libosti s ním promasírujte pleť a máslo větřete do pokožky.

Chci to vyrobit, ale trošku jinak!

–          Kakaové máslo tvoří základ receptu, to tedy prosím nenahrazujte :) Vyzkoušet ale můžete naše tuhé tělové balzámy, které v sobě kakaové máslo neobsahují. Mrkněte sem!

–          Doporučujeme použít cetyl alkohol. Pokud jej nemáte, můžete vyzkoušet cetearyl alkohol, nicméně efekt masážítka na pleti bude mírně pozměněný.

–          Mango máslo lze vyměnit za jiné rostlinné máslo, třeba bambucké nebo cupuacu. Použijete-li bambucké máslo, počítejte s tím, že masážítka budou mastnější a budou se pomaleji vstřebávat do pleti.

–          Kaméliový (čajovníkový) olej dobře nahradí olej jojobový.

–          Vonné oleje a esence vyberte podle svojí libosti. Při výběru ale myslete na to, že masážítka budou vždy alespoň mírně vonět po kakaovém másle, tak ať to s ním ladí :)

–          Třpytky, mica prášky nebo glittry nasypejte rovnou do mističky s másly, olejem a cetyl alkoholem, aby byly ve směsi dobře rozptýleny.

 

 

Hedvábné šumivé bomby do koupele ze Zimního lesa

$
0
0

Šumivé bomby do koupele vytvářející bohatou krémovou pěnu, měnící vodu ve vaně na hedvábně jemnou peřinu, která pohladí a vyživí pokožku celého těla. Nos potěší nádherná uklidňující, ale přesto svěží, vůně zasněženého lesa vykouzlená esencemi z borovice, cypřiše, eukalyptu a kapky vanilky.

Pohladí a potěší

hedvábné2   hedvábné7

Až se vrátíte vymrzlí ze zimní procházky, šoupněte si jednu dvě (nebo tři) do horké vody, sáhněte po pěkné knize a zahalte se do sametové koupele. Pak se zachumlejte do hřejivé deky a užijte si hedvábně jemnou pokožku, jasnou mysl a klid v duši.

Tyhle šumivky jsou tak parádní, že jakmile je vyzkoušíte, pravděpodobně se o ně nebudete chtít s nikým dělit :) Vyrábíte-li je tedy jako vánoční dárek, dejte na nás a rovnou umíchejte dvojitou dávku. Jsou jako dělané do zimních dní, jejich barva i pěna, kterou vytváří, připomínají čerstvě napadnutou hustou sněhovou pokrývku a voní jiskrně a klidně jako mrazem políbená příroda.

Šumí to, pění to, myje to, voní to

Co jsou šumivé bomby do koupele a jak fungují, jsme vám vyprávěli už v jednom z předchozích šumivkových článků. Kouzlo je ve smíchání kyselé kyseliny citronové a zásadité jedlé sody. K tomu se přihodí pár ingrediencí, co má v lásce pokožka, jako je epsomská sůl nebo pečující máslo, a za přidání co nejmenšího množství tekutin, se umíchá směs, co po stlačení drží pohromadě.

Vylepšená klasika

Tyhle šumivky jsou ale krapet jiné! Celá edice ze Zimního lesa si pohrává s krémovou bílou barvou, jemnými a bohatými texturami a jiskrnými vůněmi. A na to jsme mysleli i při míchání šumivek. Protože jsou soda, kyselina citronová i epsomsků sůl bílé, barvu jsme řešit nemuseli. Co jsme ale chtěli podpořit a vychytat byla bohatá pěna, sametová voda po rozpuštění šumivek a hedvábný pocit na pokožce po koupeli. A tady přichází do hry Sodium Cocoyl Isethionate, neboli SCI, sušené kokosové mléko a ovesný koloidní prášek.

hedvábné4

Proč to tam je?

SCI, jakkoli strašidelně její název zní, je sůl odvozená z kokosového oleje a kyseliny isothiové, která se postará o tu nejbohatší, nejkrémovější a prostě nejlepší pěnu ve vaně, jakou jste se šumivkou kdy zažili. Nevytvoří klasický perličkový či bublinkový efekt, který umí klasické šumivé bomby, ale hustou, sametovou vrstvu jemné delikátní a víc něž opravdové pěny. Je to nádhera. Kokosové (nebo jiné) sušené mléko zajistí nejen uklidňující krémovou barvu vody, ale taky vyživí, změkčí a regeneruje pokožku a odstraní odumřelé buňky. Ovesný koloidní prášek pleť hydratuje, zklidní, a navíc na ní vytvoří ochrannou vrstvu, která brání jejímu poškození.

hedvábné1

Dokonalá zimní vůně

Vůně těchhle šumivek je asi ta nejkrásnější zimní vůně, co jsme kdy umíchali, opravdu. Ačkoli zní možná malinko zvláštně, dokonale vystihuje vánoční a novoroční náladu i mrazivé dny a noci. Je to vyvážená kombinace svěží borovicejiskrného cypřišechladivého eukalyptu a hřejivé uklidňující vanilky. Jakmile si jednou přičichnete, už nikdy nebudete mít dost.

Troška třpytu

Šumivky ze Zimního lesa jsou elegantní a jednoduché, přesně jak jsme chtěli. Jejich povrch jsme proto jen jemně poprášili fialovými třpytkami, které dodají sváteční a zimní punc. Se zdobením se ale můžete vyřádit, jak chcete. Barevné mica prášky, kosmetické pigmenty nebo naše nové zcela rozložitelné třpytky můžete dle libosti přimíchat do směsi či hotové bomby pocákat nebo pokreslit, jak na to najdete tady.

Natlačit to do formičky

Pokud jste už šumivkoví pardálové, ani výroba těchto bílých krasavic vás nerozhodí. Vyrábíte-li šumivky poprvé, určitě si tady dejte záležet na pečlivé natlačení směsi do formiček – formulace je kvůli vyššímu obsahu suchých ingrediencí (mléka a koloidního ovsa) a absenci olejů a másel malinko drobivější. Není to ale rozhodně nic, co by vás mělo od výroby odradit, o hodně byste se připravili!

A teď už jdeme míchat!

Šumivé bomby do koupele s vůní zimního lesa

Co je na to potřeba?

–          240 gramů jedlé sody

–          120 gramů kyseliny citronové

–          65 gramů Sodium Cocoyl Isethionatu (SCI)

–          55 gramů epsomské soli

–          30 gramů sušeného kokosového mléka

–          10 gramů koloidního ovsa

 

–          6 gramů Polysorbatu 20

–          18 kapek esenciálního oleje borovice

–          12 kapek esenciálního oleje eukalyptus

–          8 kapek esenciálního oleje cypřiš

–          8 kapek vanilkové kosmetické vůně

 

–          vilínová voda v lahvičce s rozprašovačem

–          vysokoprocentní alkohol v lahvičce s rozprašovačem

hedvábné 3

–          třpytkymicabioglitry

–          formičky nebo jiné náčiní, dle tvaru, který mají šumivky mít

 

Jak na to?

Ve velké míse smíchejte suché ingredience – jedlou sodu, kyselinu citronovou, epsomskou sůl, SCI, ovesný prášek a sušené mléko. Dejte si záležet, ať ve směsi nejsou žádné hrudky. Odměřte si Polysorbate a přikapejte do něj esenciální oleje a všem pak přilijte do připravené sypké směsi. Nejprve promíchejte silikonovou stěrkou, aby se vám koncentrované esenciální oleje neusadili na kůži. Po chvíli míchání do mísy s klidem šoupněte ruce (přesto ale v ideálních stavu v rukavicích:)) a se směsí si pohrajte, jako byste dělali drobenku. Tahle směs je pro absenci oleje a másel trošku sušší, toho se ale nelekejte.

Jakmile je všechno pěkně promícháno, je čas na přidání tekutin – vilínové vody a alkoholu. Tady ale pozor! Pokud přidáme tekutin moc, směs vyšumí ještě v míse nebo ve formičkách. A to nechceme, šumět máme až ve vaně. Proto si pomůžeme rozprašovačem nebo sprejovkou, díky kterým se tekutina rovnoměrně rozptýlí. Vilínovou vodu a vysokoprocentní alkohol používáme, protože reagují mnohem méně než obyčejná voda. Navíc díky nim bomby rychleji uschnou a ztvrdnou.

hedvábné7

hedvábné5Připravenou směs rozprostřete po celé ploše mísy a stříkněte vilínovou vodu, rychle promíchejte rukama, znovu stříkněte, promíchejte a tak dál. Mělo by stačit asi 5-8 stříknutí vilínovou vodou. Když je směs relativně poddajná (pořád bude sypká, ale při stlačení bude držet tvar), vyměňte vilínovou vodu za alkohol a zamíchejte ještě pár stříknutí alkoholem. Že je hotovo poznáte podle toho, že směs po stlačení pěkně drží tvar a přežije i jemné poklepání prsty.

hedvábné8

Chcete-li třpytky nebo jiné ozdůbky na povrchu šumivek, do připravených formiček nejprve nasypejte tenkou vrstvičku zvoleného zdobení a pak šumivkovou směs svižně natlačte do vybraných formiček a dobře „uhňácejte“. Bomby pak rovnou vyklepávejte nebo je nechte ve formách schnout. Čím déle budete se směsí pracovat, tím sušší bude. Pokud se tedy začne drolit a bomby nebudou držet tvar, nebojte se přimíchat ještě pár stříknutí tekutiny.

hedvábné9

Když jste spokojení s tvary a bomby měly chvíli oddechu na proschnutí, s libostí si pohrajte s dalším zdobením. Až budou suché, pečlivě je uskladněte do vzduchotěsné krabičky nebo pytlíku, aby se k nim nedostala vlhkost a neodpařovaly se vonné esence. Takto by měly vydržet minimálně rok.

Až budete mít náladu užít si nádhernou koupel, jednoduše si napusťte vanu horkou vodou a šumivku (nebo více) vhoďte do lázně.

Chci to vyrobit, ale trochu jinak!

hedvábné11

–          Místo SCI (Sodium Cocoyl Isethionate) můžete použít SLSa (Sodium lauryl sulfoacetate)

–          Kokosové mléko klidně vyměňte za jiné sušené kosmetické mléko, skvělé bude kozíoslíovčí nebo kobylí (chcete-li obdarovat vegany, nechte v receptu rostlinné kokosové mléko)

–          Ovesný prášek lze vyměnit za jiné práškové poklady, jako je sušený jogurtový prášekureahedvábný prášek nebo panthenol. Případně ovesný prášek nahraďte sušeným mlékem či epsomskou solí.

hedvábné12

–          Polysorbate 20 nahradí dobře Polysorbate 80. Nemáte-li ani jeden, lze vynechat, ale je třeba počítat s horší dispergací esenciálních olejů a jejich menší stálostí.

–          Esenciální oleje volte libovolně podle svého nosu nebo domácí zásoby vůní.

hedvábné13

–          Vilínovou vodu můžete nahradit vodou destilovanou, případně jinou květovou vodou. Směs bude ale rychleji reagovat a šumivky ve vaně méně šumět. Je to vážně rozdíl!

–          Vysokoprocentní alkohol lze také nahradit destilovanou vodou, ale moc to nedoporučujeme. Vysokoprocentní alkohol navíc využijete pro spoustu jiných výrobků a činností.

–          Že nemáte formičky na šumivky nebo kleště? Tak to vás vůbec nemusí trápit! Tyhle šumivky jsme vyráběli pomocí odměřovacích hrnků, šlo to krásně a šumivky vyšly moc pěkné. Nebojte se povolit uzdu fantazii a hledat nekonvenční řešení :)−

hedvábné14

–          Třpytky volte dle gusta. Můžete je přisypat rovnou do „těsta“ nebo s nimi zdobit hotové šumivky.

Kdo si taky rád šumí ve vaně?

hedvábné 10

Rychlé kávové mýdlo se skořicí a peelingovým efektem – Kořeněná káva

$
0
0

Domácí mýdélka s vůní skořice, vylepšené mletou kávou, která pohladí pokožku a podpoří cirkulaci krve, zjemněná bambuckým máslem. Malovaná pestrobarevnou micou, která dodá sváteční třpyt a lesk.

Ručně vyrobená mýdélka udělají radost při každé příležitosti! Ať už jako dárečky k Vánocům, milá pozornost k přání do Nového roku, k svátku, narozeninám nebo třeba „jen tak“ :) Hotové jsou cobydup, není na ně třeba žádného speciálního vybavení a zapojit se do tvoření může celá rodina!

sváteční

Navíc je lze nesmírně jednoduše upravit, vylepšit a vyšperkovat přidáním nepřeberného množství ingrediencí, vůní i barev tak, že budou přesně podle vašich představ.

Rychlovka

Tradiční výroba mýdla je nádhernou prací. Nebudeme si ale nic nalhávat, žádá si plánování a spoustu trpělivosti. Klasické mýdlo vyráběné od základu po umíchání a nalití do forem potřebuje totiž notnou chvíli odpočinku, aby hezky uzrálo.

Pokud se ale na tvoření mýdla použije mýdlová hmota, hotové výrobky jsou připravené k použití ihned!

svátečnía

Mýdlová hmota je mýdlový základ, který si procesem zrání už prošel, a který tedy už jen čeká na to, až jej někdo rozpustí, přidá k němu vonné a pečující látky a dodá mu tvar. Mýdlo je tak, i s finálním ozdobením, hotové do hodiny!

svátečníb

Vyhrajte si

Tvoření s mýdlovou hmotou doslova vybízí k popuštění uzdy naší fantazii. Začíná to už samotným výběrem mýdlové hmoty – sáhnout můžete po hmotách průhledných i mléčných, světlých i tmavých nebo třeba po těch, ve kterých už je zakomponované bambucké máslo či výtažek z aloe vera (všechny mýdlové hmoty najdete tady). Hmoty spolu můžete také různě kombinovat a vytvářet například vrstvy rozdílných struktur a průhledností.

svátečníc

K rozpuštěné mýdlové hmotě pak můžete přidat (skoro) cokoli po čem vaše pleť a srdce touží. Ať už jsou to různé peelingové složky, pudry, prášky, bylinkyzměkčující a ochranné látky či rostlinná másla nebo oblíbené oleje. To samé platí o vůních a barvách, kde se při výrobě lze parádně vyřádit.

svátečníd

Zábava pro celou rodinu

Děti můžete do výroby zapojit třeba při výběru formiček. Mýdlo je nejpohodlnější odlít do silikonových formiček, ze kterých se krásně vyklápí, ale velká zábava je také z ještě ne úplně ztuhlé hmoty vykrajovat různé tvary – skvěle to jde vykrajovátky na vánoční perníčky!

svátečníe

Po ztuhnutí mýdla dětem šoupněte do ruky štětečky, vyrobte si z mica prášků a alkoholu jednoduchou barvy a výrobky pomalujte, jak je libo.

Nejen o Vánocích

Naše mýdla se nesou ve svátečním duchu a jsou posledním dílem naší vánoční série Kořeněná káva. Mnoho parády ale nadělají nejen o Vánocích! Stačí vyměnit vánoční formičky za jiné tvary, skořici nahradit třeba pomerančem, se kterým si káva také skvěle rozumí, a svěží kávová mýdla, která potěší i v tom největším parnu, jsou na světě!

svátečníf

Co jsme do nich dali my?

Na výrobu našich vánočních mýdel (která jsou mimochodem naprosto bezkonkurenční a během prosince udělala radost spoustě našich blízkých) jsme použili zcela přírodní mýdlovou hmotu natural, která neobsahuje žádné povrchově aktivní látky, monopropyleneglykol, parabeny, PEG, sulfáty ani phenoxyethanol, ale přesto krásně pění a výborně myje.

svátečnív

Protože jsme chtěli mýdélka tmavá jako jsou zimní noci a zároveň kávová, aby ladila do naši vánoční série, mletou kávu jsme šoupli rovnou do nich. A byla to trefa do černého! Káva mýdlo obarví bez nutnosti přidávat jiná barvicí složky, a navíc dodá jemný peelingový efekt při jeho používání. Krásná kávová vůně je pak bonusem navíc!

Mýdlo jsme vylepšili ještě bambuckým máslem a sušeným kokosovým mlékem, které se postarají o hebkou a vláčnou pokožku.

Skořicová vůně, která v zimě a při sváteční pohodě zkrátka nesmí chybět, pak byla jasnou volbou. Do některých mýdélek jsme přikápli ještě pomeranč a hřebíček, vůně, které si s kávou a skořicí více než rozumějí, a do některých zase vanilku tak, aby se mýdla hodila do vánočních balíčků, ve kterých se schovávaly také naše vanilková tělová masážítka.

Obzvlášť jsme se vyřádili při zdobení, které tmavá mýdélka nádherně rozzářilo a vytvořilo z nich krásné dárky a možná snad i malá umělecká dílka :) Zdobili jsme mica práškem rozmíchaným ve vysokoprocentním alkoholu. Světlejší mýdla mají zlatou micu i přímo v sobě a některá tmavší mýdla se zase blýskají našimi novými zcela rozložitelnými celulózovými třpytkami.

Tak pojďme na návod!

Kávová peelingová mýdla se skořicí

Co je na to potřeba?

–          500 gramů mýdlové hmoty natural

–          20 gramů bambuckého másla

–          1 lžíce mleté kávy

–          1 lžíce sušeného kokosového mléka

–          skořicový esenciální olej

–          mica prášky (my jsme použili odstíny sunbeam gold a sangria)

–          bio glittery (nemusí být)

–          vysokoprocentní alkohol

–          formičky

Jak na to?

Připravte si formičky, suroviny, kterými chcete mýdlo vylepšovat a, máte-li, také vysokoprocentní alkohol v nádobce s rozprašovačem.

svátečníl

svátečník

Mýdlovou hmotu rozkrájejte na kostičky a v žáruvzdorné nádobě vložte do vodní lázně. Nechte pomalu rozpouštět a občas jemně promíchejte. Hmotu lze rozehřát i v mikrovlnné troubě, stačí dát nakrájené mýdlo do vhodné nádoby, přikrýt víčkem a na menší výkon a po kratších intervalech nechat hmotu rozehřívat. Proces v mikrovlnce je rychlejší, nicméně je třeba hmotu dobře hlídat, aby se nezačala vařit.

svátečním

Když je hmota rozpuštěná, přidejte do ní mletou kávu, bambucké máslo a sušené mléko (sušené mléko doporučujeme rozmíchávat v menším množství hmoty, aby se nevytvořily hrudky).

Nakonec přidejte esenciální oleje, případně mica prášky nebo glittery.

svátečnín

Formičky jemně přestříkejte vysokoprocentním alkoholem, nalijte do nich rozpuštěnou mýdlovou hmotu a odlité mýdlo hned poté alkoholem také přestříkejte – zajistí, že na mýdle nebudou bublinky a povrch bude krásně lesklý a hladký.

svátečníj

Mýdlo nechte tuhnout asi hodinu (v zimě u okna stačí asi 20 minut).

svátečníh

Když je mýdlo ztuhlé, vyndejte z formiček a pokud jej chcete zdobit, připravte si malé mističky, ve kterých rozmíchejte asi lžičku mica prášku s troškou alkoholu. V barvě namáčejte štěteček a dle libosti mýdélka pomalujte. Barva je suchá do několika vteřin!

svátečníg

Už jste zkoušeli mýdlo z mýdlové hmoty?

 

Výstražné symboly a bezpečnostní upozornění

$
0
0

Ptáte se, proč prodáváme suroviny, které jsou dle našeho popisu “toxické” nebo “nebezpečné pro životní prostředí”? Tento článek, který vysvětlí, že ne vše je vždy tak, jak se zdá, vám otázku zodpoví!

Nejedno nařízení Evropské unie bohužel vytváří zbytečné zmatky a paniku. A možná docela nečekaně i u nás, v Ekokoze! Není divu, křiklavě červené značky upozorňující na toxicitu éterických olejů, minerálních filtrů typu oxid zinečnatý a titaničitý, tenzidů či dokonce některých olejů, opravdu nejsou na první pohled zrovna příjemné. A jelikož se nám na toto téma rojí stále nové a nové dotazy, máme tu pro vás rovnou celý článek, který, jak doufáme, vše náležitě vysvětlí!

výstražné symboly

Nařízení (ES) č. 1272/2008 o klasifikaci, označování a balení látek a směsí

Tak tohle je ono. Stačilo pár odstavečků a výrobci se museli dát do předělávání etiket některých produktů a jejich popisků na stránkách e-shopu, aby bylo vše v souladu s tímto zařízením. Pokud ho chcete vidět v celé jeho kráse, kuk sem, ale my se vám to pokusíme shrnout tak, ať je to pro vás stravitelnější a ať nemusíte před svými obrazovkami krčit čela.

Toto nařízení se týká všech produktů, které obsahují nějaké chemické látky, což jsou s mírnou nadsázkou v dnešní době takřka všechny. Skoro bychom se mohli divit, že tyto výstražné čtverečky nenechávají vytetovat i na rohlíky…
Naše produkty

U nás na Ekokoze se to týká především éterických a esenciálních olejů a silic, výše zmíněných minerálních filtrů, o kterých jsme v loňském roce hovořili velice často, dále pak aktivní látky jako tenzidy či emulgátory a světe div se, i některé přírodní konzervanty nebo rostlinné oleje, jako je třeba sulfátový ricinový olej.

VÝSTRAŽNÉ SYMBOLY 3

 

Je potom pochopitelné, že když si naplánujete, jak si vyrobíte nějakou tu úžasnou voňavou domácí kosmetiku, třeba nějaký skvělý krém na obličej, šumivky nebo opalovací olej, a oko vám padne na červený štítek s děsivým nápisem „vysoce toxický pro vodní organismy, s dlouhodobým účinkem”, dokáže vás to dosti zmást či dokonce nadzvednout ze židle. Důvod, proč si chceme vyrábět vlastní přírodní kosmetiku, bývá přece často právě ten, abychom tím neškodili vodním organismům, tak co to má znamenat?!, ptáte se možná sami sebe…

Inu, tady pro vás máme odpověď!

Na prvním místě je množství

Pokud si do svého opalovacího krému nasypete pár gramů minerálního filtru, vůbec se nedá mluvit o žádné toxicitě. Tato látka je toxická v případě, že s ní budete operovat po kilech. Jak už jsme vám říkali před časem, kdyby vám do jezírka spadl pytel s 25 kg oxidu zinečnatého nebo titaničitého, rybičky vám rozhodně nepoděkují, ale když se z vás v moři odplaví trošku opalovacího krému s tímto minerálním filtrem, nikomu se nic nestane. V tomto směru jsou velkým problémem naopak chemické filtry, které hubí mořské korály a o kterých už jsme tu psali v článku Proč říct ne běžným opalovacím krémům?.

VÝSTRAŽNÉ SYMBOLY 2

Musí to tam být, přes to vlak nejede

Jelikož tedy minerální filtry, esenciální oleje a spol. jsou oficiálně podle tabulek chemické látky, spadají pod určitou legislativu, a proto u nich taky příslušná označení a varování musí být.

Navzdory tomu, že málokdo by jen tak z legrace sypal kila oxidu zinečnatého do jezírka s rybičkami, teoreticky se to stát může, takže i proto tam musí být takové označení. Je to vlastně i jakási záruka proti „hlouposti“. Těžko by se dalo u soudu argumentovat s člověkem, který by hořekoval nad zničením celé své jezírkové mikroflóry, protože na obalu nebylo napsáno, že se to nesmí… :)

Jiné látky zase třeba obsahují složku, která je označena jako dráždivá, ale ať už je procento této dráždivé složky v celém produktu sebemenší, symbol a varování se na produktu uvést prostě musí.

Jak je to s éterickými oleji?

Velkou otázkou bývají právě i výše zmíněné éterické oleje, esenciální oleje či silice, které hojně a rádi využíváme v nepřeberné kupičce receptů na domácí kosmetiku. To je potom překvapení, když se zjistí, že jsou vlastně silně toxické. Až bychom se v prvotní panice chtěli ptát sami sebe, jak je vlastně možné, že jsme stále ještě naživu?

Ale ano, jsme naživu, protože i zde platí naše staré známé a milované úsloví „všeho s mírou“. Pokud vás totiž nenapadne začít místo vody pít litry olejů či silic, budete v pořádku. Moc pěkně o tom hovoří pan Karel Hádek ve svém článku Bezpečnostní symboly a jejich význampokud vás problematika zajímá, doporučujeme všemi deseti!

Kdybychom se měli těchto symbolů zaleknout, museli bychom se spokojit s domácí kosmetikou bez vůně. Navíc aromaterapie je lékem pro duši i tělo, takže bychom si svět ochudili nejen o úžasné odstíny všech možných vůní, ale i o jejich skvělé terapeutické účinky.

výstražné symboly1

Žádné strachy

Nemusíte se bát. Pokud vám předkládáme nějaký recept na přírodní kosmetiku či jiné produkty, jsme si plně vědomi všech přísad i jejich množství a naše recepty jsou složeny tak, aby nikoho nezranili. Pokud nebudete oxid zinečnatý místo řádného vmíchání do směsi konzumovat, budete v pořádku. Nebo když si budete chtít ovonět kosmetiku esenciálním olejíčkem, kápněte to tam, ne do oka!

A pokud experimentujete s vlastními recepty, nemůžeme zkrátka doporučit nic jiného než používání zdravého selského rozumu při dávkování všech ingrediencí.

Křiklavě červených značek si buďte vědomi, rozhodně je neignorujte, ale zároveň mějte na vědomí, že je třeba nad jejich důvodem a významem vždy přemýšlet. Čemu ale pozornost věnujte vždy, jsou alergie na různé ingredience ve složkách receptů a kosmetiky, ty člověka dokážou potrápit mnohem víc a zde je zvýšená opatrnost víc než oprávněná.

A jak jste na upozornění a varování reagovali vy? Letělo všechno ven z nákupního košíku, nebo jste se nedali zastrašit?

Nezapomeňte nás sledovat na našich sociálních sítích, Facebooku a Instagramu, ať vám neutečou naše další návody a tipy. A prozkoumejte i náš nový ekokozí receptář, kde můžete jednoduše získat slevu na ekokozí e-shop!

Jednoduchý vegan balzám na rty – čokoláda + oříšek

$
0
0

Balzám na rty vyrobený z pouhých pěti přírodních surovin, mezi nimiž hraje prim nádherně vonící kakaové máslo a zlatý makadamový olej. Hotovo za pár minut i s úklidem a skvělé pro začátečníky!

Lahůdková záležitost

Mmmm… nebylo to by to krásné pochutnávat si celé dny na oříškové čokoládě bez toho, aby se to projevilo na našich postavách, zdraví nebo peněženkách? Jestli jste na otázku odpověděli, že bylo, tenhle balzám na rty bude přesně pro vás! :)

balzám

Doslova dekadentní kakaové máslo, jehož vůně vás okamžitě přenese do vyhlášených čokoládoven, jsme skamarádili s pečujícím zlatým olejem z makadamových oříšků, a vytvořili tak balzám, který nebude těžké zaměnit za sladkou dobrotu.

Hvězdy balzámu

Asi jste už pochopili, že hlavními hvězdami tohoto receptu jsou kakaové máslo a makadamový olej. Kakaové máslo kromě přenádherné vůně v balzámu zajistí požadovanou tvrdost a zároveň hebkost a měkkost po kontaktu s pokožkou. Jakmile se zahřeje na tělovou teplotu, začne tát přesně tak akorát, aby se na rty dostalo to pravé množství produktu a aby se s balzámem dalo jemně a nerušeně přejíždět po pokožce. Hedvábně hladký olej z makadamových oříšků je zase přeborník v rychlosti vstřebávání se. Okamžitě se vpije do vašich rtů a postará se o ně pěkně do hloubky.

Na rtu ani prasklinka

Ke kakaovému máslu a makadamovému oleji jsme přidali ještě babassu olej, dalšího šampiona v rychlosti vstřebávání se. Babassu olej je skvělý na popraskanou vysušenou pokožku. Do pečujícího balzámu na rty tedy surovina jako dělaná! Babassu olej se chová velmi podobně jako olej kokosový, při teplotách nižších než 20 ° Celsia je tuhý a vypadá jako máslo, takže pokud jste si zrovna říkali, že na fotkách máme jenom jeden tekutý olej, měli jste pravdu! Babassu olej v tomto receptu můžete s klidem nahradit právě kokosovým olejem nebo tukem, který poskytne podobnou funkci.

balzám1

Zcela rostlinně

Tradičně se do balzámů na rty pro pevnost přidává vosk včelí, což někomu z různých důvodů nemusí vyhovovat. Sáhli jsme (nejen) proto tentokrát po vosku karnaubském. Karnaubský vosk je nejtvrdším rostlinným voskem, který na pokožce vytváří jemnou ochrannou vrstvu, odpuzuje vodu a produktům navíc dodá nádherný lesk!

balzám2balzám3

Vůni jsme vynechali zcela záměrně, stačí nám ta, kterou vykouzlí suroviny samotné. Pokud máte ale rádi výraznější parfemace, kosmetické oleje do balzámů na rty s vůní vanilky, čokolády nebo karamelu (toffee), budou jistě trefou do černého.

Čokoládovo-makadamový veganský balzám na rty

Co je na to potřeba?

(množství na výrobu cca 5 klasických tubiček na balzám)

–          9 gramů makadamového oleje

–          7 gramů kakaového másla

–          4 gramy karnaubského vosku

–          4 gramy babassu oleje

–          kapka vitaminu E

Jak na to?

Nemůže to být jednodušší! Připravte si vodní lázeň. Do žáruvzdorné nádobky si odvažte všechny ingredience a tu pak vložte připravené vodní lázně. Nechte na mírné teplotě rozpouštět se (karnaubskému vosku to pro jeho tuhost potrvá malinko déle).

Asi po 20 až 30 minutách, když je vše rozpuštěno, směs promíchejte, pokud chce přidávat vonné látky, přidejte je, a tekutou směs přelijte di vybraných nádobek. Ať už jsou to tubičky na balzámky klasické či naše nové vysouvací, ale balzámu to moc sluší i v malých hliníkových či plastových nádobkách.

balzám4balzám5balzám6

Chci to vyrobit, ale nemám všechny ingredience!

–          Místo karnaubského vosku lze použít kandelilový.

–          Makadamiový olej můžete nahradit jiným lehkým tekutým olejem, jako je například mandlovýsvětlicový nebo lísko-oříškový.

–          Babassu olej bude dobře zastoupen kokosovým olejem.

–          Vůně volte dle libosti, jen přihlédněte k intenzivní vůni kakaového másla.

balzám7

Prezervativy či konzervanty tento produkt nepotřebuje, je čistě olejový. Žádná voda = žádné mikroby. Balzámky skladujte ideálně v chladu a suchu, tak vydrží minimálně rok. Jakmile ale zaznamenáte změnu ve vůni, šoupněte je do bioodpadu a vyhrajte si s výrobou nových, čerstvých produktů.

balzám8

Pokud máte alergii na ořechy, rozhodně se vyvarujte všech oříškových olejů!

balzám9

Papírové tubičky, co vidíte na fotkách, k prodeji bohužel zatím nejsou – přestože je u nás na skladě máme už nějaký ten pátek, nepřesvědčily nás, bohužel často protékají či propouští mastnotu, jak je patrno i z některých obrázků :( Hledání ale nevzdáváme a snad brzy objevíme spolehlivou variantu!

balzám10

 

 


Není vosk jako vosk – emulgační vosk včelím nenahradíš

$
0
0

Moc se vám nelíbí, že v receptech na přírodní kosmetiku se objevují strašidelně znějící emulgátory čili emulgační vosky? Ptáte se, proč tam místo emulgačního vosku nešoupneme třeba včelí? Vosk jako vosk. Nebo ne?

Můžu v receptu nahradit emulgační vosk voskem včelím?

To je dotaz, který často dostáváme a na který bohužel (nebo bohudík?) musíme odpovídat záporně. Emulgační vosk je nenahraditelný. Výměna emulgačního vosku za vosk včelí nebo jiný přírodní vosk je asi jako nahrazení vaječného žloutku v těstě na linecké za hořčici, protože jsou obě suroviny žluté a mazlavé. Hořčice v lineckém fungovat nebude. Stejně jako vosk včelí místo vosku emulgačního.

není vosk jako vosk

Opravdová emulze

Pokud výrobu domácí kosmetiky už nějaký ten pátek sledujete, možná teď budete namítat, že jste na internetu viděli krémy se včelím voskem, které vypadaly víc něž dobře. Ano… Ale ne :-) Nejedná se pak o opravdovou emulzi, tedy hladkou jednolitou směs vzniklou ze dvou kapalin, které se samy od sebe nekamarádí, což je ve většině kosmetických produktů olej a voda nebo hydrolát. Klasická „opravdová“ emulze se bez emulgátoru vyrobit nedá.

není vosk jako voska

(Pokud vám četba anglických textů nedělá problém, skvělý článek porovnávací opravdové emulze a „emulze“ vyrobené pomocí včelího vosku zdůvodňující, proč včelí vosk opravdu nelze zaměnit za vosk emulgační, napsala a zdokumentovala Formula Botanica.)

Co to je emulgační vosk

Jak jste asi pochopili, emulgační vosk je nenahraditelnou surovinu pro výrobu pleťových krémů a mlék, které jsou (většinou) směsí olejů a vody. Emulgační vosk tu účinkuje jako lepidlo, které udrží všechny složky produktu u sebe. Pokud by se emulgátor nepoužil, za nějaký čas by se složky krému oddělily a zbyl by vlastně dvojfázový produkt – podobně jako dvojfázové odličovací přípravky nebo různé dresinky na saláty, u kterých bez protřepání vidíme jasně oddělenou vrstvu olejovou a vrstvu vodovou.

není vosk jako voskaa

U odličovačů a dresinků to ničemu nevadí, ale protřepávat (nebo spíše prošlehávat) krém před každým jeho použitím nezní zrovna lákavě, co říkáte?

Jak emulgační vosk funguje

Emulze je dle Wikipedie „heterogenní směs dvou kapalin, které se vzájemně samovolně nesměšují. Obvykle jde o kapaliny s různou hustotou a polaritou. Emulze je tvořena disperzním prostředím a dispergovanou (rozptýlenou) látkou. Dispergovaná látka je v disperzním prostředí obvykle ve formě malých kapiček.“

Všichni z hodin chemie na základní škole víme, že voda a olej se nekamarádí. Emulgační vosk to ale změní – vodu a olej pevně spojí a vytvoří mezi nimi krásný vztah, emulzi, a to chceme.

není vosk jako voskaaa

Kromě toho, že emulgační vosk spojí běžně nemísitelné složky, navíc produkt zahustí a zajistí, že se výsledný přípravek dostane snáze do pokožky (už jistě víte, že když se mažete olejem nebo máslem, pokožka by vždy měla být navlhčená, aby olej zvládl proniknout do struktur pleti a nezůstával jen na povrchu, emulze jakožto smísený olej s vodou tohle logicky zvládne přepychově bez nutnosti něco vlhčit nebo někam něco přidávat).

Do hloubky (ale pochopitelně)

Emulgátory fungují na molekulární úrovni, kdy k sobě, díky svým vlastnostem, v jeden moment přitahují jak vodu, tak olej. Emulgační vosky si můžeme představit jako „složeninu“ různých ingrediencí s různými schopnostmi. Jedná část emulgační vosku k sobě pak vábí olej a druhá část do sebe jako houba nasává vodu. Vodu a olej emulgátor tedy vlastně chytí, sváže k sobě a už nerozdělí.

A to nejlepší?

Na to, abyste zvládli vyrobit pleťový krém nebo mléko, rozhodně nemusíte být chemikem nebo vědět, jak to přesně funguje. Stačí, že víte, že je na výrobu třeba nějaký ten emulgátor použít, že bez něj to zkrátka a dobře nepůjde a že se nevyplatí jej nahrazovat nebo vynechávat.

Výběr emulgačního vosku

Emulgační vosk není jen jeden. Je jich celá řada, liší se typem i druhem ingrediencí, které v sobě schovávají. Všechny tyto ingredience schovávající se z emulgátoru jsou běžně odvozeny z rostlin – kokosu, palem, oliv a tak podobně.

Je také třeba myslet na to, že NE všechny emulgátory, jsou „kompletní“ emulgační vosky. Některé emulgátory jsou zahušťovadla, jiné třeba co-emulgátory (zajistí část emulgačního procesu, ale je třeba k nim něco přidat, aby emulze vznikla a vydržela). Proto je před tvorbou (a nákupem) vždy dobré vědět, co chci, aby surovina uměla a být si jistý, že to opravdu umí.

není vosk jako voskaaaa

Nejpoužívanější emulgační vosky pro výrobu přírodní domácí kosmetiky:

Emulgační vosk NF (INCI: Cetearyl Alcohol a Polysorbate 60)

Emulgační vosk NF by vám doma rozhodně neměl chybět. Je to jistě jeden z nejpoužívanějších emulgačních vosků všech tvůrců domácí kosmetiky a pro svoje jednoduché, spolehlivé použití a velmi dobrou cenu je tedy TÍM emulgátorem, se kterým radíme začít, pokud se chystáte začít s domácím mícháním. Emulgační vosk NF nabízí nejen emulgační, ale i zahušťovací a změkčovací vlastnosti a hodí se skvěle jak do pleťových krémů, tak do přípravků na vlasy. Pokožku vypíná a vyhlazuje a vlasům zase poskytuje trvalou hebkost a lesk. Je výborný do krémů, vyhlazuje pokožku, v přípravcích na vlasy poskytuje trvalou hebkost a lesk. Díky svým zahušťovacím vlastnostem je výborný na použití při výrobě mlék a krémů s vyšším obsahem oleje, není k němu nutné přidávat žádný jiný emulgátor a dobře „nese“ a stabilizuje esenciální oleje a vůně.

BTMS (INCI: Cetearyl alkohol (>50 %) a behentrimonium methosulfate (20-30 %))

Láká-li vás zejména vlasová kosmetika, sáhněte po BTMS. Tenhle emulgační vosk vytváří krásné jemné emulze, snižuje pH a je absolutně nedráždivý. Hodí se do šampónů, kondicionérů či vlasových masek, ale i do lehkých tělových krémů, které rozhodně nebudou zatěžovat pokožku. Pleť i vlasy jsou díky BTMS dokonale hedvábné, jemné a hebké. BTMS vyhlazuje vlasové vlákno a zabraňuje jeho vysoušení. Protože snižuje statický efekt, velmi výrazně usnadňuje rozčesávání vlasů, i těch velmi dlouhých, kudrnatých a neposlušných.

Olivem 1000 (INCI: Cetearyl Olivate a Sorbitan Olivate)

Olivem 1000 je považován za „přírodnější“ možnost, co se emulgátorů týče. Je malinko dražší a práce s ním může být trochu náročnější než s výše zmíněným, nicméně je to stále velmi spolehlivý emulgační vosk typu olej ve vodě (více vody než oleje v produktu) vhodný pro začátečníky. Olivem 1000 vytváří nesmírně jemné, hebké až nadýchané emulze. Jeho největší předností je v pokožce dlouhodobé udržení vysoké míry vlhkosti v pokožce. Pleť je s ním jemná a viditelně hydratovaná.

Olivem 900 (INCI: Sorbitan Olivate)

Sourozenec výše zmíněného z rodiny Olivemů. Olivem 900 umí vykouzlit krásné hutné a velmi bohaté produkty typu voda v oleji (více oleje než vody) nebo zcela bezvodé krémy. Výsledný přípravek se krásně roztírá a zanechává na pleti ochranný film. Hodí se tedy pro výrobu výživných krémů na ruce a nohy, hutných tělových krémů, ochranných krémů pro malé děti nebo do přípravků pro velmi suchou kůži. To ale není všechno! Olivem 900 je s oblibou používán také při výrobě dekorativní kosmetiky, je skvělý pro tvorbu rtěnek, krémových make-upů nebo do řasenek.

Tohle rozhodně není kompletní list emulgačních vosků. Tyto čtyři jsou ale skvělým základem, se kterým spolehlivě zvládnete spoustu věcí (ve společnosti cetearyl alkoholu či cetyl alkoholu jsou v podstatě nepřekonatelné). Jejich použití je jednoduché a variabilní, protože různými poměry emulgačních vosků a dalších surovin v receptu vykouzlíte celou paletu rozdílných textur a přípravků.

Rozhodně ale nezůstávejte pouze u nich! Prozkoumejte i výše zmínění co-emulgátory nebo jiné emulgační vosky. Je to radost!

Emulgujete? :-)

 

Zvláčňující pleťový krém – čokoláda + oříšek

$
0
0

Zvláčňující pleťový krém – čokoláda + oříšek

Výživný a bohatý pleťový krém, který vás překvapí nejen svojí lehkostí na pleti, ale i lehkostí výroby! Je na něj potřeba jen několik základních ingrediencí, zvládnete ho za pár minut a výroba je jak dělaná pro kosmetické začátečníky!

Ořechová láska

Měli jste už to štěstí a někdy ochutnali makadamové oříšky v čokoládě? Pokud ano, jistě chápete naši trvající obsesi míchání kakaa a makadamů v jejich různých podobách. Je to totiž spojení naprosto dokonalé! A to nejen pro chuťové pohárky, ale i pro pleť.

krém

Makadamové oříšky jsou ne náhodou považovány za jedny z nejlepších ořechů na světě a už jen samotný pohled na ně navodí pocit luxusu. Jsou slaďoučké, křupavé, nádherně krémové až máslové. Proto může být překvapující, že olej z těchto ořechů je lehoučký, velmi rychle se vstřebává a na pokožce nezanechává těžký mastný pocit. Přesně všechny tyhle vlastnosti makadamových oříšků jsme chtěli zachovat i v našem krému.

Bohatě máslový, ale bez těžkého pocitu mastnosti

Seznam ingrediencí proto může působit prostě, možná až ochuzeně, ale opak je pravdou… Je bohatý, výživný a opravdu pečující. Konzistence je po vzoru ořechů hutnější, skoro máslová, ale po větření na pleť je krém lehký, hebký a krásně se vstřebává. Pleť je hladká, nádherně hydratovaná, ale rozhodně ne mastná. K makadamům jsme šoupli překrásně vonící kakaové máslo, které se mimo jiné postará také o krémovou konzistenci

krém1

produktu.

Med v krému funguje jako takzvaný humektant, tedy zvlhčující látka, která do pleti vtáhne vlhkost a postará se o zmiňovanou hydrataci. Pokud chcete produkt čistě rostlinný, sáhněte po glycerinu.

Výsledkem je naprosto delikátně bohatý a krémový produkt. Krém ocení pokožka celého těla, ruce, nohy, suché lokty a je velmi příjemný i na obličeji. Voní jemňoulince po kakau a oříšcích (pokud máte rádi intenzivnější parfemace, mrkněte na konec článku, kde radíme, které vůně použít). Pleť je s ním hydratovaná, sametově hebká a vůbec ne mastná. Zkrátka a dobře, tenhle čoko-oříškový pleťový krém je skvělý a rozhodně byste ho měli vyzkoušet :)

krém2

Čokoláda + oříšek

Poslední dobou nás taky moc baví vymýšlet recepisy po menších „sériích“ tak, aby se k sobě více receptů tematicky hodila, a hlavně protože si myslíme, že je škoda nějakou surovinu využít jen na jeden výrobek. Poslední, co si přejeme, je, aby vám ekokozí suroviny doma smutně polehávaly v kredenci :) Ingredience z tohoto receptu využijete i v jednoduchém čoko-oříškovém balzámu na rty bez včelího vosku, mrkněte na něj!

Zvláčňující pleťový krém – čoko + oříšek

Co je na to potřeba?

–          61 gramů destilované vody

–          4 gramy medu

 

–          15 gramů kakaového másla

–          12 gramů makadamového oleje

–          8 gramů emulgačního vosku NF (nebo jiného emulgačního vosku)

 

–          0,6 gramu konzervantu Cosgard

krém3

 

Jak na to?

Připravte si vodní lázeň (ideálně do většího hrnce nebo pánve, do kterého se vejdou dvě další nádobky tak, aby se obě fáze krému mohly ohřívat najednou). Do jedné žáruvzdorné nádobky (třeba zavařovačky) si odvažte kakaové máslo, makadamový olej a emulgační vosk, vložte ji do vodní lázně a nechte vše rozpouštět. Do druhé nádobky si poté odvažte destilovanou vodu a med, přidejte ji do vodní lázně a taktéž nechte ohřívat, aby měly všechny ingredience stejnou teplotu. Jednou za čas promíchejte.

krém4

Až bude vše hezky rozpuštěné, nalijte vlijte vodní fázi (voda s medem) do fáze olejové a nechte ještě minutku dvě ve vodní lázni. Poté nádobu vyjměte, osušte a její obsah promíchejte. Sáhněte po tyčovém mixéru (či šlehači) a několikrát prošlehejte. Pak nechte krém chvíli odpočívat a chladnout a poté opět prošlehejte. Proces můžete několikrát zopakovat.

Do chladného krému následně zašlehejte konzervant a chcete-li, tak i vůně. Krém bude stydnutím a šleháním tuhnout. Pak přemístěte do zvoleného obalu, nádobky, dózy nebo kelímku o objemu cca 100 až 120 ml. My jsme sáhli po téhle krásné zlaté hliníkové dóze s průhledným víčkem.

Proces tuhnutí může, dle zvoleného emulgátoru, trvat několik hodin, ale třeba i dní, tak se nebojte dám mu chvíli čas.

Chci to vyrobit, ale nemám všechny ingredience!

krém5

–          Pro zcela rostlinnou variantu vyměňte med za rostlinný glycerin.

–          Emulgační vosk NF lze nahradit jiným kompletním emulgačním voskem.

–          Makadamový olej zastoupí jiný lehčí olej, pokud se chcete držet oříšků, zkuste mandlovýlísko-oříškový nebo olej pistáciový. Jestliže máte alergii na ořechy, sáhněte po oleji světlicovém nebo hroznovém.

–          Cosgard nahradí Naticide nebo Leucidal, upravte ale poměry a užití dle doporučeného.

krém6

–          Krém díky kakaovému máslu, oříškovému oleji a mandlovému nádechu Cosgradu jemně voní sám o sobě. Pokud máte rádi vůně intenzivnější, sáhněte například po vůni medumandlíkaramelučokolády nebo vanilkového cukru. S těmi chybu neuděláte!

 

Svíčky s dřevěným voskem a svěží vůní z řepkového vosku

$
0
0

Jednoduchý návod na výrobu domácích svíček s dřevěným knotem z řepkového (nebo jiného) vosku. Ozdobeno i ovoněno bylinkami, které můžete dle libosti měnit, kombinovat nebo vynechat!

svíčka

Svíčky s dřevěnými knoty jsou jedny z těch domácích výtvorů, které jsou ideální pro momenty, když vás přemáhá neskutečná touha popustit uzdu fantazii a něco vyrobit, ale hodinky vám zrovna přísně ukazují, že času není nazbyt. Ačkoli se to tak nemusí na první pohled zdát, výroba svíček je totiž nanejvýš jednoduchá a rychlá.

Vděčný výtvor

Na výrobě svíček je krásný nejen celý proces tvoření, ale i dlouhotrvající radost z výrobku, která vás bude provázet nejen při každém zapálení svíčky, ale i při pohledu na ni. Svíčky s dřevěným knotem umí být parádním bytovým doplňkem, který si můžete vyšperkovat podle představ. Stejně tak jsou svíce nádherným dárkem, který doslova zahřeje u srdce, zvlášť když bude vlastnoručně vyrobený.

svíčka1

Potěšení pro všechny smysly

Jestli jste milovníkem svíček klasických, věřte, že propadnete i těm s dřevěným knotem. Dřevěné knoty hoří malinko jinak, snad trošku temněji a elegantněji, než knoty bavlněné. Koukat na hořící dřevěný knot je dokonale uklidňující činnost. To ale není všechno! Když budete dobře napínat uši, možná dokonce uslyšíte jemňoučké praskání hořícího dřeva, a to je teprve nádhera!

svíčka2

Ke sluchu a zraku se po chvilce přidá i potěšení pro nás čuch. Až se zahřeje vosk, rozlinou se vůně esenciálních olejů a vůní, které něžně zahalí domácnost do bylinkových aromat. A že nám zbývají ještě další dva smysly? Hmat jistě uspokojí příjemná chladivost dózy nebo sklenice, až budete svíci zapalovat a přenášet, a chuti uděláte radost tím čajem, který si při zapálené svíci jistě budete vychutnávat :)

svíčka3

Vosky, vůně, bylinky

Pro naši svíci jsme zvolili vosk řepkový, který se vyrábí (překvapivě) z řepky, ale přidávají se k němu taky další vosky, včetně včelího, čímž se zajistí hoření svíčky bez chybičky. Směs je namíchaná přesně na míru kontejnerovým svícím. Krásně přilne k okrajům, netvoří mapy a nikde se neodloupává. Pokud se vám líbí svíce ve sklenicích, hrnečcích nebo v jiných dózách, řepkový vosk bude to pravé ořechové! A jeho parádní je pak pouhou třešničkou na dortu :)

svíčka4

Protože jsme chtěli svíčku, která by v nás vyvolávala pocity svěžesti, radosti, ale zároveň klidu, ozdobili jsme ji sušenými bylinkami, měsíčkem a růží. Vy ale můžete bylinky samozřejmě vynechat a nechat svíci jen čistě bílou, anebo si pohrát s bylinkami a zdobením jiným. Čerstvost a jemnost jsme dodrželi i při výběru vůně a vsadili na přenádhernou kombinaci gerania, mandarinky a citronu, mmm…

Tak už jdeme na tu výrobu?

Svíčka ve sklenici s dřevěným knotem a vůní jara

Co je na to potřeba?

–          řepkový vosk

–          dřevěné knoty a stabilizační plíšky

–          skleněná dóza nebo jiná nádoba

–          sušený měsíček a plátky růží

–          esenciální oleje geraniummandarinkacitron

Jak na to?

V seznamu surovin záměrně neuvádíme množství vosku a dalších ingrediencí. To se vždy odvíjí od toho, jakou velikost dóz na svíčky používáte. Vždy počítejte s tím, že roztavením voskové perličky „ztratí na objemu“. Jednoduše ale množství odhadnete tak, že necháte rozpouštět přibližně 1,5 objemu zvolené dózy vosku.

svíčka5

Vosk vždy rozpouštíme ve vodní lázni. Ten řepkový taje někde mezi 43 °C a 50 °C a neměl by se dostat na teplotu vyšší něž je 85 °C (proto se raději vyhněte ohřívání vosku v mikrovlnné troubě). Skvělou pomocnicí při rozpuštění vosku je taky džezva, kterou lze vložit do vodní lázně a se kterou se díky hubičce a rukojeti vosk pohodlně vlívá do připravených dóz.

Do připravené vodní lázně tedy vložte nádobu s voskem. Nechte jej při nízké teplotě rozpouštět a mezitím si nachystejte vybrané dózy, do kterých jednoduše postavíte dřevěný knot se zacvaknutým plíškem, který jste si předem zkrátili asi na výšku dózičky (jde to velmi jednoduše obyčejnými nůžkami nebo nožíkem). Pokud chcete svíčky opravdu ťipťop, nahřejte přibližně na 50 °C i dózy.

svíčka6

Když je vosk tekutý, vyjměte nádobu z vodní lázně a osušte ji. Do vosku nakapejte esenciální oleje (řepkový vosk snese až 12 % vůně, s esenciálními oleji tedy buďte poměrně štědří, aby svíčka vůbec voněla… vždy ale mějte v paměti preference svého nosu). Promíchejte špejlí a vosk jednoduše vlijte do připravených dóziček. Vše nechte tuhnout při pokojové teplotě. Pokud chcete svíčky zdobit bylinkami, počkejte, až se povrch alespoň mírně zpevní a poté ozdobte (pamatujte, že méně je více, i bylinky jsou hořlavé :)). Pak svíčkám dopřejte alespoň 48 hodin klidu před prvním zapálením. Knot ještě zkraťte tak, aby sahal asi 3-5 milimetrů nad vosk (stačí to, my jej na některých fotkách máme dlouhý, fotili jsme před závěrečným seříznutím). A máte hotovo!

svíčka7

Zkusíte dřevěné knoty?

Mast na ruce proti ekzému a prasklinám – Kosmetická kuchařka

$
0
0

Recept na neporazitelnou mast na ruce proti ekzému a bolestivým prasklinám od Anny Potůčkové, autorky knihy Kosmetická kuchařka. Moc děkujeme za možnost sdílení!

Dnes s Vámi chci sdílet recept na krém, který jsem vytvořila pro svoji babičku, která trpí na ekzémy na rukou. Když jsem nedávno sdílela na instagramu, jak krém připravuji, dostala jsem zprávu s prosbou o recept. A protože ekzémy trápí mnoho lidí, rozhodla jsem se, že by z toho mohl být užitečný článek. Ekzémy mohou být různé a mohou Vám pomoci různé přípravky, kůry a procesy… V naší rodině pomáhá tento krém, tak snad pomůže i Vám.

ekzím

Recept který s Vámi budu níže sdílet jsem vytvořila jedno odpoledne, kdy k nám přišla na návštěvu moje babička, že už se jí zase zhoršil ekzém na rukou. Měla je popraskané až do krve, zarudlé… no hrůza! Bylo mi líto, že jí nic moc nezabírá, tak jsem se do toho zkusila pustit sama… odebrala jsem se do kuchyně a ze zásob, které doma mám jsem vybrala ingredience, které jsou na boj s ekzémem vhodné a pustila se do výroby. Sice to byl takový aktuální nápad typu pokus omyl, ale říkala jsem si, že to prostě zkusíme a uvidíme.

Zkusili jsme a přišlo zlepšení! Uf!

K receptům z Kosmetické kuchařky mám pro Vás tedy nový recept, který vím, že funguje a ještě skvělou ukázku toho, jak jsou kosmetické suroviny báječně univerzální a jak mají široké využití. Protože žádnou z těch ingrediencí, které jsem použila jsem nekupovala primárně se záměrem likvidace ekzémů.

Jak jsem psala, tento krém obsahuje ingredience vhodné na ekzematickou pokožku, které by neměly dráždit… Ale jelikož je ekzematická pokožka už tak dost podrážděná, je důležité krém vyzkoušet nejprve na malé ploše kůže a teprve až budete mít jistotu, že je vše v pořádku, mazat potřebná místa plošně.

 

Co krém obsahuje a proč?

Olej z černého kmínu (jinak taky černuchový olej) je plný nenasycených mastných kyselin (až 84 %), vitamínu E a dalších cenných látek. Já jsem jej začala používat hlavně proto, že je výborný na akné. Mimo to ale pomáhá zklidnit podrážděnou pokožku, hojit lehká poranění (ranky, odřeniny…) je silně baktericidní, protiplísňový, protizánětlivý i antivirotický. V kosmetice se využívá mimo na akné na problémy s pokožkou jako jsou plísňová onemocnění, atopický ekzém a další ekzémy, dermatitidy, kopřivka, lupénka atd. Co je zajímavé je i fakt, že se velmi osvědčil při pylových alergiích a senné rýmě. V kosmetice se používá zevně, ale můžete jej využít i vnitřně (třeba při té alergii a rýmě, nebo při nadýmání). Já navíc miluji zajímavou vůni tohoto oleje. Nezvykle vysoký podíl esencí v tomto oleji je jeho další specifikum.

To, že kmínový olej funguje jsem si vyzkoušela i na vlastní (a cizí) kůži, protože mně pomohl na akné, sestře na dermatitidu a babičce v krému (viz níž) na ekzém.

Měsíčkový macerát (= základový olej ve kterém je macerovaný měsíček lékařský) je vhodný zejména pro ošetřování citlivé (i miminkovské), podrážděnézánětlivé, vysušené, rozpraskané a jinak poškozené pokožky i po opalování. Je antibakteriální, pomáhá hojit hnisavé a špatně se hojící rány, bojuje s akné i s bércovými vředy. Měsíčkový macerát si můžete vyrobit sami macerací měsíčku lékařského ve vhodném oleji, nebo koupit již hotový. Koupi hotového bych v tomto případě určitě doporučila začátečníkům a těm, kteří nechtějí čekat 3 a více týdnů, než bude macerát hotový. Maceráty v obchodech využívají většinou jako základový olej olivový, slunečnicový a sojový. Stejně jako vždy je vhodné kupovat suroviny od kvalitních a osvědčených výrobců, ale tady bych tuto potřebu ještě více „vypíchla“.

Bambucké máslo je zázračná a univerzální ingredience, kterou mám moc ráda. Je bohaté na mnoho vitamínů a pomáhá regenerovat pokožku, hojit drobná poranění, uklidňuje, vyživuje, zvláčňuje, nedráždí. Hodí se pro všechny typy pokožky včetně velmi citlivé a dětské.

Jojobový olej je strukturou velmi podobný lidské mu kožnímu mazu. Díky tomu se velmi dobře vstřebává do kůže a poskytuje pleti potřebné látky. Je vhodný pro všechny typy pleti včetně citlivé, poškozené, zánětlivé a ekzematické.

Esenciální olej pačuli je mimo své aromaterapeutické účinky na mysl skvělý i pro své účinky na pokožku. Zmírňuje viditelnost vrásek a příznaky kožních problémů, jako je například mokvavý ekzém, lupénka nebo plísně. Navíc pomáhá hojit rány a popraskanou kůži. Je antiseptický, protizánětlivý, protikřečový a protivirový.  Zajímavé je, že podobně jako kvalitní vína, tento olej svým stářím získává na kvalitě… Jeho vůně je velmi specifická. někdo ji miluje, někdo nesnáší. Pokud budete patřit k té druhé skupině, vězte, že je ale tento EO i tak velmi užitečný

Sojový vosk se v receptu postará o dostatečně tuhou konzistenci a navíc vytváří na rukou tenoučký neviditelný film, který zabraňuje vlhkosti vypařovat se z pokožky – tím pomáhá k prevenci proti přesušené kůži. V receptu záměrně používám sojový vosk a Vám radím ho využít také. Mým favoritem je včelí vosk… mám k němu přístup rovnou od včelaře, což je nejlepší možný způsob, jak mít kvalitu surovin pod kontrolou. To u sojového bohužel nemám a musím se spolehnout na prohlášení obchodníka, případně výrobce… I přes to ale v tomto případě radím využít místo včelího vosku ten sojový, protože včelí může na rozdíl od sojového vyvolávat alergické reakce. Zatím jsem se sice nesetkala s nikým, kdo by měl na včelí vosk reakci, ale zrovna u ekzematiků, malých dětí a podobně citlivých osob bych nepokoušela štěstí. Takže do krému spíš sojový…

Teď už víte, co jsem se do krému rozhodla přidat a proč… Tak jdeme na to:

Co budeme potřebovat?

(na 50 ml krému)

Veškeré ingredience kupujte kvalitní – oleje a máslo lisované za studena a na esenciálním oleji zkontrolujte, že je latinský název.

Jak na to?

  • Vydezinfikujeme pracovní plochu, obaly i náčiní (ideálně 70% či silnějším lihem – seženete v lékárně).
  • Do teplu odolné misky odvážíme 20 g bambuckého másla a sojový vosk.
  • Misku dáme na vodní lázeň a rozehříváme, dokud se máslo a vosk neroztaví.
  • Jakmile jsou bambucké máslo a sojový vosk roztavené, přidáme oleje (esenciální ještě ne) a dobře promícháme – oleje přidáváme, dokud je miska na vodní lázni, jelikož jsou studené – mohly by ochladit roztavené máslo a udělaly by se hrudky. Jakmile se ale směs spojí, ihned odstavíme z vodní lázně. Je totiž žádoucí ohřívat jen na nejkratší nutnou dobu, aby se teplem nezničily cenné látky v zastudena lisovaných ingrediencích, o které nám jde
  • Po odstavení z vodní lázně přidáme esenciální olej, promícháme a plníme do připraveného obalu.
  • Necháme pozvolna chladnout cca 30 minut. Poté můžeme, ale nemusíme vložit „dotuhnout“ do chladničky.

Uchováváme na suchém místě mimo sluneční záření při pokojových teplotách, případně v lednici (není však nutné).

Výrobek vydrží cca rok.

Před prvním použitím proveďte test snášenlivosti. Přesto, že jsou veškeré ingredience zklidňující a vhodné i pro velmi citlivou pleť, je nutné být obezřetní. Tento krém určitě neslouží jako náhrada léčby stanovené dermatologem.

Doufám, že krém pomůže Vám stejně, jako pomohl mojí babičce. Pokud máte i vy nějaký osvědčený tip, budu ráda, když se o něj podělíte v komentářích.

Třeba tím pomůžete dalším čtenářům

Ať se Vám daří,

Anna“

My Aničce moc děkujeme nejen za skvělý a účinný recept, který jistě mnoha lidem pomůže, ale hlavně za svolení její recept zveřejnit u nás na stránkách!

Aničku určitě sledujte na jejích sociálních sítích – Instagramu a Facebooku, navštivte její blog plný hodnotných informací a mrkněte na její knihu Kosmetická kuchařka – ta by neměla chybět v žádné knihovně míchačů domácí kosmetiky!

 

Domácí přírodní desinfekce proti virům i bakteriím

$
0
0

Jednoduchý návod na domácí desinfekci na ruce ve formě spreje i gelu, která zatočí s různými viry, včetně strašidelného coronaviru. Rychle, levně, účinně!

Buďme ohleduplní

Je čas vzít zodpovědnost za zdraví svoje i celé společnosti do vlastních rukou… a začít si je pořádně mýt! Mýdlo, teplá voda a 20 vteřin našeho času snad nikdy nebyly mocnější a důležitější než teď. A co dělat v situacích, kdy je umyvadlo s teplou vodou a mýdlem v nedohlednu? Použít jednoduchou, ale velice účinnou desinfekci na ruce, která se v těchto dnech jistě stane vaší nejlepší přítelkyní.

dezinfekce

Sprej nebo gel? Umíme oboje!

V Ekokoze vám kryjeme záda, ať už preferujete dezinfekci v podobě gelu nebo spreje a vonící po bylinkách nebo plodech, které máte rádi. Společně zvládneme vyrobit všechno! Výběr necháme na vás, i co se týče vůně a gelující složky. Co je ale důležité, je procento alkoholu.

Pod 60 % alkoholu nebereme

Pokud se svou desinfekcí chcete bojovat proti virům, jako je COVID-19, věnujte zvýšenou pozornost obsahu alkoholu ve své dezinfekci.

dezinfekce1

Světová zdravotnická organizace (WHO) a Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a jiné organizace stanovily, že v dezinfekcích, které mají účinkovat proti coronaviru a jiným virům musí být minimální koncentrace alkoholu 60 % a více.

Pokud tedy ve svojí dezinfekci budete používat vodku, která má většinou obsah alkoholu maximálně do 50 %, nebo jiný „běžný“ spotřební destilát, logicky v dezinfekci nebude alkoholu dostatečné doporučené množství.

dezinfekce2

Na výrobu domácích dezinfekcí tedy používejte vysokoprocentní alkohol a vždy si raději spočítejte procento koncentrace. U nás v Ekokoze najdete vhodný alkohol pod názvem Základ na výrobu parfému. Jedná se o denaturovaný alkohol – tedy líh, ke kterému byla přidána extrémně hořká přísada Bitrex, aby se zabránilo jeho konzumaci. Díky Bitrexu, který je schválený Ecocertem pro používání v bio produktech, je alkohol absolutně nepoživatelný. (Na jeho vůni a vzhledu to ale nepoznáte, takže do parfému ideální. Pokud vám tenhle produkt zbude, udělejte si radost ještě svojí vlastní voňavkou!) Obsah ethanolu je tu minimálně 96 %, takže na výrobu dezinfekce jako dělané!

Pokud se rozhodnete užít jiný alkohol, sáhněte buď po ispopropyl alkoholu nebo ethanolu, které najdete pod různými názvy. Třeba technický líh, destilovaný líh, potravinářský líh, vysokoprocentní alkohol a tak podobně… Vždy ale mrkejte na obsah alkoholu.

Aby ruce a nos netrpěly

Nejjednodušší dezinfekci teoreticky vyrobíte pouze smícháním vysokoprocentního alkoholu a vody. Jenže to je docela nuda, že :-) A navíc… v těchto dnech budete dezinfekci pravděpodobně používat několikrát denně a všichni víme, že alkohol vysušuje a nevoní nijak líbivě. Do dezinfekce proto radíme přidat vylepšováky, které vám její používání nesmírně zpříjemní.

dezinfekce3

Esenciální oleje

Těmi mohou být třeba esenciální oleje, které nejen že produkt krásně ovoní a potěší vás nos, ale dezinfekci obohatí o další mocné účinky. Skvělou volbou do dezinfekce bude esenciální olej z tea tree, který je považovaný za jeden z nejúčinnějších olejů v boji proti bakteriím a virům, osvěžující a dezinfekční citronový esenciální olej či antiseptická a antibakteriální citronella. Výborně uděláte i s eukalyptem klasickýmeukalyptem citronovým či eukalyptem mentolovým, které vás mistrně ochrání nejen před bacily, ale i před dotěrným hmyzem. Parádně poslouží i máta peprnározmarýntymián či cedr. Všechny si skvěle rozumí s tolik oblíbenou levandulí, která také sama o sobě působí antimikrobiálně a desinfekčně, a je vhodnou vůní i pro malé děti.

Pokud vás lákají spíše teplejší vůně, sáhněte po silných a velmi účinných esenciálních olejích ze skořice nebo hřebíčku, které se parádně doplňují třeba s grepem nebo pomerančem (u citrusových olejů ale pozor v létě, zvyšují citlivost pokožky vůči slunečním paprskům).

dezinfekce4

Květové vody

Budete-li si míchat dezinfekční sprej na ruce, určitě se vám budou hodit i hydroláty či květové vody. Ty v sobě jemně mísí účinky rostlin a tolik potřebné čisté vody. Pro citlivou a podrážděnou pokožku je skvělou volbou citrusově vonící verbenová voda, pro pokožku se sklonem k akné a k ekzémům zase voda cistusová. Sílu esenciálních olejů můžete podpořit i hydroláty vyrobenými ze stejné byliny a sáhnout po hydrolátu tea tree, grepové vodělevandulové voděhydrolátu z máty peprné nebo vodě mentolové.

Pohlazení pro pokožku

Gelová dezinfekce spatří světlo světa, pokud se alkohol rozhodnete mísit s aloe vera gelem nebo rostlinným glycerinem. Obě tyto ingredience zajistí příjemnou gelovou texturou, ale hlavně potěší pokožku rukou, kterou dokonale zvlhčí, zjemní, změkčí, hydratují a regenerují. Je na vás, zda použijete jen glycerin, jen aloe vera gel nebo složky zkombinujete. Vaše ruce vám nesmírně poděkují, přidáte-li ještě kapku vitaminu E, který pleť chrání proti jejímu poškození a zároveň podporuje její obnovu a hojení.

… A neodpustíme si to ještě jednou – jestliže chcete, aby vás desinfekce ochránila právě před coronavirem, ujistěte se, že výsledná formulace obsahuje 60 % + alkoholu.

dezinfekce5

Ekokozí dezinfekční gel na ruce

Co je na to potřeba?

–          Základ na výrobu parfému

–          Aloe vera gel a/nebo rostlinný glycerin

–          Vhodné esenciální oleje

–          Vitamin E (nemusí být)

–          Lahvička dle preference

Jak na to?

Zvolenou lahvičku naplňte ze dvou třetin základem na výrobu parfému (nebo jiným vysokoprocentním alkoholem). Přidejte asi 30-40 kapek zvolených esenciálních olejů (na lahvičku o objemu 100 ml, budete-li plnit jinak velký obal, množství upravte). Doplňte aloe vera gelem a/nebo glycerinem. Pak lahvičku zavřete a dobře protřepejte. A je to!

(…pokud lahvičku naplníte opravdu ze 2/3 ekokozím denaturovaným lihem, koncentrace alkoholu bude vyšší než 60 %, tady počítat netřeba :-))

Dezinfekční sprej podle Tey Olivové

Jestliže gel není nic pro vás a raději svůj produkt rozprašujete pomocí spreje, vyzkoušejte návod podle naší šikovné Tearunky.

„Dezinfekce, jak ji dělám já:

na 150ml

–          100ml technického lihu

–          50ml květové vody (hydrolát) levandule lekářská

–          25 kapek esenciálního oleje – tady jde o kombinaci olejíčků, které mají dezinfekční účinky jako je teatreeeukalyptuslevanduletymián nebo jalovec a potom těch, které dodávají vám příjemnou vůni

 

Já použila 5 kapek tea tree, a po 10 citronellu a cedr.

Vždy před použitím lahvičku protřepu a stačí jedno stisknutí, a mám ruce čisté i voňavé.“

My jen doplníme, že pokud nemáte 100% líh, je třeba malinko poupravit množství. Budete-li používat ekokozí denaturovaný alkohol, použijte 110 ml základu na parfém a 40 ml zvolené květové vody tak, aby koncentrace ethanolu ve výsledném produktu byla opravdu vyšší než 60 %.

Skleněné lahvičky „lékovky“ najdete tady a rozprašovač zase tady.

Další tvoření, nespočet výtečných receptů a mnoho tipů pro šetrnější domácnost Tey Olivové najdete na jejím instagramu. A my Tee moc děkujeme za důvěru a možnost sdílení!

NA CO JE TŘEBA PAMATOVAT!

–          Tyto dezinfekce nejsou dostatečnou náhradou za důkladné umývání rukou mýdlem a teplou vodou.

–          Pravidlo mytí rukou po dobu minimálně 20 vteřin dodržujte i při používání dezinfekce! Po nanesení ruce důkladně mněte alespoň půl minuty a dokud nebudou úplně suché.

–          Přestože výrobek obsahuje ingredience, které jsou obecně považovány za přirozené antivirové, nebyl laboratorně testován na účinnost proti coronaviru.

–          Při dodržení postupů a rad budou dezinfekce obsahovat doporučenou koncentraci alkoholu 60 % +, která byla CDC a WHO stanovena jako nutná pro zničení coronaviru.

 

Viewing all 198 articles
Browse latest View live